ଲଗାତର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ଖସିଲା ସୁନା ଦର, ଜାଣନ୍ତୁ ସୁନା-ରୂପାର ନୂଆ ରେଟ୍

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧: ଆମେରିକା ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଟ୍ରେଡ୍ ୱାର୍ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମ୍ପର୍କିତ ଡିଲରେ ୧୫ ଜାନୁୟାରୀରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର ହେବା ଆଶାରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସୁନା ରେଟ୍ ଖସି ଆସିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଘରୋଇ ମାର୍କେଟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ।  ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ନଜର ଆସିଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ୧୦ ଗ୍ରାମ ସୁନାର ଦାମ୍ ୬୧ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖସି ଆସିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ରୂପା ଦାମରେ ୬୦୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

ସୁନାର ନୂଆ ଦର
ମଙ୍ଗଳବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ସୁନାର ନୂଆ ଦାମ୍ ୪୦,୪୮୩ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୦,୪୨୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ହୋଇଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ଦାମରେ ୬୧ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ସୁନା ଦାମ୍ ୪୦,୬୬୮ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୦,୪୩୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ରୂପାର ନୂଆ ଦାମ୍
ସୁନା ଭଳି ରୂପା ଦାମ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ରୂପା ଦାମ୍ ୪୭,୬୮୫ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ୪୭,୦୮୩ ଟଙ୍କାକୁ ଆସିଯାଇଛି । ଦାମରେ ୬୦୨ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଦାମ୍ ୧୫୪୪ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ଓ ରୂପା ଦାମ୍ ୧୭.୭୫ ଡଲାର୍ ପ୍ରତି ଆଉନ୍ସ ରହିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପ୍ରେମିକ-ପ୍ରେମିକା : ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାର ମା’ ସହ ବରର ବାପା ହୋଇଥିଲେ ଫେରାର, ଏବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

୧୩୨କୁ ଟପିଲା କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା:୧୭ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଭାଇରସ, ୬୦୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ୍

ନାସିକ: କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨୦ ମୃତ

୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ବେକାର ହୋଇଯିବ ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ