PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ମ ନଜର ରଖିଛି ଇସ୍ରୋର ସାଟେଲାଇଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଛି। ପୁଲଓ୍ବାମାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ତା ପରଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ସୀମାରେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପଠାଇ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଏହି ବିବାଦୀୟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତର ୩ ସେନା ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଉପରେ ନିଜର ସଂଖ୍ୟାବଳ, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ମିଶାଇଲ ପ୍ରଣାଳୀ ଓ ଆଧୁନିକ ହତିଆର ଆଗରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଶ୍ଚିତ ପକ୍ଷେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିବ।  ଏହାଛଡା ଭାରତର ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ଇସ୍ରୋ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ କଡା ଜବାବ୍ ଦେବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଇସ୍ରୋ ନିଜର ସାଟେଲାଇଟ୍ ଜରିଆରେ ପାକିସ୍ତାନର ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ମ ନଜର ରଖିଛି। ଇସ୍ରୋର ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍ ପାକିସ୍ତାନର ୮୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଭୂଭାଗ ଉପରେ ମହାକାଶରୁ ଏଚଡି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ବାରା ନଜର ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ। ଭାରତର ମହାକାଶ କ୍ଷମତା ସଶସ୍ତ୍ରବଳ ପାକିସ୍ତାନ ତୁଳନାରେ ଖୁବ୍ ପ୍ରଭାବୀ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଏହି ସାଟେଲାଇଟ୍ ଜରିଆରେ ନା କେବଳ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ ତାହା ନୁହେଁ ବଂର ଭାରତୀୟ ସେନା ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ଅସୁବିଧାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିବ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବାଲକୋଟ ଭଳି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ।

source: https://www.jagran.com

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରୋର ଏହି କ୍ଷମତାରେ ଖୁବ୍ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ। ବାୟୁସେନାର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନିଜର ପୂର୍ବ ବୟାନରେ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ସାଟେଲାଇଟର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଇସ୍ରୋ ତାଙ୍କର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିସାରିଛି, ଯାହାକି ସନ୍ତୋଷଜନକ ଅଟେ। ଇସ୍ରୋ ଅନୁସାରେ ଭାରତର ଏହି ମହାକାଶ କ୍ଷମତାକୁ ତାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଭାରତ ୧୪ଟି ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୫୫ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ କିଲୋମିଯର ଉପରେ ନଜର ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ।