PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଲା ପାରଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜୋଦ୍ଧାରଣ ବେଶ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ସାରୁଅ ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ୨ ବଖରା ଘର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ “ଭାରତ ଖେଳନା ମେଳା”ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୦ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଓଡିଆ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ୭ ଦିନିଆ ଆଇସୋଲେସନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବଢ଼ୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ: ହାତଟଣା ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କୁ ତାଙ୍କରି ରିକ୍ସାରେ ବସାଇ ବୁଲାଇଲେ

କୋଲକତା,୧୬/୨: ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ ଉପଲକ୍ଷେ କଲିକତା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ସହ ଜଡିତ ଥିବା କଲେଜର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ମହନଗରର ହାତ ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କୁ ସ୍ନେହ, ପ୍ରେମ ତଥା ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏକ ନିଆରା ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ହାତ ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିଜ ରିକ୍ସାରେ ବସାଇ ରିକ୍ସା ଚଲାଇଥିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ। ଏମିତି କି ସେହି ହାତ ରିକ୍ସାଚଳାକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

ଛାତ୍ରୀ ପୂଜା ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି, ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ କେବଳ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ପାଇଁ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ଭାବନ୍ତି। ପ୍ରକୃତରେ ତାହା ନୁହେଁ। ପିଲାରୁ ବୁଢ଼ା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲପାଇବା ତଥା ସ୍ନେହ, ଶ୍ରଦ୍ଧା ଦରକାର ପଡ଼ିଥାଏ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କୋଲକତା ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କ ପରିଚୟ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର। ଖରା, ବର୍ଷା, ଶୀତରେ ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ବପ୍ନକୁ ପୂରା କରିବାରେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ସମୟ ବିତିଯାଇଥାଏ। ଏମିତି କି ଧୁ ଧୁ ଖରାରେ ବି ନିଜ ପ୍ରାଣ ଦେବାକୁ ପଛାଡ଼୍ତି ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯାତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭଗବାନ।

ଗୋଟିଏ ଦିନ ହେଉ ପଛେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକେ ସ୍ନେହ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଦେବା ପାଇଁ ‘ହଂସୀମୁଖ’ ଦଳର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏଭଳି ନିଆର ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ କଲେଜର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ରାଜା ରାମ ମୋହନ ସାରିରୀ ଠାରୁ ନେଇ କଲେଜ ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାତରିକ୍ସା ଚଳାଇ ରିକ୍ସା ଚାଳକଙ୍କୁ ବୁଲାଇଥିଲେ। ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କୁ ଉପାହାର ସ୍ବରୁପ ସେମାନଙ୍କୁ ଗାମୁଛା ଓ ଚକୋଲେଟ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଆଉ କିଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମିଳିତ ଭାବେ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଟୁ ବିଶ୍ବାସ, ଚନ୍ଦନ ଦାସ, ଆଶିଷ ସାବଙ୍କ ସହି କୋଲକତା ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାୟ ୨୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ଏଭଳି ନୂଆ ପ୍ରୟାସ ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କୁ ଢ଼େରସାରା ଭଲପାଇବା ଦେଇଥିଲା। ରିକ୍ସାଚାଳକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେମାନେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ବସାଇଥାନ୍ତି। ଆଜି ସେମାନଙ୍କୁ ପିଲାମାନେ ବସାଇଥିବାରୁ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି।