PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ଆଜି ପଞ୍ଚମ ଦିନିକିଆ: ରୋହିତ ବାହିନୀ ପାଇଁ ସୁଇଂ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ୱିଲିଂଟନ,୨ା୨(ଏଜେନ୍ସି): ଘରୋଇ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଓ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଖେଳାଯିବ ପଞ୍ଚମ ଦିନିକିଆ । ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏଥର ଅସଲ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଘରୋଇ ଦଳ ପୁଣି ଥରେ ସୁଇଂ ବୋଲିଂର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ହାମିଲଟନ୍‌ ଭଳି ଆସନ୍ତାକାଲି ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସୁଇଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅବତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ୱେଷ୍ଟ ପ୍ୟାକ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ର ପିଚ୍‌ରେ ପେସ୍‌ ବୋଲରମାନେ ଭରପୁର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ ।
ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ପରାଜୟ ଚିନ୍ତା: ୱେଷ୍ଟପ୍ୟାଚ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ ସର୍ବଦା ପେସ୍‌ ବୋଲରଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିଆସିଛି । ଏଠାକାର ପିଚ୍‌ ସୁଇଂ ବୋଲରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗ । ତଥାପି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଉତ୍ସାହିତ ନୁହେଁ । ଏଠାକାର ରେକର୍ଡ ଘରୋଇ ଦଳ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଖେଳିଥିବା ଶେଷ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛି ।
ଧୋନି ଫେରିବେ: ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ସବୁଠୁ ଅଭିଜ୍ଞ ଖେଳାଳି ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଆସନ୍ତାକାଲି ଏକାଦଶକୁ ଫେରିବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ । ଆହତ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସେ ତୃତୀୟ ଓ ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରେ ଖେଳିପାରି ନଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୱିକେଟ୍‌ କିପିଙ୍ଗ୍‌ ଦାୟିତ୍ୱ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍‌ ।
ଗୁପତିଲ ଆହତ: ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଅଭିଜ୍ଞ ଓପନର ମାର୍ଟିନ ଗୁପତିଲ ଆସନ୍ତାକାଲି ଖେଳିବେ ନାହିଁ । ଆଜି ଅଭ୍ୟାସ ବେଳେ ସେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ କଲିନ୍‌ ମନ୍‌ରୋ ଏକାଦଶକୁ ଫେରିବା ନିଶ୍ଚିତ । ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରୁ ମନ୍‌ରୋଙ୍କୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ହେନୀ ନିକୋଲାସ୍‌ ପାଳି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆସନ୍ତାକାଲି ମନ୍‌ରୋ ଓ ନିକୋଲାସ୍‌ ଓପନିଂ ବିଭାଗ ସମ୍ଭାଳିବେ ।
ନଜରରେ ପେସ ବୋଲର: ୱେଷ୍ଟ ପ୍ୟାକ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ର ପିଚ୍‌ ପେସ୍‌ ବୋଲରଙ୍କୁ ସୁହାଉଥିବାରୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଉଭୟ ଦଳର ପେସ୍‌ ବୋଲରଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରହିବ । ଅଭିଜ୍ଞ ଟିମ୍‌ ସାଉଦି ଆସନ୍ତାକାଲି ଏକାଦଶରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟ ପଟରେ ଭାରତ ମହମ୍ମଦ ସାମି କିମ୍ବା ମହମ୍ମଦ ସିରାଜଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣକୁ ଖେଳାଇପାରେ । ଚତୁର୍ଥ ଦିନିକିଆରେ ମହମ୍ମଦ ଖଲିଲି ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ।
ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ହେବ ଟସ୍‌: ୱେଷ୍ଟ ପ୍ୟାକ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଟସ୍‌ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । ଟସ୍‌ ବିଜୟୀ ଦଳ ଫିଲ୍ଡିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ । ତଥାପି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ମାନେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ସୁଇଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପାଇଁ ସବୁ ଶକ୍ତି ଖଟାଇବେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର