PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଡେଙ୍ଗୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ଫଳ, ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବଢିବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ

source:nari.punjabkesari.in

ମାଈ ଏଡିଜ ମଶା କାମୁଡିବା ଫଳରେ ଡେଙ୍ଗୁ ହୋଇଥାଏ । ଡେଙ୍ଗୁ ହେବା ଫଳରେ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା, ବାନ୍ତି ଆଦି ହୋଇଥାଏ । ଏପରିକି ଚିକିତ୍ସାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଏହା ପ୍ରାଣଘାତୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଏହି ପ୍ରାଣଘାତୀ ରୋଗରୁ ଉପଶମ ଦେବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଖାସ୍ ଫଳ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ଖାସ୍ ଫଳ ଆପଣଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟତାକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଡେଙ୍ଗୁରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥିବା ଏହି ଫଳ ହେଉଛି କିୱି ।

ଏହା ଏମିତି ଏକ ଫଳ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଫଳର ଭିଟାମିନ୍ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ, ଫାଇବର, ପୋଟାସିୟମ ଓ ଅନ୍ୟ ତତ୍ତ୍ୱ ଡାଇବେଟିସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡେଙ୍ଗୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଗରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପଶମ ଦେଇପାରିବ ।

ଡେଙ୍ଗୁ
ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ ପ୍ଲେଟିଲେଟସ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଠିକ୍ କରିବା ପାଇଁ କିୱି ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ଦେବା ସହିତ ଡେଙ୍ଗୁରୁ ଜଲଦି ସୁସ୍ଥ ହେବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ରାମବାଣ ସାଜିଥାଏ । ଡାକ୍ତରମାନେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ କିୱି ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ
କିୱିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ୍ ଚର୍ମକୁ ପୋଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ଫଳରେ ସ୍କିନ୍ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚମକିବା ସହିତ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଏକ କପ୍ କିୱିରେ ୧୬୪ ମିଲିଗ୍ରାମ ଭିଟାମିନ୍ ସି ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଏକ କମଳାଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ହୋଇଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ସି ଆପଣଙ୍କୁ ଫ୍ରି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ରେଡିକଲ୍ସ ଯୋଗୁଁ ଡିଏନଏ ଡ୍ୟାମେଜରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । କିୱି ଡାଇବେଟିସ ଓ ହାର୍ଟ ସମ୍ପର୍କିତ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଉପଶମ ଦେବା ସହିତ ହାଡ ଓ ମାସଂପେଶୀକୁ ମଜଭୁତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।