PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ଲଣ୍ଡନରେ ବିକ୍ରି ହେବ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀ

ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନି ଅଧିକାରୀ ବଂଶଜଙ୍କୁ ନିକଟରେ ମହୀଶୂର ରାଜା ଟିପୁ ସୁଲତାଙ୍କ ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳିଛି । ସେହିସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ଚଳିତ ମାସ ୨୬ରେ ଲଣ୍ଡନର ମିଲଟନ୍‌ ହିଲ୍‌ ହାଉସ ହୋଟେଲରେ ବିକ୍ରିହେବ । ୧୭୯୯ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଆଙ୍ଗଲୋ-ମହୀଶୂର ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟମାନେ ଟିପୁଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟମାନେ ଟିପୁଙ୍କ ମହଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ବହୁ ଜିନିଷ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଅଗଣିତ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ଟିପୁଙ୍କ ବ୍ୟବହୃତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଯେପରି, ଖଣ୍ଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ ବନ୍ଧୁକ, ସୁରକ୍ଷା କବଚ, ହାତ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ସୁପାରି ରହୁଥିବା ଡବାକୁ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନିର ମେଜର ଥୋମାସ ହାର୍ଟ ନେଇଯାଇଥିଲେ । ବହୁବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିପୁଙ୍କ ସେହି ସାମଗ୍ରୀ ହାର୍ଟ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ୨୦୧୬ରେ ସେହି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ୬ମିଲିଅନ ପାଉଣ୍ଡ ବା ୫୫କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା । ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳିଛି, ତାହାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ଲାଗୁଛି । ତେଣୁ ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଦରକାର ।