PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଜିତ ମଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ନେଇ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କଲେ ପୁରୀ ଏଡିଏମ
  • ||
  • କଟକ: ମାତା ମଠ ନିକଟରେ ସିଲଭରସିଟି ବୋଟିଂ କ୍ଲବର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: କାର୍ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ସିବିଏସଇ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ, ଦ୍ବାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା : କରୋନାରେ ଚାଲିଗଲା ଯୁବ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ: ଶାବକ ବାରହା ଢ଼ୁଡ ପୁଣି ନିଖୋଜ, ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ମାଆ କୁନ୍ତଳାଙ୍କ କୋଳକୁ ଫେରିଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭିମସାରରେ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ସମୀକ୍ଷା, ବୁର୍ଲାରେ ମୋଟ୍ ୫୨୫ ଶଯ୍ୟା କୋଭିଡ ହସପିଟାଲ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନିଆଳି: ବାଲିକୁଦା ଜଙ୍ଗଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ଲୋକ ଆଣିଲେ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ୩ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁବକ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ମେଲଚ୍ଛାମୁଣ୍ଡା : ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବୌଦ୍ଧ ଆଇ.ଟି.ଆଇ. ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଘେରିଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଦ୍ୟୁତଘାତରେ କେବୁଲ ଅପେରେଟର ମୃତ୍ୟୁ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟରେ ଚଢ଼ି କେବୁଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରମ୍‌ଜାନ୍ ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉପରେ ବିଏମ୍‌ସିର କଟକଣା, ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆସିବ ଏସ୍‌ଓପି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ସୋଆରେ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ଉଦ୍‌ଯାପିତ: ବିବିଧତା, ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ସମାନତା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିବା ବଦଳରେ ବିବିଧତା ଓ ଶୈକ୍ଷିକ ବାତାବରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଉଚିତ । ଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜର ଉତ୍କର୍ଷକୁ ଜାଣିପାରିବାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମତ ରଖଛନ୍ତି ।
ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ (ସୋଆ ଡିମ୍‌ଡ ଟୁ ବି ୟୁନିଭର୍ସିଟି)ରେ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଘର ୯୩ତମ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭା ଆଜି ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ଅଫ୍‌ କମନ୍‌ ୱେଲ୍‌ଥ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ହେଡ୍‌ ଅଫ୍‌ ମେମ୍ବରସିପ୍‌ ଡେଭଲ୍ପମେଣ୍ଟ ପ୍ରଫେସର କନ୍‌ସୋଲା ଇଭାନ୍ସ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଲେ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସଫଳତା ଏହାର ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଓ ପାଠପଢ଼ା ହିଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗୌରବକୁ ବଢ଼ାଏ । ଏଦିଗରେ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।
ଉତ୍ସବରେ ସଂଘର ସଭାପତି ପ୍ରଫେସର ସନ୍ଦିପ୍‌ ସଞ୍ଚେତି ସଭାପତି ଅଭିଭାଷଣ ରଖି କହିଲେ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରହିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଉଦ୍ୟୋଗୀକରଣ ଓ ସୃଜନଶୀଳତାର ବିକାଶରେ ସହଯୋଗ ହୋଇପାରିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ନିଜର ଉତ୍କର୍ଷ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଓ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦରକାର । ଯେତେବେଳ ଦେଶର ଅଧିକ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଦେଶ ତଥା ରାଜ୍ୟରେ ରହିବା ପାଇଁ ଇଚ୍ଛୁକ ହେବେ ତଥା ସେମାନେ ନିଜେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିବେ ତେବେ ସେହି ଦେଶ ତଥା ରାଜ୍ୟର ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ଉତ୍କର୍ଷ ଲାଭ କରିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରିବ । ଏହା ସହ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ପାଠ୍ୟସୂଚୀ, ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଖାତାଦେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଦି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ଦରକାର ।
ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଚେତି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଖେଳକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ କହିଲେ, ପ୍ରଖ୍ୟାତ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳୀ ସଚିନ୍‌ ତେନ୍ଦୁଲକର୍‌ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଘର ଏକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଖେଳକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ସହ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଖେଳ ଏକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ଏପରି ହେଲେ ଦେଶରେ ଖେଳ ଆହୁରି ବିକଶିତ ହେବ ବୋଲି ସଚିନ୍‌ କହିଥିଲେ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଚେତି କହିଛନ୍ତି । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଂଘର ମହାସଚିବ ପ୍ରଫେସର ଫୁରକାନ୍‌ କ୍ୟୁମାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ଏଆଇୟୁର ଅତିରିକ୍ତ ସମ୍ପାଦକ ମମତାରାଣି ଅଗ୍ରୱାଲ, ସୋଆ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅମିତ ବାନାର୍ଜୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆପଣାଇବା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।
ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଉତ୍ସବ ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ଦୁଇଟି ଟେକ୍ନିକାଲ୍‌ ସେସନ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ‘ଫୋର୍ଥ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍‌ ରେଭୁଲେସନ୍‌: ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜସ୍‌ ଫର୍‌ ଆଣ୍ଡ ରେସପନ୍ସ୍‌ ଅଫ୍‌ ହାୟର ଏଜୁକେଶନ ’ ଓ ‘ପ୍ରମୋସନ୍‌ ଅଫ୍‌ ସ୍ପୋର୍ଟ ଆଣ୍ଡ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂ ସ୍ପୋର୍ଟ କଲଚର୍‌ ଇନ୍‌ ହାୟର ଏଜୁକଶନ’ ଶୀର୍ଷକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଅଶୋକ କେ. ଗୱାଲ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖେଳକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ବିଷୟରେ ପାୱାର ପଏଣ୍ଟ ପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ୍‌ ଦେଇଥିଲେ । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍‌ ଓପନ୍‌ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପୂର୍ବତନ ଉପକୁଳପତି ପ୍ରଫେସର କେ. ଆର୍‌ ଶ୍ରୀଭାଥ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ମତ ଦେଇଥିଲେ ।