PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟାଙ୍ଗୀରେ ୧୭ଟିକିଆ ହାତୀପଲ ଆତଙ୍କ, ଗାଁରେ ପଶିଲେ, ଫସଲ ନଷ୍ଟ କଲେ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜଙ୍ଗଲକୁ କାଠ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ଯୁବକ, ଫାସରେ ପଡି ଜୀବନ ଗଲା
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ମୁଖ୍ୟ ବଜାରରେ ହଠାତ୍ ଭୁଶୁଡିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖୁଣ୍ଟି, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପଥଚାରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏ ବର୍ଷ ଥରାଇବ ଶୀତ ଲହରୀ, ଜବର ଜାଡ଼ରେ ଥରିବ ଓଡ଼ିଶା, ଲମ୍ବିବ ଶୀତ ଅବଧି
  • ||
  • ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ : ବେଦାନ୍ତର ଏଲଏନଟି କଲୋନୀକୁ ପଶିଲା କରୋନା, ୩ ଶ୍ରମିକ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜି ସମ୍ବଲପୁର ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ, ମମିତା ମେହେର୍ ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ଟମାଟୋ କିଲୋ ୧୮୦ ଟଙ୍କା, ଅନ୍ଯ ପରିବା ଦାମ୍ ମଧ୍ଯ ଆକାଶଛୁଆଁ

source:http://leadpakistan.com.pk

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୨: ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣପରେ ସାରା ଦେଶବାସୀ କ୍ରୋଧରେ ଜଳୁଛନ୍ତି । ଏବେ ଦେଶର ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ଦମ୍ ଦେଖାଇଦେଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଚାଷୀ ନିଜ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନପଠାଇବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଚାଷୀଭାଇମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଫଳ ଓ ପରିବା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉ ପଛେ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିକିବୁନି ।

source:www.dawn.com

ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଚାଷୀମାନେ ଟମାଟୋ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । କହିରଖୁଛୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସବୁଟାରୁ ଅଧିକ ଫଳ ଓ ପରିବା ଆଜାଦପୁର ମଣ୍ଡିରୁ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେଠାର ବ୍ୟାପାରୀମାନେ ନିଜ ଉତ୍ପାଦକୁ ପାକିସ୍ତାନ ନପଠେଇବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

source:tribune.com.pk

ଏବେ ପାକିସ୍ତାନବାସୀଙ୍କୁ ଏହାର ପରିଣାମ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଛି । ଭାରତରେ ଯେଉଁ ଟମାଟୋ ୧୦ ଟଙ୍କା କିଲୋ ମିଳୁଛି ସେହି ଟମାଟୋ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନ ଲାହୋର ମାର୍କଟରେ ୧୮୦ ଟଙ୍କା କିଲୋ ଛୁଇଁଛି । ସାଉଥ୍ ଏସିଆର ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ନିଜ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଟମାଟୋ ବ୍ଯତୀତ ପାକିସ୍ତାନରେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ଯ ମଧ୍ଯ ବଢିଯାଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ପିଆଜ ୧୫ ଟଙ୍କା କିଲୋ ମିଳୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହାର ଦାମ୍ ବଢି ୩୦ ଟଙ୍କା କିଲୋ ହୋଇଯାଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ମଧ୍ଯ ଅନ୍ୟ ପରିବା ଦାମ୍ ଆକାଶଛୁଆଁ ହୋଇଯାଇଛି  । ଆଳୁ ୩୦-୩୫, କାକୁଡି ୮୦ ଟଙ୍କା କିଲୋ, ସିମଲା ଲଙ୍କା ୮୦ ଟଙ୍କା କିଲୋ, ଭେଣ୍ଡି କିଲୋ ୧୨୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳୁଛି । ତେବେ କହିରଖୁଛୁ ପାକିସ୍ତାନ ପରିବା ମାର୍କଟରେ ଏପରି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ୨୦୧୭ରେ ମଧ୍ଯ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ୨ ଦେଶ ମଧ୍ଯରେ ତିକ୍ତତା ଯୋଗୁଁ ପରିବା ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଆଳୁ କିଲୋ ୩୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା ।