PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଫ୍ରାନ୍ସର ଗବେଷକ ତିଆରି କଲେ ମେସିନ୍, ଯାହା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲରେ କରୁଛି ପରିଣତ

ପ୍ୟାରିସ,୧୧।୩: ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ୍ ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ, ଯାହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଶେଷ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ବିଶ୍ବର ପ୍ରତି ଦେଶରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଚି। ସମୁଦ୍ରରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବାହାର କରାଯାଉଚି। କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ଏହାଭିତରେ ରହୁଥିବା ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସବୁପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଭିତରେ ଫ୍ରେଞ୍ଚର ଜଣେ ଗବେଷକ ଏଭଳି ଏକ ମେସିନ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ବାହାର କରିପାରେ।

source:https://aajtak.intoday.in

ଫ୍ରାନ୍ସର ଗବେଷକ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର କ୍ରୋଷ୍ଟିସ୍ ତିଆରି କରିଥିବା ଏହି ମେସିସ୍ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକକୁ ଏକ ତରଳ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଇନ୍ଧନକୁ ’କ୍ରୀସାଲିସ୍’ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡଗୁଡିକୁ ୪୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ଗରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏତେ ତାପରେ ସେମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହାଇଡ୍ରୋ କାର୍ବନରେ ବିଘଟିତ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି ଯେ ଆହୁରି କାର୍ବନ ମିଳିଥାଏ।


source:https://aajtak.intoday.in

 ପକ୍ରିୟାରେ ମେସିନ୍ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ଏକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଡିଜେଲ ବାହାରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଜେନେରେଟର କିମ୍ବା ବୋଟର ମେସିନ ଚଲାଇବାରେ କାମରେ ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ୟାସ ବାହାରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହିଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ କରାଯାଇପାରେ ଓ ଶେ​‌ଷରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ବଞ୍ଚିଥିବା କାର୍ବନ ବାହାରିଥାଏ।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ପାୟୋରୋଲିଜିଙ୍ଗ ଅର୍ଥାତ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକର ଅଣୁକୁ ଭାଙ୍ଗି ଏହାକୁ ହାଲକା ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଏ। କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର ଏହି କ୍ରିସାଲିସକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ପରିବେଶ ସଂଗଠନ ‘ଆର୍ଥ ଓ୍ବିକ’ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ୟୁରୋ। ଟିମର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏବେ ଏହି ମେସିନ୍ ପ୍ରତି ମାସ ୧୦ ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍କୁ ଇନ୍ଧନରେ ବଦଳିପାରେ। ଏହାଦ୍ବାରା ସମୁଦ୍ରକୁ ଫୋପଡା ଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଟିମ୍ ଆଶା ରଖିଛି ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ବେଳକୁ ବଡ ସଂସ୍କରଣର ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିପାରିବ। ଯାହାକି ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୪୦ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ତିଆରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର