PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

୨୫ ଲକ୍ଷ ପ୍ୟାକେଜ୍‌ର ଚାକିରି ଛାଡ଼ିଦେଲେ, IAS ପାଇଥିବା ଅପରାଜିତଙ୍କ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣଙ୍କୁ କରିଦେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ହରିୟାଣା ୭।୮ : ଆଇଏଏସ୍‌ ହେବା ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅପରାଜିତ ଆପଣାଇଥିବା ଟିପ୍ସ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉଦାହରଣ ହୋଇପାରେ। ୟୁପିଏସ୍‌ସି ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍‌ କରିବାର ଅଛି ତାହେଲେ ଅପରାଜିତଙ୍କ ଫର୍ମୁଲା ଆପଣଙ୍କ କାମରେ ବି ଆସିପାରେ। ସଂଘ ଲୋକ ସେବା ଆୟୋଗ (ୟୁପିଏସ୍‌ସି) ପରୀକ୍ଷାରେ ହିସାରର ସେକ୍ଟର-୧୪ ନିବାସୀ ଅପରାଜିତ ୧୭୪ ରାଙ୍କ୍ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟକଥା ହେଉଛି କି, ସେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ହିଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ଅପରାଜିତ କହିଛନ୍ତି କି, ସେ ହରିୟାଣା କ୍ୟାଡରରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଅପରାଜିତ ୨୦୧୨ ରେ ସିବିଏସ୍‌ଇ ରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ସ ୨୦୧୪ ରେ ଦ୍ବାଦଣ ପାସ୍ କରିଥିଲେ। ଦ୍ୱାଦଶରେ ସେ ୯୨ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରତିଶତ ରଖିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଆଇଆଇଟି ମୁମ୍ବାଇରୁ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଏଠାରୁ ପାସ୍ କରିବା ପରେ, ସେ ଏକ କମ୍ପାନୀରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଅଫର ପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ୟୁପିଏସ୍‌ସି ପାସ୍ କରିବା, ତେଣୁ ସେ ସେହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

ଅପରାଜିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ଘରେ ରହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଅନଲାଇନ୍ କୋଚିଂ ନେଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରତିଦିନ ସାତ-ଆଠ ଘଣ୍ଟା ପାଠ ପଢୁଥିଲେ। ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରାଜିତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ। ପାଠ ପଢ଼ାଠାରୁ ବିରତି ନେଇ ମଝିରେ ମଝିରେ ଟିଭି ଦେଖୁଥିଲେ ଏବଂ ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ କଥାବର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁମାନେ ୟୁପିଏସ୍‌ସି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଅପରାଜିତ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ- ଏହି କଥାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତୁ କି ୟୁପିଏସ୍‌ସି ପାସ୍‌ କରିବାକୁ ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଲାଗିଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ପୁରା ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ତାହେଲେ ଆପଣ ପ୍ରଥମ ଥରରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ପାସ୍‌ କରିପାରିବେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର