PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଡେଙ୍ଗୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବ ଏହି ଫଳ, ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବଢିବ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ

source:nari.punjabkesari.in

ମାଈ ଏଡିଜ ମଶା କାମୁଡିବା ଫଳରେ ଡେଙ୍ଗୁ ହୋଇଥାଏ । ଡେଙ୍ଗୁ ହେବା ଫଳରେ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା, ବାନ୍ତି ଆଦି ହୋଇଥାଏ । ଏପରିକି ଚିକିତ୍ସାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଏହା ପ୍ରାଣଘାତୀ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଏହି ପ୍ରାଣଘାତୀ ରୋଗରୁ ଉପଶମ ଦେବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଖାସ୍ ଫଳ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ଖାସ୍ ଫଳ ଆପଣଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ସହ ଆପଣଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟତାକୁ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଡେଙ୍ଗୁରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥିବା ଏହି ଫଳ ହେଉଛି କିୱି ।

ଏହା ଏମିତି ଏକ ଫଳ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଫଳର ଭିଟାମିନ୍ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ, ଫାଇବର, ପୋଟାସିୟମ ଓ ଅନ୍ୟ ତତ୍ତ୍ୱ ଡାଇବେଟିସରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡେଙ୍ଗୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଗରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପଶମ ଦେଇପାରିବ ।

ଡେଙ୍ଗୁ
ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀ ଶରୀରରେ ବ୍ଲଡ ପ୍ଲେଟିଲେଟସ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଠିକ୍ କରିବା ପାଇଁ କିୱି ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ଦେବା ସହିତ ଡେଙ୍ଗୁରୁ ଜଲଦି ସୁସ୍ଥ ହେବାପାଇଁ ମଧ୍ୟ ରାମବାଣ ସାଜିଥାଏ । ଡାକ୍ତରମାନେ ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ କିୱି ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ
କିୱିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ଇ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ୍ ଚର୍ମକୁ ପୋଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ଫଳରେ ସ୍କିନ୍ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚମକିବା ସହିତ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଏକ କପ୍ କିୱିରେ ୧୬୪ ମିଲିଗ୍ରାମ ଭିଟାମିନ୍ ସି ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଏକ କମଳାଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ହୋଇଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ସି ଆପଣଙ୍କୁ ଫ୍ରି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ରେଡିକଲ୍ସ ଯୋଗୁଁ ଡିଏନଏ ଡ୍ୟାମେଜରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । କିୱି ଡାଇବେଟିସ ଓ ହାର୍ଟ ସମ୍ପର୍କିତ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଉପଶମ ଦେବା ସହିତ ହାଡ ଓ ମାସଂପେଶୀକୁ ମଜଭୁତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।