PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୩୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: କୋଦଳା ଖଦାଳ ସାହିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬୩ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍‌ ରୁମ୍‌ ପଢ଼ା, ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ହଷ୍ଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: BBI ଓ OOPRE ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମ୍‌ସି, ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସହ ୪ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସହକାରେ ହେବ ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||

ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଟକି ପାରେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର, ଏଡାଇବାର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଲେ AIIMS ମୁଖ୍ୟ…

ndtv

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ପ୍ରକୋପ ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦେଶର ତୃତୀୟ ଲହର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି । ଦେଶରେ ପ୍ରକୃତରେ କରୋନାର ଏକ ତୃତୀୟ ଲହର ହେବାକୁ ଯାଉଛି ନା ଏହାକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ, ସେନଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ  ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ପୁଣିଥରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଡ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରୁ, ତେବେ ଏହି ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଲୋପ ହୋଇପାରିବ ।

ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି, ‘ଜୀବାଣୁ କିପରି ଆଚରଣ କରିବେ ତାହା ଆମେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଲାଗୁଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଏତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ । ସେରୋ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଅଛି । ସେଥିପାଇଁ କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର କେବେ ଆସିବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର ।

ଡ. ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ଟୀକାକରଣ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗହଳି ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଭ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ କୋଭିଡରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଚରଣ କରୁ, ତେବେ ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଲୋପ ହୋଇପାରିବ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ପଜିଟିଭ୍ ହାର ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଛି, ସେଠାରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ । ସରକାର ଗ୍ରେଡ୍ ଢଙ୍ଗରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଉଚିତ୍ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ । ଏହା ସହିତ ପିଲାମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଅସ୍ତ୍ର ପାଇବେ ।