PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

ଏକାନ୍ତରେ ରହିବାରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଫାଇଦା, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ସମସ୍ତଙ୍କୁ କେବେ ନା କେବେ ଏକାନ୍ତ ଓ ଶାନ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ। ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏଭଳି ସମୟ ଆସିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ସହିତ କିଛି ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚାହିଁଥାଏ। ଯଦିଓ ଏକୁଟିଆ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେଖି ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏକ ଗବେଷଣାରେ ଏହାକୁ ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ଏକାନ୍ତରେ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜର କାମକୁ ଖୁବ୍ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ଓ ନିଜକୁ ସ୍ବୀକାର କରିବାରେ ଅଧିକ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାନ୍ତି।

source: http://gameofglam.com

ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ କାର୍ଲିଫୋର୍ନିଆ, ସାନ୍ତା କ୍ରୁଜ ଓ ଓ୍ବିଲମିଙ୍ଗଟନ୍ କଲେଜ ଏକାଠି ମିଶି ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ପିଲାମାନେ ନିଜ ଇଛାରେ ଏକାକୀ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଜୀବନକୁ ଖୁବ୍ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝି ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଏକାକୀ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଏହାର ନକାରତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ପିଲାମାନେ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

source: https://www.ddmarx.com

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଜଣା ରହିବା ଦରକାର ତାଙ୍କୁ କେବେ ଏକାନ୍ତ ସମୟ ଦରକାର ଓ କେତେ ବେଳେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ସମୟ ବିତାଇବା ଦରକାର। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ନିଜର ଇଛା ଓ ଖୁସିକୁ ଏକାକୀ ରହିବାର ଫାଇଦା ଉପରେ ଜୋର ଦିଆଯାଇଛି। ଯେଉଁ ଲୋକ ସାମାଜିକ ବାସନ୍ଦରେ ଏକାକୀ ରୁହନ୍ତି ସେମାନେ ଡିପ୍ରେସନ ବା ଅବସାଦର ଶିକାର ହେବା ସ୍ବାଭାବିକ କଥା। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଏକାଖୀ ନିଜ ଇଛାରେ ରୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହୁଏନି, ବଂର ଏଭଳି ଲୋକ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଓ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ଲୋକମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କିମ୍ବା ନିଜ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିଥାନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ନିଜ ପାଇଁ ସମୟ ବାହାର କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏକାକୀ ରହିବାର କଳା ମଧ୍ୟ ଶିଖି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ।