PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନୀଲ ବୈଜଲ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ: ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପଡିଲା ମହ‌ଙ୍ଗା, AIMIM ନେତା ଦାନିଶ କ୍ୟୁରେସୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ମଦ ନିଶାରେ ଭୁଲିଗଲା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ, ଜନ୍ମକଲା ପୁଅକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣି ହତ୍ୟାକଲା ସଇତାନ ବାପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାୟକଙ୍କ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌କୁ ନେଇ ପରିବାରରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ବିଜୟଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବରମୁଣ୍ଡା ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୀବନ ନେଲା ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ ! ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡ ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଟକ : ପାଣି ଟାଙ୍କି ତଳୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||

କାଶ୍ମୀର ଘାଟୀରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଖରୁ ମିଳୁଛି ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ବିକ୍ରି କରୁଛି ତାଲିବାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୪/୦୧ : କାଶ୍ମୀର ଘାଟୀରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ପାଖରୁ ମିଳୁଛି ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ପରେ ସେମାନେ ଛାଡ଼ି ଯାଇଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସବୁକୁ ବିକ୍ରି କରୁଛି ତାଲିବାନ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନ ଠାରୁ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିଣୁଛି ଚୀନ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଆଇଏସଆଇ ସଙ୍ଗଠନ। ଆଇଏସଆଇ କାଶ୍ମୀର ଘାଟୀରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସବୁକୁ ଯୋଗାଉଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ କାଶ୍ମୀରୀ ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ପିପୁଲ୍ସ ଆଣ୍ଟି ଫାସିଷ୍ଟ ଫୋର୍ସର ଭିଡିଓରୁ ଏନେଇ ତଥ୍ୟ ମିଳିଛି।

ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆମେରିକା ନିର୍ମିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୋଳା ବାରୁଦକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଏହି ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଏହାର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅପଲୋଡ କରିଛି। ଏହି ଫଟୋରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଏମ୍ ୨୪୯ଅଟୋମେଟିକ୍ ରାଇଫଲ, ୫୦୯ ଟାକ୍ଟିକାଲ୍ ଗନ୍, ଏମ୍ ୧୯୧୧ ପିସ୍ତଲ, ଏମ୍ ୪ କାର୍ବାଇନ୍ ଅସାଲ୍ଟ ରାଇଫଲ୍ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୁଞ୍ଛ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ଉପରକୁ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଦାବି କରିଛି। ପୁଞ୍ଚ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୯ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଯବାନ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହୃତ ପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଥିଲେ। ଏବେ ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। କାଶ୍ମୀରରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ତାଲିବାନ ଆମେରିକା ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମିତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଉଛି। ସୂଚନା ଥାଉକି, ଆମେରିକୀୟ ସୈନ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡିଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ୮୦ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀ ଡଲାରର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଛାଡିଥିଲେ। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଇଫଲ, ମେସିନ୍ ଗନ୍, ପିସ୍ତଲ, ଗ୍ରେନେଡ ଲଞ୍ଚର, ଆରପିଜି, ଡ୍ରୋନ୍, ନାଇଟ୍ ଭିଜନ, ରେଡିଓ ସିଷ୍ଟମ ରହିଛି।

ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନ ଏବେ ତାହାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କାବୁଲ ଏବଂ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡ଼ିକରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଗୁଡ଼ିକୁ ଖୁଲମଖୁଲା ବିକ୍ରି କରୁଛି। ଏହାକୁ ଆଇଏସଆଇ ସଙ୍ଗଠନ କିଣି ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଉଛି।