PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ- ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ୧୦୭ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ । ଜାମସେଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ଗିରଫ ।
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ- କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଳୁଆ ଛକରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଅବକାରୀ।
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିବାଦ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିବ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସକ ସଂଘ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ସଦର ଏସଡିପିଓଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ, ୨୨ ବାଇକ, ୨ ପିକଅପ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଲକାନଗିରି-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଓ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଏନକାଣ୍ଟରରେ ୬ ହାଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍କାର୍ପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଅଟକ, ବାଣିଜ୍ୟ କର ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଟକ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ରେଙ୍ଗାଲି ବିରାଜ ଷ୍ଟିଲ ସାମ୍ନାରେ ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ କାର୍ ଚୂରମାର, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ମ୍ରୁତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇଜଣ ଆହତ, ସମସ୍ତେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମିଯିବ, ‘ଅନଲକ୍’ ହେଲେବି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ- ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବୋମା ମାଡ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକା, ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲା ବିଫଳ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା କୁଲାବେଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର: ଟ୍ରଲରକୁ ପିଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ସୋଲାର ଚୋରଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ଖତ ଗଡ଼ିଆରେ ପୋତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ, ପଢିବା ପାଇଁ ଲାଗିବ ସାଢେ ୩ ଘଣ୍ଟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୫/୮: ସାଧାରଣତଃ ଲୋକଙ୍କୁ Czechoslovakia(ଚେକୋସ୍ଲୋଭାକିୟା) ଭଳି ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦକୁ ପଢିବା ପାଇଁ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏମିତି ଏକ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ଅଛି ଯାହାର ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ପଢିବା ପାଇଁ ସାଢେ ୩ ଘଣ୍ଟା ଲାଗିଯିବ । ଆପଣ ଏବେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ଏମିତି କେଉଁ ଶବ୍ଦ ଅଛି ଯାହା ପଢିବା ପାଇଁ ଏତେ ସମୟ ଲାଗୁଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଇଂରାଜୀର ଏହି ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଶବ୍ଦରେ ୧,୮୯,୮୧୯ ଅକ୍ଷର ଅଛି । ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବେ ଉଚ୍ଚାରଣ କରିବା ପାଇଁ ସାଢେ ୩ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିବ । ଏହି ଶବ୍ଦଟି ମଣିଷ ଶରୀରରେ ମିଳୁଥିବା ଏକ ଟିଟିନ୍ ନାମକ ପ୍ରୋଟିନର ରାସାୟନିକ ନାମ ।

ସେହି ଶବ୍ଦର କିଛି ଅଂଶ

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତାନୁସାରେ ମାନବ ଶରୀରରେ ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଛି ଯାହା ଏମିନୋ ଏସିଡରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି । ମନୁଷ୍ଯ ଶରୀରରେ ଟିଟିନ୍ ହିଁ ଏପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ କି ୨୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଏମିନୋ ଏସିଡ୍ ରହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

ପୂର୍ବରୁ ଟିଟିନର ରାସାୟନିକ ନାମକୁ ଇଂରାଜୀର ଶବ୍ଦକୋଷରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ନାଁ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଏହାକୁ ଶବ୍ଦକୋଷରୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା । ଏବେ ଏହା କେବଳ ଟିଟିନ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ ।

ଟିଟିନ୍ ପ୍ରୋଟିନର ସନ୍ଧାନ ରେଜୀ ନଟୋରୀ ୧୯୫୪ ମସିହାରେ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ୧୯୭୭ ମହିସାରେ କୋସକ୍ ମୃଋୟାମା ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀମାନେ ଏହା ଉପରେ ଗବେଷଣା କଲେ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରୋଟିନର ନାଁ କୋତ୍ରକ୍ଟିନ୍ ରଖାଗଲା । ଏହାର ୨ ବର୍ଷ ପରେ କୁଆନ୍ ୱାଙ୍ଗ ଓ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମାନେ ଏହି ପ୍ରୋଟିନ ଉପରେ ଅଧ୍ଯୟନ କଲେ ଏବଂ ଏହାର ନାଁ ଟିଟିନ୍ ରଖିଦେଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର