PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ, କୌଣସି ଧର୍ମ ସହ ନୁହେଁ: ସୁଷମା

ଆବୁଧାବୀ,୧।୩:  ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଶୁକ୍ରବାର ଆବୁଧାବୀରେ ମୁସଲିମ ଦେଶଙ୍କ ସଂଗଠନ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ୍ କୋ-ଅପରେଶନ୍(ଓଆଇସି)ର ବୈଠକରେ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି।  ସୁଷମା  କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇ କୌଣସି ଧର୍ମ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ। ଋକବେଦରେ ଅଛି ଭଗବାନ ଏକ ଓ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶାନ୍ତି। ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ  ଇସ୍ଲାମର ଅର୍ଥ ଶାନ୍ତି, ଆଲ୍ଲାହଙ୍କ ୯୯ ନାମ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ନାମର ଅର୍ଥ ହିଂସା ନୁହେଁ ସେଭଳି ସବୁ ଧର୍ମ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ।  ବିଶ୍ବ ଆଜି ଆତଙ୍କବାଦର ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ଟେରର ଫଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଦରକାର।  ସେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ଦେଶର ନାଁ ନନେଇ କହିଥିଲେ ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଲଢେଇ କରୁଛି। ଆତଙ୍କବାଦର ପରିସର ବଢୁଛି। ଆଜି ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଦରକାର।

source: http://www.palpalindia.com

  ଏହି ଅବସରରେ ସୁଷମା କହିଛନ୍ତି ୨୦୧୯ ଭାରତ ପାଇଁ  ଏକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଷ। ଆମେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଛୁ। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଓଆଇଓିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତକୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେବା ସମ୍ମାନର କଥା। ଏହାପରେ ସୁଷମା ଆତଙ୍କବାଦ ବିପଦକୁ ନେଇ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଆତଙ୍କବାଦ ବହୁ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି। ଭାରତର ଧାର୍ମିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତରରେ ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ସମ୍ମାନ ରହିଛି। କାରଣରୁ ଭାରତରେ ବହୁତ କମ୍ ମୁସଲିମ ଆତଙ୍କବାଦର ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରଚାରରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନର ବହୁ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ଓଆଇସି ଭାରତକୁ ପଠାଇଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣ ରଦ୍ଦ କରି କରିନାହିଁ। ଏହା ହେଉଛି କୁଟନୀତିକ ସ୍ତରରେ
ଭାରତର ବଡ ବିଜୟ। ଭାରତକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ନଦେବାକୁ ଓଆଇସିକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଖାରଜ ହେବାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଶେଷରେ ଓଆଇସି ବୈଠକକୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର