PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଲଣ୍ଡନରେ ବିକ୍ରି ହେବ ଟିପୁ ସୁଲତାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରୀ

ଲଣ୍ଡନରେ ଥିବା ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନି ଅଧିକାରୀ ବଂଶଜଙ୍କୁ ନିକଟରେ ମହୀଶୂର ରାଜା ଟିପୁ ସୁଲତାଙ୍କ ବ୍ୟବହୃତ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳିଛି । ସେହିସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ଚଳିତ ମାସ ୨୬ରେ ଲଣ୍ଡନର ମିଲଟନ୍‌ ହିଲ୍‌ ହାଉସ ହୋଟେଲରେ ବିକ୍ରିହେବ । ୧୭୯୯ ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଚତୁର୍ଥ ଆଙ୍ଗଲୋ-ମହୀଶୂର ଯୁଦ୍ଧରେ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟମାନେ ଟିପୁଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟମାନେ ଟିପୁଙ୍କ ମହଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ବହୁ ଜିନିଷ ନଷ୍ଟ କରିବା ସହ ଅଗଣିତ ମୂଲ୍ୟବାନ ସମ୍ପତ୍ତି ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ । ଏପରିକି ଟିପୁଙ୍କ ବ୍ୟବହୃତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ଯେପରି, ଖଣ୍ଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ ବନ୍ଧୁକ, ସୁରକ୍ଷା କବଚ, ହାତ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ସୁପାରି ରହୁଥିବା ଡବାକୁ ଇଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନିର ମେଜର ଥୋମାସ ହାର୍ଟ ନେଇଯାଇଥିଲେ । ବହୁବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିପୁଙ୍କ ସେହି ସାମଗ୍ରୀ ହାର୍ଟ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଥିଲା ଏବଂ ଶେଷରେ ୨୦୧୬ରେ ସେହି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା । ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ୬ମିଲିଅନ ପାଉଣ୍ଡ ବା ୫୫କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା । ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ସାମଗ୍ରୀ ମିଳିଛି, ତାହାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ଲାଗୁଛି । ତେଣୁ ମୂଲ୍ୟ ଆକଳନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଦରକାର ।