ମାଛ ଧରିବାକୁ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଧୀବର: ଜାଲରେ ଲାଗିଲା ଏମିତି ଜିନିଷ, ରାତାରାତି ହୋଇଗଲେ ୨୫ କୋଟିର ମାଲିକ…

ବ୍ୟାଙ୍କକ: ମାଛ ଧରିବାକୁ ଗଭୀର ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଯାଇଥିଲେ ଧୀବର । ଆଉ ଫେରିଲା ବେଳକୁ କୋଟିପତି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ଧୀବର ଜଣକ । କାହିକିଁ ନା ମାସରେ ୫୦୦ ପାଉଣ୍ଡ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଧୀବର ହଠାତ ୨୪ ଲକ୍ଷ ପାଉଣ୍ଡର ମାଲିକ ହୋଇଛନ୍ତି । କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ । ତେବେ ଆସଲ କଥା ହେଉଛି ମାଛ ମାରିବା ସମୟରେ ଧୀବରକୁ ଏକ ହ୍ବେଲ ମାଛର ବାନ୍ତି ଖଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା । ଏହାକୁ ସମୁଦ୍ରର ଖଜାନା ବୋଲି ମନେ କରାଯାଏ । ଏହା ଦେଖିବାକୁ ସୁନାଖଣ୍ଡ ଭଳି ହୋଇଥାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଏଥିରେ ଏକ ଦୁର୍ଗନ୍ଧହୀନ ମଦ୍ୟପାନ ରହିଥାଏ ଯାହା ସୁଗନ୍ଧିତ ଗନ୍ଧକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।  ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ନରିସ୍ ସୁୱାନସଙ୍ଗ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଏହି ଖଣ୍ଡ ପାଇଛନ୍ତି ଧୀବର । ହ୍ବେଲ ମାଛର ଶରୀର ଭିତରେ ଏକ ବିଶେଷ ଉପାଦାନ ବାହାରିଥାଏ ।  କେତେକ ତତ୍ତ୍ବ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ହ୍ବେଲ ଏହାର ଖାଦ୍ୟ ତରଳିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେତେକ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ହ୍ବେଲ ମଳ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି । ଏହା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ବଡ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ସୁଗନ୍ଧିତ ଗନ୍ଧକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ସବୁଠୁ ବଡ କଥାହେଉଛି ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ।