PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନାମରେ ଟେଣ୍ଡର ଫିକସିଙ୍ଗ ଓ ଗ୍ରାନାଇଟ ପଥର ଖଣିଲିଜରେ ଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପୁର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ
  • ||
  • କଟକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲ, ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଆସାମୀ ନିର୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୂଲ୍ୟବାନ ଖଇର ଗଣ୍ଡି ଓ ଗାଡି ଜବତ କଲା ବନ ବିଭାଗ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ବାଇକ୍ ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଧରିବା ସଫଳ ହେଲା କୋରାପୁଟ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ, ୧୫ ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର, ୩ ଚୋର ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ଅଲିପିଙ୍ଗଳ ବାଲିଘାଟରେ ପୁଣି ଚଢ଼ଉ କଲେ ତହସିଲଦାର , ୭ରୁ ଅଧିକ ହାଇଓ୍ବା ଜବତ, ମାଲିକ ମହଲରୁ ତେଜୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଉଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୯୫୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୩ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ଯାଏଁ କଟକଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏବର୍ଷ ୩ ଦିନ ନବଯୌବନ ଦର୍ଶନ, ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଦଇତାପତି ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରବେଶ, ୨୩ରେ ସେନାପଟା ଲାଗି ନୀତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାର ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ଆଜି ୧୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି
  • ||

ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ଏବେ ରହସ୍ୟ: ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇନଥିବା କହିଲେ ଲୋକୋ ପାଇଲଟ, ଫୋରେନ୍‌ସିକ୍‌ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା

ଲେଫ୍ରିପଡ଼ା ୧୦/୦୮: ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ହେମଗିର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଡ଼ରମ୍ପିଆ ଗ୍ରାମରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା କଲରାପତରିଆ ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ବାଘର ମୃତ ଦେହ ମୁମ୍ବାଇ-ହାୱଡା ରେଳପଥ କଡ଼ରୁ ମିଳିଥିଲା । ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ବନ ବିଭାଗ ଫୋରେନ୍‌ସିକ୍‌ ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇନଥିବା ଲୋକୋ ପାଇଲଟମାନେ ରେଳ ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ଏବେ ରହସ୍ୟ ଘେରରେ ରହିଛି । ଗତ ୪ ତାରିଖରେ ଏହି ଗାଁକୁ ପଶି ଆସିଥିଲା ଏକ କଲରାପତରିଆ ବାଘ । ହଠାତ ଗାଁରେ ପଶି ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ବାଘ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାକୁ ଘଉଡାଇବା ଲାଗି ବନ ବିଭାଗ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହୟତାରେ ରାତି ତମାମ ଅପରେସନ ଚଳାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ପରଦିନ ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ଦେହ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ କଡ଼ରୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ରେଳ ମାର୍ଗରେ ୧୭ଟି ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଚଳ କରିଥିଲା । କୌଣସି ଟ୍ରେନ୍‌ର ଲୋକୋ ପାଇଲଟ ସେହି ରାତିରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିନଥିବା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ବାଘଟି ଏକ ଦ୍ରୁତ କ୍ରିୟାଶୀଳ ବସ୍ତୁ ମାଡ଼ରେ ମସ୍ତିଷ୍କ କ୍ରିୟା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଫଳରେ ବାଘର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ରହସ୍ୟ ବଢ଼ୁଛି ।

ସେପଟେ ବାଘର କେତେକ ନମୁନା ଫୋରେନସିକ୍‌ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପରୀକ୍ଷାଗାର ଏବଂ ଡେରାଡୁନ୍‌ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପରୀକ୍ଷାଗାର ପଠାଯାଇଛି । ସେହି ରିପୋର୍ଟକୁ ବନ ବିଭାଗ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛି । ଯଦି ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ହୋଇନାହିଁ ତାହା ହେଲେ ହେଲା କିପରି? ସେହିପରି ଏକ ଦ୍ରୁତ କ୍ରିୟାଶୀଳ ବସ୍ତୁ ମାଡ଼ରେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ତେବେ ସେହି ଦ୍ରୁତ କ୍ରିୟାଶୀଳ ବସ୍ତୁଟି କଣ? ବାଘର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ନାନା କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ରକୃତ ରହସ୍ୟ କଣ ତାହା ଏବେ ବି ଲୋକଲୋଚନରୁ ଦୂରରେ ରହିଛି । ଏହାର ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଗଲେ ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ ପଦାକୁ ଆସି ପାରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର