ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ, କୌଣସି ଧର୍ମ ସହ ନୁହେଁ: ସୁଷମା

ଆବୁଧାବୀ,୧।୩:  ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଶୁକ୍ରବାର ଆବୁଧାବୀରେ ମୁସଲିମ ଦେଶଙ୍କ ସଂଗଠନ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ୍ କୋ-ଅପରେଶନ୍(ଓଆଇସି)ର ବୈଠକରେ ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି।  ସୁଷମା  କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧ ଲଢେଇ କୌଣସି ଧର୍ମ ବିରୋଧରେ ନୁହେଁ। ଋକବେଦରେ ଅଛି ଭଗବାନ ଏକ ଓ ସମସ୍ତ ଧର୍ମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶାନ୍ତି। ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ  ଇସ୍ଲାମର ଅର୍ଥ ଶାନ୍ତି, ଆଲ୍ଲାହଙ୍କ ୯୯ ନାମ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ନାମର ଅର୍ଥ ହିଂସା ନୁହେଁ ସେଭଳି ସବୁ ଧର୍ମ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ।  ବିଶ୍ବ ଆଜି ଆତଙ୍କବାଦର ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନର ଟେରର ଫଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଦରକାର।  ସେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ଦେଶର ନାଁ ନନେଇ କହିଥିଲେ ଭାରତ ଆତଙ୍କବାଦ ସହ ଲଢେଇ କରୁଛି। ଆତଙ୍କବାଦର ପରିସର ବଢୁଛି। ଆଜି ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଓ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଦରକାର।

source: http://www.palpalindia.com

  ଏହି ଅବସରରେ ସୁଷମା କହିଛନ୍ତି ୨୦୧୯ ଭାରତ ପାଇଁ  ଏକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଷ। ଆମେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ୧୫୦ ତମ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଛୁ। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଓଆଇଓିରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତକୁ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେବା ସମ୍ମାନର କଥା। ଏହାପରେ ସୁଷମା ଆତଙ୍କବାଦ ବିପଦକୁ ନେଇ ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଆତଙ୍କବାଦ ବହୁ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି। ଭାରତର ଧାର୍ମିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିବିଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତରରେ ପ୍ରତି ଧର୍ମ ଓ ସଂସ୍କୃତିର ସମ୍ମାନ ରହିଛି। କାରଣରୁ ଭାରତରେ ବହୁତ କମ୍ ମୁସଲିମ ଆତଙ୍କବାଦର ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରଚାରରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନର ବହୁ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ଓଆଇସି ଭାରତକୁ ପଠାଇଥିବା ନିମନ୍ତ୍ରଣ ରଦ୍ଦ କରି କରିନାହିଁ। ଏହା ହେଉଛି କୁଟନୀତିକ ସ୍ତରରେ
ଭାରତର ବଡ ବିଜୟ। ଭାରତକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ନଦେବାକୁ ଓଆଇସିକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦାବି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ଖାରଜ ହେବାପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଶେଷରେ ଓଆଇସି ବୈଠକକୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛି।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆମେରିକାରେ ଅଣାୟତ୍ତ କରୋନା, ସପ୍ତାହକେ ମଧ୍ୟରୁ ଗଲାଣି ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ

୨୨୨ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକା, ଜାନୁଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ୧୦ କୋଟି ଟିକା

ଭୀଷଣ ରୂପ ନେଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’: ଆଜି ରାତିରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ, ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଘନଘନ ଲଘୁଚାପ

‘ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ’ ରୋକିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ: ଆଣିଲେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାଦେଶ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ୩ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍

ପରଲୋକରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲ

ବିବାହ ଭୋଜିରେ ମାରପିଟ୍ ହେଲେ ୨ ଭିଣୋଇ, ବୁଝାଇବାକୁ ଆସି ଛେଚା ଖାଇଲା ପୋଲିସ