ଆମେରିକାର ଏହି ସହରର ଲୋକେ ଛେଳିକୁ କଲେ ମେୟର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ପାଇଁ…

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍,୯।୩: ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ ଓ ମେୟର ଭଳି ପଦ ପାଇଁ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଭିତରେ ହିଁ ନିର୍ବାଚନ ହୁଏ ଏହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ।  କିନ୍ତୁ ଆମେରିକାର ଏକ ସ୍ଥାନରେ ମେୟର ପାଇଁ ପଶୁଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଲିଙ୍କନ ନାମକ ଏକ ଛେଳି ବାଜି ମାତ୍ କରିଛି।  ଆମେରିକାର ଭରମୋଣ୍ଟରେ ଫେୟାର ହେଭେନ ନାମକ ସହରରେ ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ଏହି ଛେଳିକୁ ମେୟର ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଲିଙ୍କନ ନିଜର ନିକଟତମ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ସେମି ନାମକ ଏକ କୁକୁରକୁ ହରାଇଛି।

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା​‌  ନିର୍ବାଚନରେ ଲିଙ୍କନ ନାମକ ଏହି ଛେଳି ଅନ୍ୟ ୧୬ଟି ପଶୁଙ୍କୁ ହରାଇବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛି।  ପ୍ରାୟ ୨,୫୦୦  ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଫେୟାର ହେଭେନ  ସହରରେ  ସରକାରୀ ଭାବରେ କେହି ମେୟର ନଥିଲେ।  ଜୋଶେଫ୍ ଗୁନଟୁର ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେଠାରେ ବେସରକାରୀ ଭାବରେ ମେୟର ଭଳି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟର ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ। ଗୁନଟୁର ଯେତେବେଳେ ଏକ ଖବର କାଗଜରେ ପଢିଥିଲେ  ମିଚିଗାନର ଓମେନା ଗାଁରେ ଏକ ବିଲେଇକୁ ନିଜର ଶୀର୍ଷ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଖେଳ ପଡିବା ପାଇଁ ଚାନ୍ଦା ଏକାଠି କରିବାକୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଜନ କରିବାର ବିଚାର ଆସିଥିଲା। ଖେଳ ପଡିଆ ପାଇଁ ଚାନ୍ଦା ଏକାଠି କରିବାର ଚେଷ୍ଟାରେ ଗୁନଟୁର କେବଳ ୧୦୦ ଡଲାର ଏକାଠି କରିପାରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗୁନଟୁର ଏଥିରେ ନିରାଶ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କରୋନା – ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଅଙ୍ଗଦୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ

ହାତୀ ଆଣିଦେଲେ ପତି – ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରା କଲେ ଜୀବନ ସାଥି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍‌ରେ ୩ ଅଭିନେତ୍ରୀ – ଦୀପିକା , ସାରା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଜୋକର କହି ଅଡୁଆରେ ଚୀନ୍ ଅରବପତି, ୧୮ ବର୍ଷ ଜେଲ

ପତ୍ନୀ ବାପା ଘରୁ ଆସିବାକୁ ରାଜି ହେଲେନି ବୋଲି ଏମିତି କାଣ୍ଡ କଲେ ସ୍ୱାମୀ …

ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନରେ ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ହେବ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ମୁମ୍ବାଇ ଜଳମଗ୍ନ, ସମୁଦ୍ରରୁ ଉଠିପାରେ ଉଚ୍ଚ ଲହରୀ