ଆଜି ପବିତ୍ର ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ: ଆସିବେ ନନ୍ଦଲାଲା, ଫିକା ପଡ଼ିବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୧/୦୮: ଭକ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ଆଜି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ । ବୃଷ ରାଶି, ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ନରଦେହ ଧରି ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ଧରାବତରଣ କରିବେ ନରହରି । ଚାରି ମେଘ ଏକାଠି ହେବ । ଘଡ଼ଘଡ଼ି, ବିଜୁଳିରେ ମେଦିନି କମ୍ପିବ ଆଉ ଭାଦ୍ରବର ଏଇ କିଟିକିଟି ଅନ୍ଧାର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭୁ ମା’ ଦେବକୀଙ୍କ କୋଳ ମଣ୍ଡନ କରିବେ । ହେଲେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଯେଉଁ କଳାରାତିରେ ହେବ ସେହିପରି କଳାରାତିର ଛାୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ମହାମାରୀ କରୋନା ।

ଭକ୍ତମାନେ ସିନା ଦ୍ୱାପର ଯୁଗର ଅତୀତକୁ ଫେରି ଲୀଳାମୟଙ୍କ ଲୀଳାକୁ ସୁମରଣା କରିବେ, ହେଲେ କରୋନା ଯୋଗୁ ମନ୍ଦିର କି ଦେବପୀଠ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ । କରୋନା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ପଡ଼ିଛି ତାଲା । ନାହିଁ ଜାକଜମକ କି ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏବର୍ଷ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ ରହି ହିଁ ମୂରଲୀ ମନୋହରଙ୍କ ଆରାଧନା କରିବେ । ଘରେ ଉତ୍ସବ ପାଳିବେ । ଆଉ ସଂସାରକୁ କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ ।

ଘରେ ରହି ବ୍ରତ ପାଳିବେ ଗୋପାଳ

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ବେହେରା ସାହି ବାସିନ୍ଦା ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥାଆନ୍ତି। କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବରେ ଯେଭଳି କିଛି କମି ନହେବେ ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଲାଗି ପଡିଥାଆନ୍ତି । ଲଉଡି ବାଡ଼ି ଖେଳ ହୁଏ, ଜାକଜମକରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଫିକା କରିଦେଇଛି । ଏବର୍ଷ ଆଉ ସେଠାରେ ବିଶେଷ ଆୟୋଜନ ନାହିଁ । ସାଦାସିଧାରେ ପୂଜା କେବଳ କରାଯିବ। ଭକ୍ତ ବି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିବେନି। ନୟାପଲ୍ଲୀ ରାଧାମୋହନ ଉନ୍ନୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରାଧା ମୋହନ ମନ୍ଦିରରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ଆରାଧାନା ହେବ। ମନ୍ଦିରରେ ସକାଳୁ ବିଧି ଅନୁସାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଗୋପାଳମାନେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଇଷ୍ଟ ଦେବ ଭାବେ ପୂଜା କରୁଥିବାରୁ ବେହେରା ସାହିରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ବ୍ରତ ରଖିବେ । ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ରହିବେ । କେହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବେନି କି ଏକତ୍ର ହେବେନି । ମଧ୍ୟରାତିରେ ନନ୍ଦଲାଲା ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ କୃଷ୍ଣ ପୁରାଣ ସମସ୍ତେ ଘରେ ପଢ଼ିବେ । ଏହା ପରେ ବ୍ରତଧାରୀମାନେ ବ୍ରତ ଖୋଲିବେ । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ବୁଧବାର ନନ୍ଦୋତ୍ସବ ପାଳନ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


‘ବିମାନରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ନିଖୋଜ ପାଇଲଟ ’– ମିଗ୍‌-୨୯କେ’ର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଠାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ

ନାକ ମାଧ୍ୟମରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ – ଅଧ୍ୟୟନ

ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ – କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ବଦଳି ଯାଇଛି କି ହ୍ରିତିକ୍ ରୋଶନଙ୍କ ଚେହେରା ? ସେୟାର କଲେ ଫଟୋ

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ରାସ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ମହତ୍ତ୍ୱ

ଇଏ କଣ ଶାହାରୁଖ ଖାନ୍‌ଙ୍କର ‘ପଠାନ୍‌’ ଲୁକ୍‌ ? କିଙ୍ଗ୍‌ ଖାନଙ୍କର ନୂଆ ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟରରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ #Pathan