PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପତ୍ନୀମାନେ ମୋଦିଙ୍କୁ କଲେ ଆବେଦନ: ‘ଆମକୁ ପାକିସ୍ତାନ ପଠେଇଦିଅ’

source:m.dailyhunt.in

ଶ୍ରୀନଗର ୩/୨ : କାଶ୍ମୀର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନୀ ମହିଳାମାନେ କାଶ୍ମୀର ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପତିମାନେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମହିଳାମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାନର ଓ ପୋଷ୍ଟର ସହିତ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୦ରେ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ଅନୁସାରେ ପୁଣି ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଫେରାଇବା ପାଇଁ କଥା ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ହେଲାନି ଏବଂ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ଅନୁସାରେ କିଛି ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଲାନି ।  

ମହିଳାମାନେ ପିଏମ୍ ମୋଦି ଓ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନଙ୍କ ଆବେଦନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଓ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦିଆଯାଉ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଜାମ୍ମ-କାଶ୍ମୀର ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଅନୁସାରେ ପୁନର୍ବାସ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ମହିଳାମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ସେମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପଠେଇ ଦିଆଯାଉ । ସେମାନେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ, ‘ଆମେ ଆମ ଇଛାରେ ପଶିଆସିନୁ ବରଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆମକୁ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ଅନୁସାରେ କଥା ଦେଇ ଆଣିଥିଲେ ।’