PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଥିମ୍‌, ଆନ୍ଦ୍ରିସ୍କୁ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଚାମ୍ପିଅନ

ଇଣ୍ଡିଆନ ୱେଲ୍ସ,୧୮ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଆମେରିକାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ୱେଲ୍ସ(ବିଏନ୍‌ପି ପରିବାସ୍‌) ମାଷ୍ଟର୍ସ ଟେନିସ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିୟାର ଡୋମିନକ୍‌ ଥିମ ଓ କାନାଡ଼ାର ବିୟାଙ୍କା ଆନ୍ଦ୍ରିସ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଥିମ ୫ଥର ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ସ୍ୱିଜରଲାଣ୍ଡର ରୋଜର ଫେଡେରରଙ୍କୁ ୩-୬, ୬-୩, ୭-୫ ସେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରି କ୍ୟାରିୟର୍‌ର ପ୍ରଥମ ମାଷ୍ଟର୍ସ ୧୦୦୦ ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଫେଡେରର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରି ଖେଳିଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ବ୍ରେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରି ଫେଡେରର ପ୍ରଥମ ସେଟ୍‌ ହାତେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଥିମ ଲଢୁଆ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ଥିମଙ୍କ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସର୍ଭିସ ଓ ନିଖୁଣ ବ୍ୟାକ୍‌ହ୍ୟାଣ୍ଡର ଜବାବ ଦେଇ ପାରିନଥିଲେ ଫେଡେରର । ପରବର୍ତ୍ତୀ ୨ଟି ସେଟ୍‌ ଜିତି ଥିମ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୨ଘଣ୍ଟା ଲାଗିଥିଲା ।

ଇଣ୍ଡିଆନ ୱେଲ୍ସରେ ଫେଡେରର କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଫାଇନାଲରେ ତାଙ୍କୁ ହରାଇ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାର ଜୁଆନ ମାର୍ଟିନ ଡେଲପୋଟ୍ରୋ ଚାମ୍ପିଅନ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଥିମ୍‌ ପୂର୍ବରୁ ମାଦ୍ରିଦ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଥିମଙ୍କୁ ଫେଡେରର ୨ଥର ହରାଇ ସାରିଥିଲେ । ହେଲେ ଏଥର ଥିମ ସବୁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କୋର୍ଟକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଫେଡେରରଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଏହା ଥିମ୍‌ଙ୍କର ତୃତୀୟ ବିଜୟ ରହିଥିଲା । ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ପରସ୍ପରକୁ ୪ଥର ଭେଟିଥିଲେ ।

ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ନବାଗତା ଆନ୍ଦ୍ରିସ୍କୁ ୬-୪, ୩-୬, ୬-୪ ସେଟ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟମ ସିଡ୍‌ ଜର୍ମାନୀର ଆଞ୍ଜେଲିକ୍‌ କର୍ବରଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆନ୍ଦ୍ରିସ୍କୁଙ୍କୁ ୨ଘଣ୍ଟା ୧୮ ମିନିଟ୍‌ ଲାଗିଥିଲା । ସେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪ଟି ବ୍ରେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ପୂର୍ବରୁ ଗାର୍ବିନ ମୁଗୁରୁଜା, ସିମୋନ ହାଲେପଙ୍କୁ ହରାଇ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଆନ୍ଦ୍ରିସ୍କୁ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ କର୍ବର ଦ୍ୱିତୀୟ ସେଟ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ତୃତୀୟ ସେଟ୍‌ରେ ଆନ୍ଦ୍ରିସ୍କୁ ତ୍ରୁଟି ନଦୋହରାଇ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।