PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ- କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡଵ। ସେରଗଡ ବ୍ରାହ୍ମଣଛାଇ ଗାଁରେ ଗଛ ପଡି ଦୁଇ ମୃତ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତ୍ରୀ ଭି. ସୁଜ୍ଞାନୀ କୁମାରୀ ଦେଓଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ କାମନା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଅସୁସ୍ଥତା କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ଟିଏମସିର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିବାଦରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ମମତା ବାନାର୍ଜି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ଦେବ ଆର୍‌ବିଆଇ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଡେଲିମାର୍କେଟରେ ସଂଘବଦ୍ଧ ଭାବେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ହୋଇ ରାସ୍ତାରେ ପରିବା ଫିଙ୍ଗିଲେ ବେପାରୀ, ପୁଲିସ ଏବଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଳିଟି ପକ୍ଷରୁ ବୁଝାମଣା ଜାରି
  • ||
  • ଗୁଡ଼ଭେଲା: ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ପଟିଲା ଟ୍ରକ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବଦରୁ ଫେରୁଥିଲେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ, ସୀମାନ୍ତ ମୋଟୁରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପକୂଳରେ ତାତି ଉଭାନ୍‌, ଆସନ୍ତା ୪ ଦିନ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାଳବୈଶାଖୀ
  • ||
  • ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଫେରିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୮୯ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୬ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ୧୪ ଦିନିଆ ‘ଲକଡାଉନ୍‌,’୧୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ
  • ||

ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା: ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ମହାରାଜା ସିନେମା ହଲ୍‌ରେ ସାମ୍ବାଦିକ କପିଳେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାରେ କମିଶନରେଟ ପୁଲିସ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର, ସୁବ୍ରତ ବିଶ୍ୱାଳ, ଅନନ୍ତ ସାମନ୍ତରାୟ । ସମସ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ବାଣୀବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ବୋଲି ଏସିପି କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ମୁଣ୍ଡ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତାକାଲି ସେମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ।
ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୁଲିସ ଡିଜି ଡା. ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ତ୍ୱରିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ଡିସିପିଙ୍କୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାର ଘଣ୍ଟାଏ ଭିତରେ ସହିଦ୍‌ନଗର ଥାନା ପୁଲିସ ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ସତ, କିନ୍ତୁ କୋହଳ ଦଫା ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଖସାଇ ଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି । ପୁଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୩୨୩ (ସ୍ୱେଚ୍ଛାରେ ଆଘାତ ଜନ୍ମାଇବା ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ), ୨୯୪ (ଅଶ୍ଲୀଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଗାନ), ୩୪୧ (ଅନ୍ୟାୟ ଅବରୋଧ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ), ୫୦୬(ଅପରାଧିକ ଭୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ), ୩୪(ସମ-ଅଭିପ୍ରାୟର ଅଗ୍ରସର ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତି-ସମୂହ ଦ୍ୱାରା କୃତ କର୍ମ) ଆଇପିସି ଦଫା ଲଗାଇଛି । ଏହି ସବୁ ଦଫାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ସହଜରେ ଖସିଯିବା ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଥାନାରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମୁତାବକ, ଆକ୍ରମଣକାରୀମାନେ ଲୁହାର ଏକ ଅସ୍ତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ପିଟିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବେକରେ ଛିଡା ହୋଇ ଜୀବନରୁ ମାରିଦେବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଶରୀରର ଆଘାତ ଚିହ୍ନ ସ୍ପଷ୍ଟ ବୟାନ କରୁଛି ଯେ, ତାଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ପଛ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଶକ୍ତ ଆଘାତ ଲାଗିଛି । ଯାହାକି ଏତାଲା କପିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ହେଲେ ସହିଦନଗର ଥାନା ପୁଲିସ୍‌ ଏଭଳି ଅନେକ ସଙ୍ଗୀନ ଅଭିଯୋଗକୁ ଅତି ଚତୁରତାର ସହ ଏଡାଇ ଯାଇଛି । ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ସାଜି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାମିନ ମିଳିବା ଭଳି ଦଫା ଲଗାଇଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଯେମିତି ଶୀଘ୍ର ଜାମିନ୍‌ ପାଇବେ, ସେଥିପାଇଁ ସହିଦ୍‌ନଗର ପୁଲିସ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ ଭାବେ ଏଭଳି ହାଲୁକା ଦଫା ଲଗାଇଛି ବୋଲି ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।
ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡ ସଂହିତା କହୁଛି, ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ୩୦୭(ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ) ଦଫା ଲଗାଇ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଉଚିତ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବା କଥା । ହେଲେ ସହିଦନଗର ଥାନା ପୁଲିସ କୋହଳ ଦଫାକୁ ଆଢ଼ୁଆଳ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଖସାଇବାକୁ ମସୁଧା ଚଳାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।
ସହିଦନଗର ଥାନା ପୁଲିସର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ । କାରଣ, ଏହି ଘଟଣା ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ପୁଲିସର ଭୂମିକା ସନ୍ଦେହକୁ ଆସିଛି । ହଲ ଭିତରେ ଆକ୍ରମଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ କପିଳେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୁଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲା । ଆକ୍ରମଣ ଶିକାର ହୋଇଥିବା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଥାନାକୁ ଆଣିଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ହଲ୍‌ରେ ବସି ଆରାମରେ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିଥିଲେ ।
ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଫିଲ୍ମ ସରିବା ପରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଯୁବକମାନେ ଥାନା ପରିସରରେ ଚକ୍କର କାଟିଥିଲେ । ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଚାମ୍ବରରେ ବସି ଗପସପ କରୁଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ କପିଳେନ୍ଦ୍ର ପୁଲିସ ଆଗରେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ । ତଥାପି ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଛୁଇଁ ନଥିଲା । ହାତକଡି଼ ତ ଦୂରର କଥା, ପଚରାଉଚୁରା ପାଇଁ ବି ସାହାସ କରିନଥିଲା । ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଯୁବକମାନେ ଥାନା ଚାରିପାଖ ଏରିଆରେ ଖୁଲମଖୁଲା ବୁଲୁଥିଲେ ବି ପୁଲିସ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରି ନଥିଲା । ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଡିଜିପିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ।