PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକରେ ହୁଏନି ଦେବା-ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା, ନିଜ ରକ୍ତକୁ ପ୍ରସାଦ କରି ଚଢାନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୩: ସାଧାରଣତଃ  ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିରର ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ବୁଝି ଯାଆନ୍ତି କେହି ନା କେହି ଭଗବାନ ଅଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କର ପୂଜା ହେବ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠି କୌଣସି ଭଗବାନଙ୍କ କିମ୍ବା ଦେବା-ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ହୁଏନି ବଂର କୌରବ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ପୂଜା ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଭିତରେ ଏଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି ଯେଉଁଠି ଲୋକ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ନିଜର ରକ୍ତକୁ ଚଢାଇଥାନ୍ତି।

source: https://thinkbangalore.blogspot.com

ବେଙ୍ଗାଲୁରରେ ଏଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି।ଯାହାକୁ ଦୌପଦି ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ୮୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା। ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଧର୍ମରାୟ ସ୍ବାମୀ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ଜଣାଯାଏ।

source: http://www.samacharjagat.com

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଉତ୍ତରକାଶୀର ସାରନୋଲରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଦାନବୀର କର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ଦିର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିର କାଠରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଯାହା ଭିତରେ ପାଣ୍ଡବ ୫ ଭାଇଙ୍କ ୬ଟି ଛୋଟଛୋଟ ମନ୍ଦିର ରହିଛି।

source: https://khabar.ndtv.com

କେରଳର କୋଲ୍ଲାମ ଜିଲ୍ଲାର ମାୟକୋଟ୍ଟୁ ମଲଚାରଭୁରେ ଦୁର୍ଯୋଧନର ମାମୁଁ ଶଙ୍କୁନି ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ପବିତ୍ରତ୍ରେଶ୍ବରମ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଶଙ୍କୁନି ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଯୋଧନ ମନ୍ଦିର ରହିଛି।

source: https://www.lokmatnews.in

ଆହ୍ଲାବାଦର ଦାରଗଞ୍ଜରେ ପିତାମହ ଭୀଷ୍ମଙ୍କ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ତୀରରେ ଶର୍ଯ୍ୟା ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଯାହା ଉପରେ ଭୀଷ୍ମଙ୍କ ୧୨ ଫୁଟ ଲମ୍ବା ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି।

source: https://beingpahadi.com

ମନାଲିରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି, ଯାହାକୁ ହିଡିମ୍ବା ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ। ହିଡିମ୍ବା ଭୀମଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ତାଙ୍କ ପୁଅ ହେଉଛନ୍ତି ଘଟୋତ୍କଚ। କୁହାଯାଏ ହିଡିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ଆଜି ବି ଲୋକେ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ନିଜର ରକ୍ତ ଚଢାଇଥାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର