PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ବୁର୍ଲା ସରକାରୀ ବାଳକ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଶିଲା କରୋନା , ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଆଜି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଦେଉଳି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଗୋପୀନାଥପୁର ଖଣିରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ଟି ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଏକକାଳୀନ ୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢଉ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡ଼ା : କୁମାରୁଣି ନିକଟରେ ବସ୍ ଓଲଟି ୩ ଗୁରୁତର , ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୬ଯାତ୍ରୀ , ସମସ୍ତ ଗୁରୁତର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ମହାରାଜା ସିନେମା ହଲ୍‌ରେ ସାମ୍ବାଦିକ କପିଳେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର, ସୁବ୍ରତ ବିଶ୍ୱାଳ, ଅନନ୍ତ ସାମନ୍ତରାୟ । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ବାଣୀବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ବୋଲି ଏସିପି କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ମୁଣ୍ଡ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସେମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ।
ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୁଲିସ ଡିଜି ଡା. ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ଡିସିପିଙ୍କୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାର ଘଣ୍ଟାଏ ଭିତରେ ସହିଦ୍‌ନଗର ଥାନା ପୁଲିସ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ସତ, କିନ୍ତୁ କୋହଳ ଦଫା ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଖସାଇ ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ପୁଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୩୨୩ (ସ୍ୱେଚ୍ଛାରେ ଆଘାତ ଜନ୍ମାଇବା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ), ୨୯୪ (ଅଶ୍ଲୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଗାନ), ୩୪୧ (ଅନ୍ୟାୟ ଅବରୋଧ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ), ୫୦୬(ଅପରାଧିକ ଭୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ), ୩୪(ସମ-ଅଭିପ୍ରାୟର ଅଗ୍ରସର ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି-ସମୂହ ଦ୍ୱାରା କୃତ କର୍ମ) ଆଇପିସି ଦଫା ଲଗାଇଛି । ଏହି ସବୁ ଦଫାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସହଜରେ ଖସିଯିବା ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଥାନାରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଲୁହାର ଏକ ଅସ୍ତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ପିଟିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବେକରେ ଛିଡା ହୋଇ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଶରୀରର ଆଘାତ ଚିହ୍ନ ସ୍ପଷ୍ଟ ବୟାନ କରୁଛି ଯେ, ତାଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ପଛ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଶକ୍ତ ଆଘାତ ଲାଗିଛି । ଯାହାକି ଏତାଲା କପିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ସହିଦନଗର ଥାନା ପୁଲିସ୍‌ ଏଭଳି ଅନେକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅତି ଚତୁରତାର ସହ ଏଡାଇ ଯାଇଛି । ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ସାଜି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାମିନ ମିଳିବା ଭଳି ଦଫା ଲଗାଇଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଯେମିତି ଶୀଘ୍ର ଜାମିନ୍‌ ପାଇବେ, ସେଥିପାଇଁ ସହିଦ୍‌ନଗର ପୁଲିସ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏଭଳି ହାଲୁକା ଦଫା ଲଗାଇଛି ବୋଲି ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।
ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତା କହୁଛି, ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ୩୦୭(ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ) ଦଫା ଲଗାଇ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଉଚିତ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା କଥା । ହେଲେ ସହିଦନଗର ଥାନା ପୁଲିସ କୋହଳ ଦଫାକୁ ଆଢ଼ୁଆଳ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଖସାଇବାକୁ ମସୁଧା ଚଳାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ସହିଦନଗର ଥାନା ପୁଲିସର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ । କାରଣ, ଏହି ଘଟଣା ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ପୁଲିସର ଭୂମିକା ସନ୍ଦେହକୁ ଆସିଛି । ହଲ ଭିତରେ ଆକ୍ରମଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କପିଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା । ଆକ୍ରମଣ ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ଆଣିଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ହଲ୍‌ରେ ବସି ଆରାମରେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିଥିଲେ ।
ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଫିଲ୍ମ ସରିବା ପରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଯୁବକମାନେ ଥାନା ପରିସରରେ ଚକ୍କର କାଟିଥିଲେ । ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ବସି ଗପସପ କରୁଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ କପିଳେନ୍ଦ୍ର ପୁଲିସ ଆଗରେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ । ତଥାପି ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ନଥିଲା । ହାତକଡି଼ ତ ଦୂରର କଥା, ପଚରାଉଚୁରା ପାଇଁ ବି ସାହାସ କରିନଥିଲା । ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଯୁବକମାନେ ଥାନା ଚାରିପାଖ ଏରିଆରେ ଖୁଲମଖୁଲା ବୁଲୁଥିଲେ ବି ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରି ନଥିଲା । ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଡିଜିପିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।