PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ମସଜିଦ୍‌ ବିବାଦ। ୩୦ରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓ। ଜ୍ଞାନବ୍ୟାପୀ ସର୍ଭେ ଭିଡିଓକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ଆସନ୍ତା ୩୦ରୋ ଦୁଇ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଭିଡିଓ।
  • ||
  • କଟକ : ଅନୁଭବ ଓ ବର୍ଷାଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ତାଗିଦ୍, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ଷେପ ନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସୋର: ରାସ୍ତାରେ ହଟହଟା ହେଲେ ଖଇରା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ଏସଡିଓ, ଅସ୍ଥାୟୀ ମିଟର ରିଡର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବହିଷ୍କାର ଆଶଙ୍କାରେ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଟିଚିଂ ହସ୍ପିଟାଲ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହେଲା କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆଗାମୀ ୫୦ ବର୍ଷକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍, ୨୮୫ କୋଟି ଅନୁମୋଦନ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଡିଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଧର୍ମଘଟ, ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ରୁ ସକାଳ ୬ ବନ୍ଦ ରହିବ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୦୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘କୋକୋ’ ଆପ୍‌ରେ ଋଣ ଠକେଇ ମାମଲା : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଧରାପଡି଼ଲା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ପଟଦାର ରାମ, ୧୦୫୮ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଫ୍ରିଜ୍
  • ||
  • ଚିଲିକା : ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଡଙ୍ଗାର ଭାଙ୍ଗିଲା ମେସିନ୍ ସ୍ଲାବ, ଚିଲିକା ମଝିରେ ଅଟକିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • କଟକ: ଅନୁଭବ-ବର୍ଷା ବିବାହ ବିବାଦ: “ବର୍ଷା ନିଜେ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାନ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ ପେଜ୍‌’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସିବ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା: ଆଜିଠୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ହୋଲ୍ଡିଂ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ କରିବ ବିଏମ୍‌ସି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଓସିଏଲ୍‌ ଆଇରନ କାରଖାନାରୁ ଲୁହା ଚୋରି କରୁଥିଲା ଚୋର, ଛାତରୁ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମିିଳିବ ମୁକ୍ତି: ଜୟଦେବ ବିହାରରୁ ନନ୍ଦନକାନନ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସବୁଠାରୁ ଦୀର୍ଘତମ ଫ୍ଲାଏଓଭର
  • ||

ନାସା ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସୂଚନା, ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଏଲିୟନମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ କରି ରହୁଛନ୍ତି

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍,୧୫।୪: ନାସାର ମୁଖ୍ୟ ୟୁଏଫ୍ଓ(ଅନ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫାଏଡ ଫ୍ଳାଇଙ୍ଗ ଅବଜେକ୍ଟ) ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ୧୭ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏକ ଫଟୋକୁ ଆଧାର କରି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଏଲିୟନମାନେ ରହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜକର ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ସ୍କଟ୍ ସି ଓ୍ବେରିଙ୍ଗଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଖୁବ୍ ପୁରୁଣା। ୨୦୦୧ରେ ମାର୍ସ ଓଡିସି ମିଶନ୍ ସମୟରେ ଓଲିପାସ ମୋର୍ସ ଜ୍ବାଲାମୁଖୀ ଜରିଆରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ଏହି ସ୍ଥାନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଓ ଏହାର ଫଟୋ ଉଠାଯାଇଥିଲା। ଏଲିୟନମାନେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ସୁଡଙ୍ଗ କରି ରହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଓଲପନ୍ସ ମୋନ୍ସ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଜ୍ବାଲାମୁଖ୍ୟୀ ଅଟେ।

ନାସାର ଏହି ଫଟୋ ତଳର କୋଣରେ ପଥର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହାକି ୟୁଏଫଓ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଓ୍ବେରିଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହା ଏଲିୟନର ବିଲ୍ଡିଂ ହୋଇପାରେ। ବୋରିଙ୍ଗ ଯେଉଁ ୟୁଏଫ୍ଓ ସାଇଟିଂ ଡେଲି ନାମକ ଏକ ବ୍ଲଗ ଚଲାଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଫଟୋରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଏଲିୟନଙ୍କ ଏକ ପିରାମିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହାକି ଏକ ବିଲ୍ଡିଂ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

source: https://www.express.co.uk

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ କଥା ଠିକ୍ ଭାବରେ ବୁଝି ହେଉଛି, ତାହା ହେଲା ଏହା ଏକ ଚୋକୋର ଢାଞ୍ଚାର ପିରାମିଡ୍ ଭଳି  ସ୍ଥାନ ସହିତ ସୁଡଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ସଂଯୋଗ କରୁଛି। ଏହାକୁ ଏଲିୟନମାନେ ତିଆରି କରିପାରନ୍ତି, ସେମାନେ କେବଳ ଏହି ଗ୍ରହର ଚାରିପଖେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ ସେମାନେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ସୁଡଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

source: https://www.irishtimes.com

ୟୁଏଫଓ ସମ୍ପର୍କରେ ଓ୍ବେରିଙ୍ଗଙ୍କ ଦେଇଥିବା ସୂଚନା  ଲୋକଙ୍କୁ ଭରଷାଯୋଗ୍ୟ ମନେହେଉଛି। ସେମାନେ ଏଲିୟନ୍ସର ଗତିବିଧି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଓ ଚନ୍ଦ୍ରମା ଭଳି ହଜାର ହଜାର ଫଟୋକୁ ଅଧ୍ୟନ କରାଯାଇଛି। ବହୁବାର ତାଙ୍କର ଫଟୋରେ କେବଳ ପଥମ ଓ ଏଲିୟନଙ୍କ ଛାଇ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହା ଖୋଜି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏଲିୟନଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ବ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି।