PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖଜୁରୀପଡା ଛକ ନିକଟରୁ ପିକପ ଭ୍ୟାନ ସହ ଚାରି କୁଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କା କମ୍, ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ୫୦ରୁ ୬୦ % ଆଣ୍ଟିବଡି – ନିରୋଜ ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ୧୫ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ୫ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଆଜି ପବିତ୍ର ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ: ଆସିବେ ନନ୍ଦଲାଲା, ଫିକା ପଡ଼ିବ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୧/୦୮: ଭକ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷାର ଅନ୍ତ ଘଟିଛି। ଆଜି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ । ବୃଷ ରାଶି, ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ନରଦେହ ଧରି ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ଧରାବତରଣ କରିବେ ନରହରି । ଚାରି ମେଘ ଏକାଠି ହେବ । ଘଡ଼ଘଡ଼ି, ବିଜୁଳିରେ ମେଦିନି କମ୍ପିବ ଆଉ ଭାଦ୍ରବର ଏଇ କିଟିକିଟି ଅନ୍ଧାର ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଭୁ ମା’ ଦେବକୀଙ୍କ କୋଳ ମଣ୍ଡନ କରିବେ । ହେଲେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଜନ୍ମ ଯେଉଁ କଳାରାତିରେ ହେବ ସେହିପରି କଳାରାତିର ଛାୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ମହାମାରୀ କରୋନା ।

ଭକ୍ତମାନେ ସିନା ଦ୍ୱାପର ଯୁଗର ଅତୀତକୁ ଫେରି ଲୀଳାମୟଙ୍କ ଲୀଳାକୁ ସୁମରଣା କରିବେ, ହେଲେ କରୋନା ଯୋଗୁ ମନ୍ଦିର କି ଦେବପୀଠ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ । କରୋନା ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ପଡ଼ିଛି ତାଲା । ନାହିଁ ଜାକଜମକ କି ଉତ୍ସବର ପରିବେଶ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏବର୍ଷ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ ରହି ହିଁ ମୂରଲୀ ମନୋହରଙ୍କ ଆରାଧନା କରିବେ । ଘରେ ଉତ୍ସବ ପାଳିବେ । ଆଉ ସଂସାରକୁ କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସମସ୍ତେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବେ ।

ଘରେ ରହି ବ୍ରତ ପାଳିବେ ଗୋପାଳ

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ନୂଆପଲ୍ଲୀ ବେହେରା ସାହି ବାସିନ୍ଦା ଧୁମ୍‌ଧାମ୍‌ରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥାଆନ୍ତି। କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବରେ ଯେଭଳି କିଛି କମି ନହେବେ ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଲାଗି ପଡିଥାଆନ୍ତି । ଲଉଡି ବାଡ଼ି ଖେଳ ହୁଏ, ଜାକଜମକରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଏହି ଉତ୍ସବକୁ ଫିକା କରିଦେଇଛି । ଏବର୍ଷ ଆଉ ସେଠାରେ ବିଶେଷ ଆୟୋଜନ ନାହିଁ । ସାଦାସିଧାରେ ପୂଜା କେବଳ କରାଯିବ। ଭକ୍ତ ବି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିବେନି। ନୟାପଲ୍ଲୀ ରାଧାମୋହନ ଉନ୍ନୟନ କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ରାଧା ମୋହନ ମନ୍ଦିରରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ କେବଳ ଭଗବାନଙ୍କ ଆରାଧାନା ହେବ। ମନ୍ଦିରରେ ସକାଳୁ ବିଧି ଅନୁସାରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଗୋପାଳମାନେ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଇଷ୍ଟ ଦେବ ଭାବେ ପୂଜା କରୁଥିବାରୁ ବେହେରା ସାହିରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀରେ ବ୍ରତ ରଖିବେ । ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ରହିବେ । କେହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବେନି କି ଏକତ୍ର ହେବେନି । ମଧ୍ୟରାତିରେ ନନ୍ଦଲାଲା ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ କୃଷ୍ଣ ପୁରାଣ ସମସ୍ତେ ଘରେ ପଢ଼ିବେ । ଏହା ପରେ ବ୍ରତଧାରୀମାନେ ବ୍ରତ ଖୋଲିବେ । ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପରଦିନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ବୁଧବାର ନନ୍ଦୋତ୍ସବ ପାଳନ ହେବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର