PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ: ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପକୁ ତେଲ ପକାଇବା ଆସିଥିବା ଗାଡ଼ିରୁ ମୋବାଇଲ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ ତାରିଖ ଯାଏଁ ୯୫ଟି ମେଲ୍‌ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ବାତିଲ
  • ||

ଚୀନକୁ ୧୭ ବର୍ଷରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଝଟକା, ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବେରୋଜଗାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୩: ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଚୀନ  ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରକୁ ବିଶ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ କରିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଚୀନକୁ ଦେବାକୁ ପଡିଛି ବହୁମୂଲ୍ୟ। କାରଣ ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଭାରତରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀର ବହିଷ୍କାର କରିବା ନେଇ ଆହ୍ବାନ କରିଦିଆଯାଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବୟକଟ୍ ଚାଇନିଜ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଓ ବୟକଟ ଚାଇନା ଟ୍ରେଣ୍ଡ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନର ଅସୁବିଧା ଏବେ ଘରୋଇ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମାସରେ ଚୀନର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ୧୭ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି।

ଚୀନର ଏକ ସରକାରୀ ପରିସଂଖ୍ୟନ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇମାସରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ଆଉଟପୁଟ୍ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୭ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଁଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ବେରୋଜଗାରି ସ୍ତର ଡିସେମ୍ବରରେ ୪.୯ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ବଢି ୫.୩ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତରେ ଆମେରିକା ସହ ଲାଗି ରହିଥିବା ଟ୍ରେଡ ଓ୍ବାରର ପ୍ରଭାବ ଚୀନ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।  ତା ଛଡା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦୁଇମାସ ଛୁଟି ଥିଲା। ତେଣୁ ଦେଶରେ ମାନ୍ୟୁଫାକଚରିଂ ଗତିବିଧ ଧିମା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଚୀନ ସରକାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଲଗାତାର ବଡ ଧରଣର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଟାକ୍ସ ରିହାତି କରାଯାଇଛି। ସେଭଳି ସୁଦ୍ଧ ହାରକୁ ହ୍ରାସ ସିଷ୍ଟମରେ ଲିକ୍ବାଡିଟି ବଢେଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଚୀନର ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ(ସିପିଆଇ) ଗତ ୧ ମାସ ହେବ ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଚାଲିଆସିଛି। ଚୀନର ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟନ ବ୍ୟୁରୋ ନିକଟରୁ ଗତ ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ସିପିଆଇ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତିର ମୁଖ୍ୟ ସଙ୍କେତକ ହୋଇଥାଏ। ଫେବୃଆରୀରେ ଚୀନର ସିପିଇସି  ମାତ୍ର ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ଦରରେ ବଢିଛି। ଯାହାକି ଜାନୁଆରୀରେ ୧.୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏହା ଲଗାତାର ଭାବରେ ଚତୁର୍ଥ ମାସ ଯେବେ ସିପିଆଇର ବୃଦ୍ଧି ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ ପରେ ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଆସିଛି। ଚୀନର ଜିଡିପି ବିକାଶ ଦର ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୧୮ରେ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତରେ ଥିଲା ଯାହାକି ଗତ ୨୮ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଡିପି ବିକାଶ ଦର ୬ରୁ ୬.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିବାର ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର