PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ଯୋଡିକୁଅ ଛକ ନିକଟରେ ଗଛ କଟାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ, ଗଛ ପଡି ୭ ବର୍ଷର ବାଳକ ମୃତ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଧାନ ବିକ୍ରିରେ ଅନିୟମିତତା, ଦଲାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଶୟ ଦେଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ କିଣୁନି ସମବାୟ ସମିତି, ଆନନ୍ଦପୁର ଏନଏଚ ୫୩ ବସନ୍ତିଆ ଛକରେ ଧାନବସ୍ତା ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ କଲେ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଲା ପାରଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜୋଦ୍ଧାରଣ ବେଶ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ସାରୁଅ ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ୨ ବଖରା ଘର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ “ଭାରତ ଖେଳନା ମେଳା”ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୦ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଓଡିଆ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ୭ ଦିନିଆ ଆଇସୋଲେସନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବଢ଼ୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||

୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁହେବ ଏହି ୪ ବଡ ନିୟମ, ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିବେ

source:http://kalpa.news

୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେବ ୪ ନୂଆ ନିୟମ । ମୋଦି ସରକାର ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ଫେବୃୟାରୀରୁ ୧୫ ଫେବୃୟାରୀ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ଘୋଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ କହିବୁ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ସମ୍ପର୍କରେ…

୧. ବିଏସଏନଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ ହେବ ବନ୍ଦ
ଯଦି ଆପଣ ବିଏସଏନଏଲ୍ ଗ୍ରାହକ ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିପାରେ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି କମ୍ପାନୀ ବହୁତ ସମୟ ଧରି କ୍ଷତିରେ ଚାଲୁଛି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ।

୨.ପିଏମ୍ ଶ୍ରମଯୋଗୀ ମାନଧନ ସ୍କିମ୍
ମୋଦି ସରକାର ବଜେଟ୍ ୨୦୧୯ରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଖାସ୍ ସ୍କିମ୍ ବାହାର କରିଥିଲେ । ଏହି ସ୍କିମକୁ ନେଇ ନୂଆ ନିୟମ ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ଶ୍ରମିକମାନେ ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅନୁସାରେ ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । କହିରଖୁଛୁ ଏହି ସ୍କିମରେ ୧୮ରୁ ୪୦ ବର୍ଷର ସବୁ ଶ୍ରମିକ ମାସିକ ୧୫ ହଜାର ଆୟ କରିପାରିବେ ।

୩. ସିବିଏସିଇର ୧୦ମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାର ପାର୍ଟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ
କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ସିବିଏସଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଖୁସିଖବର ଦେଇଛି । ସିବିଏସଇର ୧୦ମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏଥିରେ ବୋର୍ଡ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି । ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାର୍ଟନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏବେ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଟାଇପ୍ ପ୍ରଶ୍ନ ସଂଖ୍ଯା ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢାଇ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

୪. ଟିବି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନର ତିଥି ବଢିଲା
ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଡିଟିଏଚ୍ କିମ୍ବା କେବଲ ଟିଭି ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଟ୍ରାଇ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଛି । ଏବେ ଗ୍ରାହକ ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦର ଚ୍ୟାନେଲ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଚୟନ କରିପାରିବେ । ଟ୍ରାଇର ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଚୟନ କରିବାର ତିଥି ବଢିଯାଇଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର