PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ:ଗମ୍ଭାରି ଛକ ନିକଟରେ ଏକ କାରରୁ ୬ ପେଟି କଫସିରଫ ଜବତ, ୨ଜଣ ଯୁବକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କୋଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୩ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୭.୬୨ କୋଟି ମଂଜୁର କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁରୀ ପାଇଁ ୨ କୋଟି, ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୪ କୋଟି ୬୨ ଲକ୍ଷ ମଂଜୁର କଲେ ନବୀନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଢ଼େ ୪ଟାରେ ଘୋଷଣା କରିବେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ଡିଜିପି
  • ||
  • ଜୁନ ପହିଲାରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ କେନ୍ଦ୍ରର ସୂଚନା
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ରେ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଆମ୍ବ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଲେ, ନର୍ସରିକୁ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ବିଲ ମଝିରୁ ନାବାଳକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ,ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ପାସେଞ୍ଜରମାନଙ୍କ ପାଇଁ RTPCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା: ୩୦ଟି ଗୋଦାମ ଉପରେ ପୋଲିସ ଓ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଚଡାଉ, ଖସିଲା ଆଳୁ ଓ ପିଆଜ ଦର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ: ତଲସରା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଘିଆବେରନା ଗ୍ରାମ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ ଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ ନାଟ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନାଟ୍ୟଶ୍ରୀ ଡ. ପଞ୍ଚାନନ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: କରୋନାରେ ଆଖିବୁଜିଲେ ୧୭ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୨୧କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର : ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିପାତ, ଭୟରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତାତିରୁ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ଵସ୍ତି, ଖସିଛି ପାରଦ, ୯ ଯାଏଁ କାଳବୈଶାଖୀ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ତାଳଚେର : ଅନୁଗୁଳ ତଳଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ମୃତ
  • ||

ଆଜି ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ, ଭାରତର ସିରିଜ୍‌ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ରାଞ୍ଚି,୭ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ଘରୋଇ ଭାରତ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଖେଳାଯିବ ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଜିତି ସାରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ନଜର ଏବେ ସିରିଜ୍‌ ଉପରେ । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ କରିଥିବା ଛୋଟ ଛୋଟ ତ୍ରୁଟିକୁ ସୁଧାରି ଭାରତ ଆସନ୍ତାକାଲି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ ‘କର ବା ମର’ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଢୁଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଉଭୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଦଳ ଅଳ୍ପକେ ବିଜୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥର ଦଳ ପାଇଁ ଶେଷ ସୁଯୋଗ । ନଚେତ ଆଉ ଏକ ସିରିଜ୍‌ ପରାଜୟର ବୋଝ ମୁଣ୍ଡାଇବ ।
ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବୋଲରମାନେ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ବୋଲିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୯୯ ରନ୍‌ରେ ଭାରତର ୪ଟି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ୱିକେଟ୍‌ ଅକ୍ତିଆର କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ବୋଲରମାନେ ଲୟ ହରାଇ ଥିଲେ । ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଓ କେଦାର ଯାଦବ ୧୪୧ ରନ୍‌ର ଭାଗିଦାରୀ ଗଠନ କରି ଭାରତକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ ।
ନାଗପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଭାରତ ସହଳ ଉଭୟ ଓପନରଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲା । ବିରାଟ କୋହଲି ଶତକ ଅର୍ଜନ କରି ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଜବାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଲଢୁଆ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ ହେଁ ଶେଷରେ ମାତ୍ର ୮ ରନ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଭାରତକୁ ତା’ର ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ହରାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଉଭୟ ପ୍ରଦର୍ଶନରୁ ପ୍ରମାଣ କରିଦେଇଛି । ତେଣୁ ଭ୍ରମଣକାରୀ ଦଳକୁ ହାଲ୍‌କା ଭାବେ ନେବା ଭାରତକୁ ଭାରି ପଡ଼ିବ ।
ରୋହିତ ଫର୍ମ ଚିନ୍ତା: ଉପ ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଫର୍ମକୁ ନେଇ ଦଳର ଚିନ୍ତା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଶିଖର ଧାୱନ ମଧ୍ୟ ଆଖି ଦୃଶିଆ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନାହାନ୍ତି । ହେଲେ ତାଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଦଳରେ ରହିଛନ୍ତି । ରୋହିତଙ୍କ ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେ ଫର୍ମକୁ ଫେରିବା ଜରୁରୀ । ପ୍ରଥମ ୨ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ସେ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ସଟ୍‌ ଖେଳି ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍‌ରୁ ବଡ଼ ଇନିଂସ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶକ ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।
ଧୋନିଙ୍କ ଉପରେ ନଜର: ଆସନ୍ତାକାଲି ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିବ । ପ୍ରଥମତଃ ସେ ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖେଳିବେ । ଆଜି ଅଭ୍ୟାସ ବେଳେ ହଜାର ହଜାର ଦର୍ଶକ ଧୋନିଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଦେଖିଥିଲେ । ହୁଏତ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରେ ସେ ଅବସର ନେଇପାରନ୍ତି । ତେଣୁ ରାଞ୍ଚିରେ ସେ କ୍ୟାରିୟର୍‌ର ଅନ୍ତିମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଲେ ଭୁଲ୍‌ ହେବ ନାହିଁ । ଆସନ୍ତାକାଲି କେବଳ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶକ ଗ୍ୟାଲେରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ ।
କମିନ୍ସଙ୍କ ଘାତକ ସୁଇଂ: ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କମିନ୍ସ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୪୫ କିଲୋ ମିଟର ବେଗରେ ବୋଲିଂ କରିବା ସହ ଉଭୟ ପଟେ ବଲ୍‌କୁ ସୁଇଂ କରାଇଥିଲେ । ରୋହିତ ତାଙ୍କ ବଲ୍‌କୁ ବଝି ନପାରି ଥାର୍ଡ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ କ୍ୟାଚ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ରାଞ୍ଚି ପିଚ୍‌ ମନ୍ଥର ରହିବା ନିଶ୍ଚିତ । ତଥାପି କମିନ୍ସ ଏଠାରେ ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ ।
ଏକାଦଶରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ପେସ୍‌ ବୋଲର ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାର ଆସନ୍ତାକାଲି ବୋଲିଂ ବିଭାଗ ସମ୍ଭାଳିବେ । ପ୍ରଥମ ୨ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳି ନଥିଲା । ଆସନ୍ତାକାଲି ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଖେଳାଇବାକୁ ଟିମ୍‌ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଫଳରେ ଭୁବି ଓ ଫିଞ୍ଚଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଜୋରଦାର ଲଢେଇ ହେବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଫିଞ୍ଚଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଆଉଟ୍‌ କରିଥିଲେ ।