PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ିଥିଲେ, ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘର ପତ୍ତା ମିଳୁନି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜଧାନୀରୁ ଧରା ହୋଇ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା କଲରାପତରିଆର ବାଘ ପତ୍ତା ମିଳୁନି । ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘ ବନ ବିଭାଗ ନଜରକୁ ଆସିନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲରେ ଲଗା ଯାଇଥିବା ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରାରେ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ବାଘ ଗଲା କୁଆଡ଼େ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ିଯାଇଛି ।
୨୦ ତାରିଖ ସକାଳେ ବାଘକୁ ଚନ୍ଦକା ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିଲା । ବାଘର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଙ୍ଗଲର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୧୦ଟି ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଲଗାଯାଇଥିଲା । ବନ ବିଭାଗ ଟିମ୍‌ ୨୦ ତାରିଖରୁ ଜଙ୍ଗଲର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନରାତି ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚଳାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଛଡ଼ାଯିବା ପରଠାରୁ ବାଘର ଦେଖା ମିଳୁନି । ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଥିବା ଟ୍ରାପ୍‌ କ୍ୟାମେରା ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ବାଘର ଚିହ୍ନବର୍ଣ୍ଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି । ୪ ଦିନ ହେଲା ବାଘର ପତ୍ତା ନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲ ଉପକଣ୍ଠ ଗାଁ ଗଣ୍ଡାରେ ବି ପଶିନାହିଁ । ଜଙ୍ଗଲର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବାଘ ଶିକାର କରିଥିବା ପ୍ରମାଣ ମିଳୁନି । କାରଣ ଜନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୃତଦେହର ଅଂଶବିଶେଷ ମିଳିନାହିଁ । ବାଘ ମହାନଦୀ ଡେଇଁ ଆଠଗଡ଼ କିମ୍ବା ସାତକୋଶିଆ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପଳାଇଥିବା ବନବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରୁଛି । ତେବେ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣ ମିଳୁ ନଥିବାରୁ ବନ ବିଭାଗ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ।
ସେପଟେ ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ରଙ୍ଗମାଟିଆ ଗାଁ ଲୋକେ ଏକ ବାଘ ଦେଖିଥିବା ବନ ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ବନବିଭାଗ ପହଞ୍ଚି ତଦନ୍ତ କରିବା ସହ ବାଘର ପାଦଚିହ୍ନର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ନନ୍ଦନକାନନରେ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା । ନନ୍ଦନକାନନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପାଦଚିହ୍ନ ବାଘର ନୁହେଁ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବାଘକୁ ଦେଖିଥିବା ଲୋକେ ବନବିଭାଗ କଥାକୁ ବିଶ୍ୱାସକୁ ନେଇ ନାହାନ୍ତି । ଗାଁରେ ଏଯାଏ ବାଘ ଆତଙ୍କ ଲାଗି ରହିଛି । ଲୋକେ ରାତିରେ ତାଟିକବାଟ ଦେଇ ରହିଥିବାବେଳେ କିଛି ଠେଙ୍ଗାବାଡ଼ି ଧରି ରାତିସାରା ଉଜାଗର ହୋଇ ବାଘକୁ ଜଗିଥିଲେ । ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ବାଘର ଦେଖା ମିଳୁନାହିଁ । ଆଜି ବି ଗାଁ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।
ସୂଚନା ଥାଉକି, କଲରାପତରିଆ ବାଘ ରାଜଧାନୀକୁ ପଶି ଆସି ଏୟାରପୋର୍ଟ ଓ ପଳାସପଲ୍ଲୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିଲା । ଦୁଇଦିନ ପରେ ୧୯ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବସା ଯାଇଥିବା ଯନ୍ତାରେ କୁକୁଡ଼ା ଖାଇବାକୁ ଆସି ଫସିଥିଲା । ବାଘକୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରାଯାଇ ନନ୍ଦନକାନନରେ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ସୁସ୍ଥ ଥିବାରୁ ତାକୁ ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।