୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁହେବ ଏହି ୪ ବଡ ନିୟମ, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବେ

୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ ୪ ନୂଆ ନିୟମ । ମୋଦି ସରକାର ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ଫେବୃୟାରୀରୁ ୧୫ ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଘୋଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ କହିବୁ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ…

୧. ବିଏସଏନଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ ହେବ ବନ୍ଦ
ଯଦି ଆପଣ ବିଏସଏନଏଲ୍ ଗ୍ରାହକ ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିପାରେ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି କମ୍ପାନୀ ବହୁତ ସମୟ ଧରି କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଛି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ।

୨.ପିଏମ୍ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ସ୍କିମ୍
ମୋଦି ସରକାର ବଜେଟ୍ ୨୦୧୯ରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଖାସ୍ ସ୍କିମ୍ ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏହି ସ୍କିମକୁ ନେଇ ନୂଆ ନିୟମ ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅନୁସାରେ ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି ସ୍କିମରେ ୧୮ରୁ ୪୦ ବର୍ଷର ସବୁ ଶ୍ରମିକ ମାସିକ ୧୫ ହଜାର ଆୟ କରିପାରିବେ ।

୩. ସିବିଏସିଇର ୧୦ମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାର ପାର୍ଟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ସିବିଏସଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖୁସିଖବର ଦେଇଛି । ସିବିଏସଇର ୧୦ମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିରେ ବୋର୍ଡ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାର୍ଟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏବେ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଟାଇପ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ସଂଖ୍ଯା ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢାଇ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

୪. ଟିବି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନର ତିଥି ବଢିଲା
ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଡିଟିଏଚ୍ କିମ୍ବା କେବଲ ଟିଭି ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଟ୍ରାଇ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛି । ଏବେ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ଚ୍ୟାନେଲ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଟ୍ରାଇର ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନ କରିବାର ତିଥି ବଢିଯାଇଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ଥିଲା ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ABP CVoterର ରିପୋର୍ଟ: ବିହାରରେ ସରକାର ଗଢ଼ିବ କିଏ? ଜନତାଙ୍କ ନଜରରେ ଏହି ନେତା ହେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ମୋ ସିନ୍ଦୂର ମୋର – ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ମହିଳା !

ବିହାର ରାଜନୀତି: ଆଶାୟୀ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶ୍ରୀନାରାୟଣଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା, ତାଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା ଅପରାଧିକ ମାମଲା

ଆମେରିକାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣା କୋରନା ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଡେନ୍‌

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ୟୁଜର୍ସ ସାବଧାନ, ଭୁଲରେ ବି ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୧୯ ଆପ୍ସ

ଟ୍ରାଫିକ୍ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ମହିଳା , ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ