PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମପୁର ପୁଲିସକୁ ମିଳିଲା ବଡ ସଫଳତା- ୬୦ କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୫ ଗିରଫ, ଦୁଇଟି କାର୍ ଜବତ
  • ||
  • ଯୁବନେତା ସବ୍ୟସାଚୀ ମହାପାତ୍ର ବିଜେଡିରୁ ନିଲମ୍ବିତ – ଦଳ ବିରୋଧରେ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଓ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଆଚରଣର ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଚୀନକୁ ୧୭ ବର୍ଷରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଝଟକା, ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ବେରୋଜଗାରି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୫।୩: ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଚୀନ  ଜୈଶ-ଇ-ମହମ୍ମଦର ମୁଖ୍ୟ ମାସୁଦ ଆଝାରକୁ ବିଶ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ କରିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଚୀନକୁ ଦେବାକୁ ପଡିଛି ବହୁମୂଲ୍ୟ। କାରଣ ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଭାରତରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀର ବହିଷ୍କାର କରିବା ନେଇ ଆହ୍ବାନ କରିଦିଆଯାଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବୟକଟ୍ ଚାଇନିଜ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଓ ବୟକଟ ଚାଇନା ଟ୍ରେଣ୍ଡ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନର ଅସୁବିଧା ଏବେ ଘରୋଇ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମାସରେ ଚୀନର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ୧୭ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଛି।

ଚୀନର ଏକ ସରକାରୀ ପରିସଂଖ୍ୟନ ଅନୁସାରେ ୨୦୧୯ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇମାସରେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ଆଉଟପୁଟ୍ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୭ ବର୍ଷରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଁଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ବେରୋଜଗାରି ସ୍ତର ଡିସେମ୍ବରରେ ୪.୯ ପ୍ରତିଶତ ତୁଳନାରେ ବଢି ୫.୩ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତରେ ଆମେରିକା ସହ ଲାଗି ରହିଥିବା ଟ୍ରେଡ ଓ୍ବାରର ପ୍ରଭାବ ଚୀନ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।  ତା ଛଡା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦୁଇମାସ ଛୁଟି ଥିଲା। ତେଣୁ ଦେଶରେ ମାନ୍ୟୁଫାକଚରିଂ ଗତିବିଧ ଧିମା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଚୀନ ସରକାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଲଗାତାର ବଡ ଧରଣର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ଟାକ୍ସ ରିହାତି କରାଯାଇଛି। ସେଭଳି ସୁଦ୍ଧ ହାରକୁ ହ୍ରାସ ସିଷ୍ଟମରେ ଲିକ୍ବାଡିଟି ବଢେଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଚୀନର ଉପଭୋକ୍ତା ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ(ସିପିଆଇ) ଗତ ୧ ମାସ ହେବ ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଚାଲିଆସିଛି। ଚୀନର ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟନ ବ୍ୟୁରୋ ନିକଟରୁ ଗତ ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା। ସିପିଆଇ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ପିତିର ମୁଖ୍ୟ ସଙ୍କେତକ ହୋଇଥାଏ। ଫେବୃଆରୀରେ ଚୀନର ସିପିଇସି  ମାତ୍ର ୧.୫ ପ୍ରତିଶତ ଦରରେ ବଢିଛି। ଯାହାକି ଜାନୁଆରୀରେ ୧.୭ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏହା ଲଗାତାର ଭାବରେ ଚତୁର୍ଥ ମାସ ଯେବେ ସିପିଆଇର ବୃଦ୍ଧି ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ ପରେ ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଆସିଛି। ଚୀନର ଜିଡିପି ବିକାଶ ଦର ଗତ ବର୍ଷ ୨୦୧୮ରେ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତରେ ଥିଲା ଯାହାକି ଗତ ୨୮ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ରହିଛି। ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଡିପି ବିକାଶ ଦର ୬ରୁ ୬.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିବାର ଅନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର