PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖଜୁରୀପଡା ଛକ ନିକଟରୁ ପିକପ ଭ୍ୟାନ ସହ ଚାରି କୁଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍, ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୫୦ରୁ ୬୦ % ଆଣ୍ଟିବଡି – ନିରୋଜ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ୧୫ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ପିଇଲେ ପାଇଖାନା ଘର ପାଣି, ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଶାସନର ହତାଦର

ପୁରୀ, ୫।୮: ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ପାଳନ କଲେ । ସାହି, ଗଳି ବୁଲି ସେବା ଦେଲେ । ଏବେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୁପ କିଛି ପୌରସଂସ୍ଥା ପ୍ରଶାସନିକ କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ପଜେଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଏବେ କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ପିଇବା ପାଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରା ନ ଯିବାରୁ ଶେଷରେ ପାଇଖାନାରେ ଆସୁଥିବା ଟ୍ୟାପ୍‌ ପାଣିକୁ ବୋତଲରେ ପୂରାଇ ପିଇଛନ୍ତି ।
ଏହାକୁ ନେଇ ପୁରୀ ସରକାରୀ ମହିଳା କଲେଜ ହଷ୍ଟେଲରେ କରାଯାଇଥିବା କୋଭିଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ଏଠାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଜଣେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଏନେଇ ପୌରସଂସ୍ଥା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହାୟତା ନିମନ୍ତେ ଜଣାଇବାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ତେଣେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ପରେ ସିଧାସିଧା କର୍ମସ୍ଥଳରୁ ସଂଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆସୁଥିବା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପୋଷାକରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଥିବା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ବସ୍ତ୍ର ଏହି ହସ୍ପିଟାଲ ଗେଟ୍‌ ବାହାରୁ ଆଣିବାକୁ ଏଠାରେ ନିଯୁକ୍ତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମନା କରିଦେଉଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ହଳ ପୋଷାକରେ ଚଳିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ଏଠାରେ ଚିକିତ୍ସା ନିମନ୍ତେ ଭର୍ତ୍ତି ଲୋକେ ଫୋନ୍‌ ଯୋଗେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପାଇଖାନା ଘର ଟ୍ୟାପ୍‌ ପାଣି ପିଇବା ଓ ମଇଳା ଘରେ ଶୋଇବା ଏବେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନ୍ୟ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହୋଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଭିଡିଓ ଓ ଫଟୋ ସେମାନେ ଦେଇଛନ୍ତି । ସକାଳୁ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ପିଇବା ପାଣି ନ ପାଇବା ପରେ ପ୍ରତିବାଦ କରିଥିଲେ । ଏଠାରେ ପାଣି ପ୍ୟୁରିଫାୟାର ଲଗାଯାଇଥିଲେ ହେଁ ପାଣି ବାହାରି ନ ଥିଲା । ଏନେଇ ଲୋକେ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରି ତୁରନ୍ତ ପିଇବା ପାଣି ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ ହେଁ କେହି ଦୁଃଖ ବୁଝି ନ ଥିଲେ । ତେବେ ଏନେଇ ଯୋଗାଯୋଗ ପରେ ପୌରସଂସ୍ଥା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଆଜି ଦିନକରେ ପୁରୀ ପୌରସଂସ୍ଥା ଅଫିସ୍‌ରୁ ୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଚଳିତ ମାସ ୭ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫିସ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୁରୀ ପୌରସଂସ୍ଥା ଅଫିସରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୪ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଆଜି ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଷ୍ଟାବ୍ଲିସମେଣ୍ଟ ସେକ୍ସନ, ଆକାଉଣ୍ଟ ସେକ୍ସନରେ ଏହି ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଟେଷ୍ଟିଂ କିଟ୍‌ ସରିଯିବାରୁ କେତେକଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇପାରିନି । ୩ ଦିନ ତଳେ ନିଆଯାଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନମୁନାରୁ ପ୍ରଥମେ ଜଣଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଥିଲା । ତେଣୁ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ତାଙ୍କୁ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଉଠାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରୁ କେତେଜଣଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଥିଲା । ଏଥିରେ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ରହିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ପୌରସଂସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କୋକୁଆ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଳୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗକୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଜଣେ ଜମାଦାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପଜିଟିଭ୍‌ ବାହାରିଥିଲା । ପରେ କିଛି ସ୍ୱଚ୍ଛସବାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଶତ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ କାମ କରୁଥିବା ପୌର ପ୍ରଶାସନ ଏବେ ଏହି ବିପଦ କିପରି ମୁକାବିଲା କରିବ ସେହି ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ପୁରୀ ପୌରାଂଚଳ ତଥା ସହରରେ ସର୍ବାଧିକ । ଆଜିସୁଦ୍ଧା ମିଳିଥିବା ପ୍ରଶାସନିକ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ୯୧୯ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଭିତରୁ ପୁରୀ ସହରର ସର୍ବାଧିକ ୨୫୨ । ଏଠାରୁ ୧୧୦ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୧୪୨ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅଛନ୍ତି । ୮ ସ୍ଥାନକୁ ସିଲ କରାଯାଇ କଣ୍ଟେନମେଟ ଜୋନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଆଜି ରିପୋର୍ଟରେ ୪ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି । ୱାର୍ଡ ନଂ ୫, ୧୬, ୧୭, ୨୭ର ଆକ୍ରାନ୍ତମାନେ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।