PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଏହି କମ୍ପାନୀ ନିର୍ମାଣ କଲା ଟଙ୍କାର ପାହାଡ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

source:m.dailyhunt.in

ପାହାଡ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ମନକୁ ଆସେ ଏକ ବଡ ବିରାଟ ବଡ ପଥରର ସମାହାର କିମ୍ବା ଏକ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାକୃତିକ ପଦାର୍ଥ ଯାହାକି ଗଛଲତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେବେ ଆପଣ କେବେ ଟଙ୍କାର ପାହାଡ କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି । ଆଜ୍ଞା ହଁ । ଆପଣ ଠିକ୍ ଶୁଣିଛନ୍ତି । ଆମେ ଟଙ୍କାର ପାହାଡ ବା କ୍ୟାଶ୍ ମାଉଣ୍ଟେନ୍ କଥା ହିଁ କହୁଛୁ । ଚାଇନାର ଏକ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଟଙ୍କାର ପାହାଡ ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଟଙ୍କା ପାହାଡ ପଛର କାରଣ ।

ଏକ ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବାପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରିଛି ଏହି ଟଙ୍କା ପାହାଡ । ବୋନସ୍ ପାଇବାର ଇଛା ପ୍ରତ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମନରେ ଥାଏ । ଏହି ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ୫ ହଜାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବାପାଇଁ ୩୦୦ ମିଲିୟନ ୟୁଆନ୍(ଚାଇନାର ମୁଦ୍ରା) ନିର୍ମାଣ କରିଦେଲା । ତେବେ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଅନୁସାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏହି ପାହାଡକୁ ଦେଖି ଅନେକ ଲୋକ ତ ନିଜ ଆଖିକୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲେନି ।

ଚାଇନାର ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଶେଷରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବୋନସ୍ ଦେବାର ପରମ୍ପରା ରହିଆସିଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରତି କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ରୂପେ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି । ୟାହା ଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ମନୋବଳ ଦୃଢ ହେବ । ଟଙ୍କାର ପାହାଡ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ଏହି କମ୍ପାନୀ ଏକ ଷ୍ଟିଲ୍ କମ୍ପାନୀ । ଏହି କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ନୂଆ ବର୍ଷର ବୋନସ୍ ଦେଇଥାଏ । ପୂର୍ବ ବର୍ଷ କମ୍ପାନୀ କ୍ୟାଶ୍ ଗେମ୍ ଶୋ ରଖିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଯିଏ ଯେତେ ଚାହିଁବ ସେତେ କ୍ୟାଶ୍ ଘରକୁ ନେଇଯାଇପାରିବ ।