PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

୧୫ ତାରିଖରୁ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରତିଶୋଧର ପ୍ଲାନ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ‘ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍-୨’ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୨: ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ସାରା ଭାରତବାସୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିଲା ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ, ‘ପ୍ରତିଶୋଧ’ । ୨୬ ତାରିଖ ରାତି ୩.୩୦ମିନିଟ୍ । ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତରେ ଗଭୀର ନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପିଓକେରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲା । ଜେଶ୍-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଅନେକ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ହେଲା ଧ୍ୱସଂ । ଏହାକୁ ସ୍ୱୀକାର ମଧ୍ଯ କଲା ପଡୋଶୀ ଶତ୍ରୁ ପାକିସ୍ତାନ । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯେଉଁ ପାକିସ୍ତାନ ପୁଲୱାମା ଘଟଣା ପରେ ଭାରତକୁ ପ୍ରମାଣ ମାଗୁଥିଲା ଏବେ ସେ ନିଜେ ଭାରତକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର କାରନାମାର ପ୍ରମାଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଉଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଏହା ସ୍ୱୀକାର କରିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପିଓକେରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଏଥିରେ କିଛି କ୍ଷତି ହୋଇନି । ଏହା ସଫା ଜଣାପଡୁଛି ଆଜିର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆହୁରି ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପଡିଛି ପାକିସ୍ତାନ ତଥାପି ଶତ୍ରୁର ମୁହଁ ଭାଙ୍ଗୁନି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଏହି ‘ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ୨’ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟାଇମ୍ ଲାଇନ୍ । କେମିତି ହୋଇଥିଲା ପ୍ଲାନ୍ । ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ଠିକ୍ ପରେ….

୧୪ ଫେବୃୟାରୀ—ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ ହେଲା । ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ୍ ଶହୀଦ ହେଲେ । ସାରା ଦେଶରେ କ୍ରୋଧର ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା ହେଲା ।

୧୫ ଫେବୃୟାରୀ—ସମୟ ସକାଳ ୯.୩୦ ମିନିଟ୍ । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାର ଫୋର୍ସର ଚିଫ୍ ବିଏସ୍ ଧନଆ ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଲେ । ସରକାର ଗ୍ରୀନ୍ ସିଗନାଲ୍ ଦେଲେ ।

୧୬ ରୁ ୨୦ ଫେବୃୟାରୀ—ଏୟାରଫୋର୍ସ ଓ ଆର୍ମୀ ଆକାଶପଥରୁ ତଦାରଖ କଲେ ଏବଂ ନଜର ରଖିଲେ । ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ଯରେ ତନ୍ନତନ୍ନ କରି ଖୋଜାଖୋଜି କରାଗଲା । ଏହା ନୋଟିସ୍ କରାଗଲା ଯେ କେଉଁଠି କେଉଁଠି ଆତଙ୍କୀଙ୍କ ଶିବିର ରହିଛି ।

୨୦ରୁ ୨୨ ଫେବୃୟାରୀ—ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଫୋର୍ସ ଓ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବୈଠକ କଲେ । ଟାର୍ଗେଟ୍ ଟେବୁଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଗଲା । କେଉଁଠି କେଉଁଠି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇହେବ ସେଗୁଡିକର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ।

୨୧ ଫେବୃୟାରୀ—ଏନଏସଏ ଅଜିତ୍ ଡୋଭାଲଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ପ୍ରଜେଣ୍ଟେସନ୍ ଦିଆଗଲା ଯେ କେଉଁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରାଯାଇପାରେ ।

୨୨ ଫେବୃୟାରୀ— ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏୟାରଫୋର୍ସ ୧ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡନ ‘ଟାଇଗର୍ସ’ ଓ ୭ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡନ ‘ବ୍ଯାଟେଲ୍ ଆକ୍ସେସ୍’ଙ୍କୁ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ମିସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ପାଇଁ କୁହାଗଲା ।

୨୩ ଫେବୃୟାରୀ—୨ ମିରାଜ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡନ ଏହି ମିଶନ୍ ପାଇଁ ୧୨ ଜେଟ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା । ଅର୍ଥାତ୍ ମିରାଜ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏକଦମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା କହିଲେ ଅତ୍ଯୁକ୍ତି ହେବନି ।

୨୪ ଫେବୃୟାରୀ—ମଧ୍ଯ ଭାରତର ଅନେକ ଭାଗରୁ ଟ୍ରାଏଲ ରନ୍ କରାଗଲା । ଏହି ଟ୍ରାଏଲ୍ ବଠିଣ୍ଡାର ଅର୍ଲୀ ୱାର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ଜେଟ୍ ଓ ଆଗ୍ରାର ମିଡ୍ ଏୟାର ରିଫ୍ୟୁଲର ସାହାଯ୍ଯର ଏହା କରାଗଲା ।

୨୫-୨୬ ଫେବୃୟାରୀ—ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ମିଶନକୁ ପୂରା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସହିତ ରାତି ୩.୨୦ ମିନିଟରୁ ୩.୩୦ ମଧ୍ଯରେ ସଫଳ କରାଗଲା । । ୧୦ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ଯରେ ୧୨ ମିରାଜ ବିମାନରୁ ୧୦୦୦ କିଲୋରୁ ଅଧିକ ବମ୍ ପକାଗଲା ।  

୨୬ ଫେବୃୟାରୀ– ସକାଳେ ଏନଏସଏ ଡୋଭାଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅପରେସନର ସୂଚନା ଦେଲେ । ମିଡିଆକୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଗଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର