PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୯ ତାରିଖରୁ ବନ୍ଦ ରହିବ ସବୁ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ର, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଜ୍ଞାନ ଦାସ
  • ||
  • କୁମ୍ଭମେଳା ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ଏସ୍ଆରସି- କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବେ କୁମ୍ଭମେଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ଏସ୍‌ସିବିରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣାରେ ୩ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ , ୨ ଜଣ ଯୁବକ ଓ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨୦ ଜିଲ୍ଲାର ସହରରେ ଆଜି ୯ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ, ସବୁ ସହରରେ ପୁଲିସର କଡ଼ାକଡ଼ି ଯାଞ୍ଚ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି, ବୈଠକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ
  • ||
  • ବିଷ ପିଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କର ଭଦ୍ରକରୁ କଟକ ଯିବା ବାଟରେ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ନିକଟରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୪୫୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତ, କ୍ୱାରେନଣ୍ଟାଇନ୍ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୯୧, ଲୋକାଲ୍ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ୩୬୦ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ସହଯୋଗ କରାଯାଉ – ନବୀନଙ୍କୁ ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠି
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ ପରିସ୍ଥିତି ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ସମୀକ୍ଷା , ରାତି ୮ଟାରେ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ମୋଦି , ଟିକାକରଣ ନେଇ ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ସମୀକ୍ଷା , ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ରହିବେ ଉପସ୍ଥିତ
  • ||
  • ଆସିକାରୁ ପୋଲସରା ଯାଉଥିବା ମିନି ବସ୍ କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ନିକଟରେ ଓଲଟି ପ୍ରାୟ ୧୦ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁଲିସ୍‌ କମିଶନର ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶିଙ୍କ ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍ – ଆଜି ରାତି ୯ଟାରୁ ଟ୍ୱିନ୍‌ ସିଟିରେ ନାଇଟ୍‌ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ , କଟକଣା ପାଳନ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାର ଅଭାବ ନାହିଁ – ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଏମିତି ବି ଆସେ ମୃତ୍ୟୁ, ଚା’ ପିଉଥିଲା ବେଳେ ହଠାତ ଟଳି ପଡିଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ଗାଁ ବନ୍ଧରେ ବୁଡ଼ି କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ଶାଶୁଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ପାରଦୀପ: ପାରଦୀପ ମାଛଧରା ବନ୍ଦରରୁ ମାଛ ଧରା ଡଙ୍ଗା ଚୋରି, ଡଙ୍ଗା ଥିଲା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଟକ: ନୂଆପାଟଣା ବାଲିଘାଟକୁ ନେଇ ଏନଜିଟିଙ୍କ କଡା ଆଦେଶ, ଯେଉଁ ଏସ୍କାଭେଟରରେ ବାଲି ଖନନ ହୋଇଥିଲା ସେ ସବୁ ମେସିନକୁ ଜବତ କର
  • ||
  • କଟକ: ରେଭେନ୍ସାରେ ପୁଣି ଧାରଣା ଦେଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ହଷ୍ଟେଲ ବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ଗୁମା ଘାଟିରେ ଅଘଟଣ, ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୪ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବେପାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫ କିଲୋ ଓଜନର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର କଲା ଏସଟିଏଫ୍
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରୁ ଝିରପାଣି ଦେଇ ଯାଇଥିବା ରାଉରକେଲା ପ୍ରବେଶ ପଥକୁ ସିଲ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||

ରାଜଧାନୀ ଏବେ ତତଲା କଢ଼େଇ: ବିମାନବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳ ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ, ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ସର୍ବାଧିକ ତାତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭/୦୨: ରାଜଧାନୀ ଏବେ ତତଲାଗଡ଼ ପାଲଟିଛି । ତାତିରେ ଟକଟକ ହୋଇ ଫୁଟୁଛି । ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳ । ସେଠାରେ ପାରଦ ୪୦.୪ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ଛୁଇଁଛି । ପଦାକୁ ବାହାରିଲେ ବୈଶାଖ ମାସ ଭଳି ଉତ୍ତାପ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ଏଭଳି ଗରମ ଯେ ମୁଣ୍ଡ ଝାଇଁ ମାରି ଦେଉଛି । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭରୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । 

୪ ବର୍ଷ ପରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ମାସରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡେଇଁଛି । ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ସବୁଠି ପାରଦ ସମାନ ରହିନାହିଁ । ବିମାନବନ୍ଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଟପିଥିବାବେଳେ ରାଜଭବନ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାରଦ ୩୮.୮ ଡିଗ୍ରୀ ଥିଲା । ସବୁଠୁ କମ୍‌ ତାପମାତ୍ରା ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ଓୟୁଏଟି ଅଞ୍ଚଳରେ । ଏଠାରେ ପାରଦ ୩୬.୭ ଡିଗ୍ରୀ ଥିଲା ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଛଲତା ଅଧିକ ଓ ମାଟି ହାଲୁକା ସେଠାରେ ପାରଦ କମ୍‌ ରହୁଛି । ସେହିପରି ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୃକ୍ଷଲତା କମ୍‌ ଥିବା ସହ କଂକ୍ରିଟ୍‌ ପରିମାଣ ଅଧିକ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ଅଧିକ ରହୁଛି, ସେଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହିଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା, ଦ୍ରୁତ ସହରୀକରଣ, କ୍ରଂକିଟ୍‌ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ଟାଙ୍ଗରା ଜମି ଯୋଗୁ ରାଜଧାନୀ ତାପମାତ୍ରା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଯେହେତୁ ଓୟୁଏଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଗଛଲତା ସହ ଜଳାଶୟ ଏବଂ ଘାସ ରହୁଛି, ତାପମାତ୍ରା ସାମାନ୍ୟ କମ୍‌ ଅଛି । ରାଜଭବନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ଗଛ ଥିବାରୁ ତାତି କମ୍‌ ଅଛି ।

 ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଲା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଗତ ୩ ଦିନ ହେବ ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଛି । ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କହୁଛି, ଶନିବାର ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ତାପମାତ୍ରା ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିବ । ଯାହା କ୍ରମାନ୍ୱୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ ଲଗାଇଛି ବିଭାଗ ।

ଆକ୍ୟୁୱେଦର ପୂର୍ବାନୁମାନ ହେଲା, ଶନିବାର ଦିନ ୧୧ଟାବେଳକୁ ତାପମାତ୍ରା ୩୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ଛୁଇଁଥିବ । ୧୨ଟାବେଳକୁ ଆଉ ୩ ଡିଗ୍ରୀ ବଢ଼ିଯିବ । ଅର୍ଥାତ ୧୨ଟା ପରେ ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ହେବ । ୧ଟାବେଳକୁ ପାରଦ ୩୭ ଓ ୨ଟା ସୁଦ୍ଧା ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁପାରେ । ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ତାପମାତ୍ରା ୩୮ ଡିଗ୍ରୀ ଥାଇପାରେ ।

ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ଦିନ ୧୧ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୟାନକ ୟୁଭି (ଅତି ବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମୀ) ମାତ୍ରା ୭ରୁ ୮ ରହିବା ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ଏହା ମଣିଷ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ଦିନ ୧ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ଅସୁସ୍ଥକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।