PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜନକ ଏକେ-୨୦୩ ରାଇଫଲ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩।୩: ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ସେନାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଡ ଧରଣର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଏକେ-୪୭ ରାଇଫଲର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଭର୍ସନ ଏକେ ୨୦୩କୁ ଏବେ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ-ଋଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଛି ଚୁକ୍ତି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ଋଷ ଠାରୁ ଭାରତ ୭ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଏକେ-୨୦୩ ରାଇଫଲ କିଣିବ। ଏକେ-୨୦୩ ରାଇଫଲ ପାଇଁ ଓଏଫବି ଓ ଋଷ କମ୍ପାନୀ କସର୍ନ କ୍ଲାନଶ୍ରକୋଭ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି। ଭାରତ ଓ ଋଷ କମ୍ପାନୀ ଏକାଠି ମିଶି ଏହାକୁ ତିଆରି କରି​‌ବେ। ଭାରତୀୟ ସେନାର ପୁରୁଣା ଇନସାସ୍ ରାଇଫଲକୁ ରିପ୍ଳେସ କରାଯିବ ଓ ଏହାର ସ୍ଥାନରେ ଯବାନଙ୍କୁ ଏକେ-୨୦୩ ଆସଲ୍ଟ ରାଇଫଲ ମିଳିବ। ଏହି ସବୁ ରାଇଫଲ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଆମେଥିରେ ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା ୟୁନିଟରେ ତିଆରି କରାଯିବ ବୋଲି ଆଜି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୟୁପିରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ କହିଛନ୍ତି।

source: https://www.news18.com

 ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଇଁ ଏକେ-୪୭ ରାଇଫଲର ନୂଆ ଭର୍ସନ ଦେବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକେ-୧୦୩ ରାଇଫଲ ଉପରେ କଥା ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇନଥିଲା। ଏବେ ଭାରତ ସରକାର ଓ ଋଷ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୧୮ର ମଡେଲ ଏକେ-୨୦୩ ଉପରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏକେ ସିରିଜର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦଜନକ ରାଇଫଲ।

source: http://www.aamnews.co.in

 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ନିକଟରେ ଭାରତ ଆମେରିକା ଠାରୁ ୭୨,୪୦୦ ରାଇଫଲ କିଣିବା ନେଇ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ପ୍ରାୟ ୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଏହି ରାଇଫଲ କିଣାଯିବ। ଚୁକ୍ତି ଅନୁସାରେ ୧ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଆମେରିକାର ସିଗଂ ସୋୟାର କମ୍ପାନୀ ୭.୬୨ ଏମଏମର ୭୨,୪୦୦ ରାଇଫଲ ଦେବ। ଏହି ରାଇଫଲ ମିଳିବା ଦ୍ବାରା ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶକ୍ତି ଆହୁରି ବଢିଯିବ। ଏବେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଖରେ ୫.୫୬ ଗୁଣ ୪୫ ଏମଏମ ଇନସାସ୍ ରାଇଫଲ ରହିଛି। ଏହାକୁ ଆଧୁନିକ ଓ ଉନ୍ନତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସମ୍ପନ୍ନ ୭.୬୨ ଗୁଣ ୫୧ ଏମଏମ ରାଇଫଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଚୀନ ସହିତ ଲାଗିଥିବା ୩,୬୦୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ସୀମାରେ ମୁତୟନ ଯବାନ ଏହି ରାଇଫଲର ବ୍ୟବହାର କରିବେ।