PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଶୋଇବା ପାଇଁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସନ୍ତି ଲୋକ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ସାଧାରଣତଃ ଲୋକେ ବେମାରରେ ପଡ଼ିଲେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଯେ ଦୁନିଆଁରେ ଏମିତି ଏକ ଗୁମ୍ଫା ଅଛି ଯେଉଁଠି ଶୋଇବା ଏବଂ ରୋଗ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଏହି ଗୁମ୍ଫା ଅଷ୍ଟ୍ରିଆର ଗସ୍ତିନ୍ ଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ।

କୁହାଯାଏ କି ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଲୋକେ ସୁନାର ଖଣି ଖୋଜିବାକୁ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ଜଣା ପଡ଼ିଲା କି ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଅତି ବଡ଼ରୁ ବଡ଼ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଗୁମ୍ଫାରୁ ରାଡନ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ମିଳିଥାଏ। ସେହି ଗ୍ରାସ ଦ୍ବାରା ବଡ଼ ବଡ଼ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥାଏ। ରାଡନ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଏକ ବିକିରଣଶୀଳ ଗ୍ୟାସ ଅଟେ। ଯାହାଦ୍ବାରା ଗୁମ୍ଫାର ଗରମ ବାତାବରଣ ହିଁ ରୋଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ନିଜର ରୋଗ ଭଲ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗୁମ୍ଫାରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଏବଂ ତ୍ବଚା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ତେଣୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ସମସ୍ତ ରୋଗକୁ ଭଲ କରାଯାଏ ବୋଲି ଏଠାକାର ଲୋକେ କୁହନ୍ତି। ୟୁରୋପ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ବହୁ ଲୋକ ରୋଗ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି। ଖାସକରି ଏହି ଗୁମ୍ଫାକୁ ରୋଗୀକୁ ନେବା ଆଣିବା କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରେନ୍ ଯାଆସ କରୁଛି। ଗୁମ୍ଫାରେ ସବୁ ସମୟରେ ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ରହିଥାନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର