PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡେଲଟା ଛକରେ ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍‌ , କେଜିଏ ସୁନା, ୧୦ କେଜି ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଓ କ୍ୟାସ୍‌ ବକ୍ସରୁ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ପୁଣି ୭ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା,ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଯାଜପୁର ଡୁବୁରିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ ଇଏସ୍‌ଆଇ ହସ୍ପିଟାଲ । ଏଠାରେ ୧୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲ ହେବ । ଏନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ।
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ESICର ଉପ ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ESICର ବୈଠକରେ ଅନୁମୋଦନ ଦେଲେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀଠୁ ୭୦ କିମି ଦୂରରେ ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ୍, ଆସନ୍ତାକାଲି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିବ
  • ||
  • ଜାମଗାଁ: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଣେ ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭାରସାମ୍ଯ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାରହା ଫାଶରେ ପଡି ଚାଲିଗଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କଟକ : ‘ଜୱାଦ’ ପ୍ରଭାବରେ କଟକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୨୦.୫୧ ମିମି ବୃଷ୍ଟିପାତ ରେକର୍ଡ
  • ||
  • ମ.ରାମପୁର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ହେଲପର୍‌
  • ||
  • ସୋର : ଜଳିଗଲା ୨ ମହଲା ଘର, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜାନୁଆରୀରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହର, ଓମିକ୍ରନ୍ ସାଜିବ ଘାତକ: ଆଇଆଇଟି କାନପୁର ସତର୍କବାଣୀ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦଳିମକଚି ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅବପାତ ରୂପ ନେଲା ବାତ୍ୟା ଜୱାଦ, ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୦ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟଳିଲା ବାତ୍ୟା ବିପଦ, ଉଜୁଡ଼ିଲା ଚାଷ, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଉଜୁଡିଲା ଫସଲ, ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର : ଧାନ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡି ବସିଲା ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ, ୨୨୦ ବସ୍ତା ଧାନ ଜବତ
  • ||

ଫ୍ରାନ୍ସର ଗବେଷକ ତିଆରି କଲେ ମେସିନ୍, ଯାହା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲରେ କରୁଛି ପରିଣତ

ପ୍ୟାରିସ,୧୧।୩: ପ୍ଳାଷ୍ଟିକ୍ ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ, ଯାହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଶେଷ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ବିଶ୍ବର ପ୍ରତି ଦେଶରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରିବାକୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଚି। ସମୁଦ୍ରରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବାହାର କରାଯାଉଚି। କାରଣ ଏହାଦ୍ବାରା ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ଏହାଭିତରେ ରହୁଥିବା ଜଳଚର ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ରହିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସବୁପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଭିତରେ ଫ୍ରେଞ୍ଚର ଜଣେ ଗବେଷକ ଏଭଳି ଏକ ମେସିନ୍ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ କିଲୋ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ ବାହାର କରିପାରେ।

source:https://aajtak.intoday.in

ଫ୍ରାନ୍ସର ଗବେଷକ କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର କ୍ରୋଷ୍ଟିସ୍ ତିଆରି କରିଥିବା ଏହି ମେସିସ୍ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକକୁ ଏକ ତରଳ ଇନ୍ଧନ ଭାବରେ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଇନ୍ଧନକୁ ’କ୍ରୀସାଲିସ୍’ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ଛୋଟ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡଗୁଡିକୁ ୪୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ଗରମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏତେ ତାପରେ ସେମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହାଇଡ୍ରୋ କାର୍ବନରେ ବିଘଟିତ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି ଯେ ଆହୁରି କାର୍ବନ ମିଳିଥାଏ।


source:https://aajtak.intoday.in

 ପକ୍ରିୟାରେ ମେସିନ୍ ଏହି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ଏକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଡିଜେଲ ବାହାରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଜେନେରେଟର କିମ୍ବା ବୋଟର ମେସିନ ଚଲାଇବାରେ କାମରେ ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ୟାସ ବାହାରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହିଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ କରାଯାଇପାରେ ଓ ଶେ​‌ଷରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ବଞ୍ଚିଥିବା କାର୍ବନ ବାହାରିଥାଏ।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ପାୟୋରୋଲିଜିଙ୍ଗ ଅର୍ଥାତ ପ୍ଳାଷ୍ଟିକର ଅଣୁକୁ ଭାଙ୍ଗି ଏହାକୁ ହାଲକା ହାଇଡ୍ରୋକାର୍ବନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଏ। କ୍ରିଷ୍ଟୋଫର ଏହି କ୍ରିସାଲିସକୁ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ପରିବେଶ ସଂଗଠନ ‘ଆର୍ଥ ଓ୍ବିକ’ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ୟୁରୋ। ଟିମର କହିବା ଅନୁସାରେ ଏବେ ଏହି ମେସିନ୍ ପ୍ରତି ମାସ ୧୦ ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍କୁ ଇନ୍ଧନରେ ବଦଳିପାରେ। ଏହାଦ୍ବାରା ସମୁଦ୍ରକୁ ଫୋପଡା ଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଆବର୍ଜନା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଟିମ୍ ଆଶା ରଖିଛି ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ବେଳକୁ ବଡ ସଂସ୍କରଣର ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିପାରିବ। ଯାହାକି ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୪୦ ଲିଟର ଇନ୍ଧନ ତିଆରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।