PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ; ଯେଉଁଠି କେହି ବି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ

ଏହାକୁ ବିଶ୍ବର ସବୁଠୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ବୋଲି କୁହାଯାଏ, କାରଣ ଏହି ଦେଶକୁ ଆସି କେହି ବି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେହି ଦେଶର ନାଁ ହେଉଛି ଇସ୍ରାଏଲ। ଏହା ଏଭଳି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇନାହିଁ। ଏହା ପଛରେ ୩ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ରହିଛି।

୧. ଖୁଫିୟା ଏଜେନ୍ସି ମୋସାଦ: ଏହା ଦୁନିଆଁର ଏମିତି ଏକ ଖୁଫିୟା ଏଜେନ୍ସି ଯିଏ ନିଜର ଶତ୍ରୁକୁ ପାତାଳରୁ ବି ଖୋଜିକି ମାରିଥାଏ। ନିଜର ସମସ୍ତ ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ସବୁବେଳେ ନଜର ରଖିଥାନ୍ତି। ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ଇସ୍ରାଏଲରେ ଯେବେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା ସେହି ସମୟରୁ ୨୮ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ଖୋଜି ଖୋଜି ମାରିଥିଲେ।

୨. ସୈନିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ: ଇସ୍ରାଏଲରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୈନିକ ବୋଲି ମାନାଯାଇଥାଏ। କାରଣ ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସୈନିକମାନଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଇସ୍ରାଏଲର ଶିକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ସୈନିକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ରହିଛି। ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁରୁ​ଷ ୩ ବର୍ଷ ଓ ସ୍ତ୍ରୀମାନେ ୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ।

୩. ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସେନା: ଇସ୍ରାଏଲଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଦୁନିଆଁର ସବୁଠୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ୫ଜଣ ସେନା ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଶତ୍ରୁକୁ ଇସ୍ରାଏଲର ସୀମା ଉପରେ ହିଁ ଶେଷ କରିଦିଅନ୍ତି। ଇସ୍ରାଏଲର ଜନସଂଖ୍ୟା ୮୫ଲକ୍ଷ ଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ୩୫ଲକ୍ଷ ସୈନିକ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି।