PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

୯ ଥରରେ ଦେଇଛନ୍ତି ୩୨ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ, ଏବେ ପାଲଟିଛନ୍ତି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଥିବା ମହିଳା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭।୪: ଜଣେ ମହିଳା ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ୪୦ ବର୍ଷର ଏକ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି। ଆଉ ଏହାପରେ ସେ ୯ଥରରେ ଜନ୍ମ କରନ୍ତି ୩୨ଟି ସନ୍ତାନ ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ଜନ୍ମ କରିସାରିଛନ୍ତି ମୋଟ ୪୪ଟି ସନ୍ତାନ। ଏହି ମହିଳା ଜଣକ ହେଉଛି ମରିୟନ ନବାତାଞ୍ଜି। ସେ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ଥିବା ମହିଳା ଭାବରେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଆସିଛନ୍ତି।

ସେ ୫ଥର ୪ଟି ଲେଖାଏଁ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ ସେ ୫ଥରରେ ୨୦ଟି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ମରିୟମ ୪ଟି ଲେଖାଏଁ ଶିଶୁଙ୍କୁ ୫ଥର, ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ପିଲାଙ୍କୁ ଓ ୪ଥର ଓ ଜାଆଁଳା ପିଲାଙ୍କୁ ଏବଂ ୬ଥର ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିବାହର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ସେ ଜାଆଁଳା ପିଲାଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ।

ତେବେ ୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମରିୟମଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସ୍ବାମୀ ଛାଡିକି ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି। ଏବେ ମରିୟମ ତାଙ୍କର ୩୮ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଲାଳନ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ମୋଟ ୪୪ଟି ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟରୁ ତାଙ୍କର ୬ଟି ପିଲା ମରିଯାଇଛନ୍ତି। ମରିୟମ ଉଗାଣ୍ଡାର କପାଲାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଏକ ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ସେ ଯେତେବେଳେ ଜାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜନ୍ମ କରିଥିଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ତାଙ୍କର ଅଣ୍ଡାଶୟର ଆକାର ସାମାନ୍ୟ ଠାରୁ ବଡ ରହିଛି।

ଡାକ୍ତର ମରିୟମଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଖାଇଲେ ତାଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ଏହାପରେ ମରିୟମ ବାରମ୍ବାର ପିଲାଙ୍କୁ ଜନ୍ମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ। ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଯେଉଁଠି ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ୨.୪  ଶିଶୁଙ୍କର ରହିଛି, ସେଠାରେ ୟୁଗାଣ୍ଡାରେ ଏହା ପ୍ରତି ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ୫.୬ ପିଲାଙ୍କର ରହିଛି।

ମରିୟମ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଅଢେଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମା’ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ୬ଷ୍ଠ ଥର ସେ ଜାଆଁଳା ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପରେ ତାଙ୍କର ସ୍ବାମୀ ତାଙ୍କୁ ଛାଡିକି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର