ଆଜି ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ, ଭାରତର ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ରାଞ୍ଚି,୭ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଘରୋଇ ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଖେଳାଯିବ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ସାରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ନଜର ଏବେ ସିରିଜ୍‌ ଉପରେ । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କରିଥିବା ଛୋଟ ଛୋଟ ତ୍ରୁଟିକୁ ସୁଧାରି ଭାରତ ଆସନ୍ତାକାଲି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ‘କର ବା ମର’ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଢୁଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଦଳ ଅଳ୍ପକେ ବିଜୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥର ଦଳ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ । ନଚେତ ଆଉ ଏକ ସିରିଜ୍‌ ପରାଜୟର ବୋଝ ମୁଣ୍ଡାଇବ ।
ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବୋଲରମାନେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ବୋଲିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୯୯ ରନ୍‌ରେ ଭାରତର ୪ଟି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୱିକେଟ୍‌ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ବୋଲରମାନେ ଲୟ ହରାଇ ଥିଲେ । ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଓ କେଦାର ଯାଦବ ୧୪୧ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ ଗଠନ କରି ଭାରତକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ ।
ନାଗପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ସହଳ ଉଭୟ ଓପନରଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲା । ବିରାଟ କୋହଲି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଜବାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଢୁଆ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ହେଁ ଶେଷରେ ମାତ୍ର ୮ ରନ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତକୁ ତା’ର ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ହରାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉଭୟ ପ୍ରଦର୍ଶନରୁ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି । ତେଣୁ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳକୁ ହାଲ୍‌କା ଭାବେ ନେବା ଭାରତକୁ ଭାରି ପଡ଼ିବ ।
ରୋହିତ ଫର୍ମ ଚିନ୍ତା: ଉପ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଫର୍ମକୁ ନେଇ ଦଳର ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଶିଖର ଧାୱନ ମଧ୍ୟ ଆଖି ଦୃଶିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ତାଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଦଳରେ ରହିଛନ୍ତି । ରୋହିତଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ଫର୍ମକୁ ଫେରିବା ଜରୁରୀ । ପ୍ରଥମ ୨ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ସଟ୍‌ ଖେଳି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୁ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶକ ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।
ଧୋନିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର: ଆସନ୍ତାକାଲି ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିବ । ପ୍ରଥମତଃ ସେ ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖେଳିବେ । ଆଜି ଅଭ୍ୟାସ ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଦର୍ଶକ ଧୋନିଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଦେଖିଥିଲେ । ହୁଏତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରେ ସେ ଅବସର ନେଇପାରନ୍ତି । ତେଣୁ ରାଞ୍ଚିରେ ସେ କ୍ୟାରିୟର୍‌ର ଅନ୍ତିମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଲେ ଭୁଲ୍‌ ହେବ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତାକାଲି କେବଳ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ ।
କମିନ୍ସଙ୍କ ଘାତକ ସୁଇଂ: ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କମିନ୍ସ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୪୫ କିଲୋ ମିଟର ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରିବା ସହ ଉଭୟ ପଟେ ବଲ୍‌କୁ ସୁଇଂ କରାଇଥିଲେ । ରୋହିତ ତାଙ୍କ ବଲ୍‌କୁ ବଝି ନପାରି ଥାର୍ଡ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ୟାଚ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ରାଞ୍ଚି ପିଚ୍‌ ମନ୍ଥର ରହିବା ନିଶ୍ଚିତ । ତଥାପି କମିନ୍ସ ଏଠାରେ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ ।
ଏକାଦଶରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ପେସ୍‌ ବୋଲର ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଆସନ୍ତାକାଲି ବୋଲିଂ ବିଭାଗ ସମ୍ଭାଳିବେ । ପ୍ରଥମ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳି ନଥିଲା । ଆସନ୍ତାକାଲି ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଖେଳାଇବାକୁ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଫଳରେ ଭୁବି ଓ ଫିଞ୍ଚଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଜୋରଦାର ଲଢେଇ ହେବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଫିଞ୍ଚଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଆଉଟ୍‌ କରିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଙ୍ଗିଲେ ଧୋନିଙ୍କ ଓ୍ବାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ

ପୁଣି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିଷ ଓଗାଳିଲେ ସାହିଦ୍ ଆଫ୍ରିଦ୍, ମୋଦିଙ୍କକୁ ନେଇ କହିଲେ ଏହି କଥା

ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କରଙ୍କ ଟିପ୍ପଣୀକୁ ନେଇ କଡା ଜବାବ୍ ଦେଲେ ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମା, କହିଲେ ଏଭଳି

ଡ୍ରଗ୍ସ ଜାଲରେ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ!

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗିଲା ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି କାରଣ?

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ