PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜିଠାରୁ ରାଜଧାନୀରେ ଖୋଲିବ ମଲ୍, ବଜାର ଏବଂ ଦୋକାନ, ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତାରେ ଚାଲିବ ମେଟ୍ରୋ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଇସ୍ରାଇଲରେ ନେତ୍‌ନ୍ୟାହୁଙ୍କ ଯୁଗ ଶେଷ, ନଫତାଲୀ ବେନେଟ୍ ହେଲେ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଜ ପାଇଁ ଓଟିଡିସି ଆରମ୍ଭ କଲା ‘ପିଠା ଅନ୍‌ ହ୍ୱିଲ୍‌’, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ସମ୍ବଲପୁର ଓ କଟକରେ ମିଳିବ ପିଠା
  • ||
  • ବଅଁରପାଳ : ସୁନାର ସଂସାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଲା କରୋନା, ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ପୁଅ-ବୋହୂ ଓ ମା, ଅନାଥ ହୋଇଗଲା ୧୪ ମାସର ଶିଶୁପୁତ୍ର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କନ୍ୟା ଚୋରି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ପହିଲି ରଜ, ଗାଁଠାରୁ ସହର ସବୁଠି ଜମୁଛି ପିଠାପଣାର ଆସର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ, ଆହୁରି ଦୁଇଦିନ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀବରଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ମନା
  • ||

ଭାରତ ନୁହେଁ ଏହି ଦେଶରେ ରହୁଥିଲେ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବଂଶଜ

ବ୍ୟାଙ୍କକ,୩୦।୮: ପୁରୁଣା ସମୟରୁ ରାଜା-ମହାରାଜଙ୍କ ପ୍ରତି କାମରେ ଯେତେ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲା ତାହା ଆକଳନ କରିବାର କଷ୍ଟକର। କିନ୍ତୁ ଥାଇଲାଣ୍ଡର ରାଜା ଭୂମିବୋଲ ଅଦୁଲ୍ୟାଦେଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯେତେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା, ତାହା ଖୁବ୍ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା। ଏତେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଜିର ସମୟରେ ବୋଧହୁଏ କୌଣସି ଦେଶର ଶାସକଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଥାଇଲାଣ୍ଡର ଏହି ରାଜା ସେଠାର ଲୋକଙ୍କୁ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ବଂଶଜ ବୋଲି ମନେକରୁଥିଲେ। ସେଭଳି ଥାଇଲାଣ୍ଡରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମକୁ ମାନୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି।

ଥାଇଲାଣ୍ଡର ଜାରା ଭୂମିବୋଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ୧୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୬ରେ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ୧ ବର୍ଷ ପରେ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ୧ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଶୋକ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ବହୁତ ଭବ୍ୟ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ସ୍ମଶାନରେ  ୧୮୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାର ସୁନା ଭଳି ଚିକଚିକ୍ ହେଉଥିବା  ପ୍ଳାଟଫର୍ମ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ରାଜାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ୫୦୦ ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା।

ବୌଦ୍ଧ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ, ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମହଲରୁ ଶ୍ମଶାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନାର ରଥରେ ନିଆଯାଇଥିଲା। ମହଲରୁ ସ୍ମଶାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତ୍ବ  ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ଓ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପ୍ରବଳ ଭିଡ ଲାଗିଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ,ଏତେ ଭବ୍ୟ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଥାଇଲାଣ୍ଡ କ’ଣ, ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ହୋଇନାହିଁ।