PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାହାକୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ , ନୂଆ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କଲେ ସରକାର , ହୋଟେଲ ଓ ସିନେମା ହଲ୍ ପରି ସଂସ୍ଥାକୁ ଆଧାର କପି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ
  • ||
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ମାମଲା, ବିଚ୍ଚିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତା ଶବିର ଶାହର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କଲା ଇଡି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯।୩: ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ନେତା ଶବିର ଅହମ୍ମଦ ଶାହା ଉପରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦେଶାଳୟ(ଇଡି)  କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଆଜି ଇଡି ଟେରର ଫଣ୍ଡିଂ ମାମଲାରେ ଶବିର ଅହମ୍ମଦ ଶାହର ଦୁଇ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଛି। ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ଶାହର ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁଅ ନାଁରେ ରହିଥିଲା। ଇଡି ଶାହର ଇଫଣ୍ଡି ବାଗ, ରାଓ୍ବଲପୋର ଓ ଶ୍ରୀନଗର ସ୍ଥିତ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଜବତ କରିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ୧୯୯୯ରେ ଶାହର ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଥିଲା।

ଶାହ ନିଜର ସାଥି ମହମ୍ମଦଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ଅବୈଧ ଗତିବିଧି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଥିଲା। ଇଡି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଶାହ ନିଷିଧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ସକ୍ରିୟ କର୍ମୀ ଅସଲମ ଓ୍ବାନି ଜରିଆାରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଶ୍ରୀନଗରକୁ ହାଓ୍ବଲା ଅପରେଟିଂ ଜରିଆରେ ପଠାଯାଉଥିବା ଅର୍ଥ ଏକାଠି କରୁଥିଲା।

ଶାହ ନିଜେ ସ୍ବୀକାର କରିସାରିଛି ଯେ, ତା ପାଖରେ ଆୟର କୌଣସି ଉତ୍ସ ନାହିଁ। ତାକୁ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ବିଚ୍ଚିନ୍ନତାବାଦୀ ଗତିବିଧିକୁ ଅଧିକ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ମିଳୁଥିଲା ଓ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଲେଣଦେଶ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଅଧିଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲା। ଏବେ ସେହି ସମ୍ପତ୍ତିକୁ ଜବତ କରିଦିଆଯାଇଛି।