PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତି: ଆଜି ଦାଖଲ ହେବ ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ

source:www.yahoo.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ହୋଇଥିବା ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ତର୍କବିତର୍କ ଜାରି ରହିଥିଲାବେଳେ ଏହା ଉପରେ ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ ସୋମବାର ଦାଖଲ କରାଯିବ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ମହାଲେଖା ନିୟନ୍ତ୍ରକ ତଥା ମହାସମୀକକ୍ଷ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ପ୍ରଚଳିତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିବା ପରେ ଏହାର ଏକ କପି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ଆଉ ଏକ କପି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ । ସଂସଦର ଚଳିତ ଅଧିବେଶନ ବୁଧବାର ଦିନ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିଲାବେଳେ ତା’ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାକୁ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ମାସମାସ ବିଳମ୍ବ ବି କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଏବେ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ଯେମିତି ବାଦବିବାଦ ଚାଲିଛି, ତାହାକୁ ଦେଖି ସରକାର ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବା ପରେ ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ପବ୍ଲିକ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟସ କମିଟି(ପିଏସି)କୁ ପଠାଯାଇଥାଏ । ପିଏସି ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ସହିତ ଅଧିକ ଛାନଭିନ୍‌ ବି କରିଥାଏ । ଏବେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜ୍ଜୁନ ଖରଗେ ପିଏସିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି ।
ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ସିଏଜି ବର୍ଷକରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଛନ୍ତି । ରାଫେଲ ବିମାନର ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ କଂପାନି କରିଥିବା ନିବେଦନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିମାନଗୁଡିକ ସହ ଏହାର ତୁଳନାତ୍ମକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ସିଏଜି ସୂତ୍ରରୁ ପୂର୍ବରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି କି ମାତ୍ର ତିନୋଟି ରିପୋର୍ଟରେ ବିମାନର ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ରହିବ । ଯଦି ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି, ତାହାହେଲେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ରିପୋର୍ଟର କପି ମାଗିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ତେବେ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ କାରଣରୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ସମସ୍ତେ ଉତ୍ସୁକତାର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ସିଏଜିଙ୍କୁ ସିବଲଙ୍କ ଧମକ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ସିଏଜି ରାଜୀବ ମେହର୍ଷିଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା କପିଲ ସିବଲ ପରୋକ୍ଷ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ମୋଦିଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଜର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଜାହିର କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଉଛି । ସେମାନେ ଜାଣିରଖିବା ଦରକାର ଯେ ବେଳେବେଳେ ଆମେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରୁ ଆଉ ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଶାସନ କ୍ଷମତାରେ ଥାଉ । ତେଣୁ ଆମେ ଏଭଳି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିବୁ । ସେମାନେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ସବୁଠାରୁ ଉପରେ । ସିବଲ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କି ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତି ହେବା ସମୟରେ ମେହର୍ଷି କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ସଚିବ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ତେଣୁ ସେ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାର ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିକୂଳ ରିପୋର୍ଟ ଦେବେ ନାହିଁ । ସେ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବେ । ଏହି କାରଣରୁ ସିଏଜି ରିପୋର୍ଟ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରେ କ’ଣ ଅଛି, ତାହା ସରକାର ଜାଣନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର