PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

୧ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ ଏହି ୮ ନୂଆ ନିୟମ, ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିପାରନ୍ତି

source:www.financialexpress.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୧: ଆଜି ଜାନୁଆରୀ ମାସର ଶେଷ ଦିନ  । କାଲିଠାରୁ ଫେବୃୟାରୀ ମାସ ଆରମ୍ବ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । କାଲିଠାରୁ ଦେଶରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ । ୧ ଫେବୃୟାରୀରୁ କିଛି ନିୟମରେ ଯେଉଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ତାକୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ସେହି ନିୟମ …

୧- ଟିଭି  ଚ୍ୟାନେଲ ସିଲେକ୍ସନ ନିୟମ
ଟ୍ରାଇ ସବୁ ଟିଭି କେବଲ ଓ ଡିଟିଏଚ୍ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ୧ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ୧୦୦ ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଫିକ୍ସ୍ଡ ଆମାଉଣ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଡିଟିଏଚ୍ ଅପରେଟର୍ସ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚ୍ୟାନେଲ ସବସ୍କ୍ରିପ୍ସନ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବେନି ।

୨- ସବର୍ଣ୍ଣ ସଂରକ୍ଷଣ
ମୋଦି ସରକାର ସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଇ ଇତିହାସ ରଚିସାରିଛନ୍ତି । ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସଂରକ୍ଷଣ ୧ ଫେବୃୟାରୀରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲାଗୁହେବ । ୧ ଫେବୃୟାରୀରୁ ସାରା ଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ମିଳିବ ।

୩- ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ । ସରକାର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆଧାର ସହିତ ଯୋଡିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ନିୟମ ଡୁପ୍ଲିକେଟ୍ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ କରିଛନ୍ତି ।  ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଚଳ ହୋଇଯାଇପାରେ ।  

୪- ବଜେଟ୍
ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଏହା ଶେଷ ବର୍ଷ । ଏଥର ମୋଦି ସରକାର ୧ ଫେବୃୟାରୀରେ ନିଜ ଶେଷ ବଜେଟ୍ ଆଣିବେ । ଏହି ବଜେଟରେ ମୋଦି ସରକାର ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମନପସନ୍ଦର କିଛି ବଡ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ।

୫- ଇନକମଟ୍ୟାକ୍ସ ପେମେଣ୍ଟର ନିୟମ
ମୋଦି ସରକାର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଶେଷ ବଜେଟରେ ବଡ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାରେ କିଛି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବା ଭଲି ନୂଆ ନିୟମର ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ । ସରକାର ଟ୍ୟାକ୍ସ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆୟ ୫ ଲକ୍ଷ କରିପାରନ୍ତି ଯାହା ଏବେ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ଅଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦେବାକୁ ପଡିନପାରେ  ।

୬- ଆଇଟିଆର ଫାଇଲ୍
ଯଦି ଆପଣ ବିତ୍ତ ବର୍ଷ ୨୦୧୭-୧୮ ର ଆଇଟିଆର୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାଇଲ୍ କରିନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ କମ୍ ସମୟ ରହିଛି । ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଜୋରିମାନା ସହିତ ଆଇଟିଆର୍ ଫାଇଲ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରିମାନାର ରାଶି ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଏବେ ଆଇଟିଆର୍ ଫାଇଲ୍ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ରଖାଯାଇଛି । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଆଇଟିଆର୍ ଫାଇଲ୍ କରୁନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ  ।

୭- ଅନଲାଇନ୍ ୱାଲେଟ୍
ଯଦି ଆପଣ ପେଟିଏମ୍, ଫୋନ୍ ପେ, ଆମାଜନ୍ ପେ ଭଳି ଅନଲାଇନ୍ ୱାଲେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ଶେଷ ତାରିଖ । ଆରବିଆଇ ସବୁ ୱାଲେଟ୍ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଯେ ନିଜ ଗ୍ରାହକଙ୍କ କେୱାଇସି ୨୮ ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ କରିବା  ପାଇଁ । ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକ ଏଭଳି କରିବେନି ତେବେ ତାଙ୍କ ୱାଲେଟ୍ ୨୮ ଫେବୃୟାରୀରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

୮- ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ ଅଛି ତେବେ ଶୀଘ୍ର ତାକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇନିଅନ୍ତୁ  । ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚର ଡେଡ୍ ଲାଇନ୍ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଏଭଳି ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର