PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁହେବ ଏହି ୪ ବଡ ନିୟମ, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବେ

source:http://kalpa.news

୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ ୪ ନୂଆ ନିୟମ । ମୋଦି ସରକାର ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ଫେବୃୟାରୀରୁ ୧୫ ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଘୋଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ କହିବୁ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ…

୧. ବିଏସଏନଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ ହେବ ବନ୍ଦ
ଯଦି ଆପଣ ବିଏସଏନଏଲ୍ ଗ୍ରାହକ ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିପାରେ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି କମ୍ପାନୀ ବହୁତ ସମୟ ଧରି କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଛି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ।

୨.ପିଏମ୍ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ସ୍କିମ୍
ମୋଦି ସରକାର ବଜେଟ୍ ୨୦୧୯ରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଖାସ୍ ସ୍କିମ୍ ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏହି ସ୍କିମକୁ ନେଇ ନୂଆ ନିୟମ ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅନୁସାରେ ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି ସ୍କିମରେ ୧୮ରୁ ୪୦ ବର୍ଷର ସବୁ ଶ୍ରମିକ ମାସିକ ୧୫ ହଜାର ଆୟ କରିପାରିବେ ।

୩. ସିବିଏସିଇର ୧୦ମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାର ପାର୍ଟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ସିବିଏସଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖୁସିଖବର ଦେଇଛି । ସିବିଏସଇର ୧୦ମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିରେ ବୋର୍ଡ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାର୍ଟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏବେ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଟାଇପ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ସଂଖ୍ଯା ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢାଇ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

୪. ଟିବି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନର ତିଥି ବଢିଲା
ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଡିଟିଏଚ୍ କିମ୍ବା କେବଲ ଟିଭି ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଟ୍ରାଇ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛି । ଏବେ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ଚ୍ୟାନେଲ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଟ୍ରାଇର ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନ କରିବାର ତିଥି ବଢିଯାଇଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର