PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଟ୍ରକ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୭ା୧(ବ୍ୟୁରୋ): ପେଁ…ଭଁ…ଏମିତି କର୍କଶ ସ୍ୱରଯୁକ୍ତ ହର୍ଣ୍ଣ ବଜାଇ ପଶୁଥିଲା ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ ଟ୍ରକ୍‌ । କିଏ ବାମରୁ ଭର୍ତ୍ତି କରୁଥିଲା ତ ଆଉ କିଏ ଡାହାଣରୁ । ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ପହଞ୍ଚିବା କ୍ଷଣି ଚାଳକ ବ୍ରେକ୍‌ କସି ଦେଉଥିଲେ । ଆଉ ସିଧା ଷ୍ଟାର୍ଟ ବନ୍ଦ କରି ଓହ୍ଲାଇ ପଡ଼ୁଥିଲେ । ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟା ବେଳେ ଏମିତି କିଛି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ରସୁଲଗଡ଼ ଫ୍ଲାଏ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ । ଲାଗୁଥିଲା ଯେମିତି ଟ୍ରକ୍‌ ଚାଳକମାନେ ଜମି ପଟ୍ଟା କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଉ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପାର୍କିଂ କରୁଛନ୍ତି ।
ମାତ୍ର ଅଧଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରକ୍‌ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ତଳେ ଥାକିଥିଲା । କିଛି ସମୟ ଭିତରେ ଫାଙ୍କା ଥିବା ସବୁ ସ୍ଥାନ ଫୁଲ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଶହ ଶହ ଟ୍ରକ୍‌ ଲମ୍ବା ଲାଇନ୍‌ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଯାହାକି ଟ୍ରକ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲା । ରାସ୍ତା ମଝିରେ ଏମିତି ବେଆଇନ ଟ୍ରକ୍‌ ପାର୍କିଂ ହେଉଥିଲେ ବି କେହି ପାଟି ଫିଟାଉ ନଥିଲେ ।
ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପାଇଁ ରସୁଲଗଡ଼ ଫ୍ଲାଏ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ତଳ ଚକାଚକ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା । ନୂଆବୋହୂ ବେଶରେ ସଜା ଯାଇଥିଲା । ଯାହାକି ପଥଚାରୀଙ୍କୁ ଘଡିଏ ଅଟକାଇ ଦେଉଥିିଲା ହେଲେ ଦିନ କେଇଟା ଯାଇନି ଏବେ ସ୍ଥିତି ଓଲଟା । ଯେଉଁ ରଙ୍ଗୀନ ଚିତ୍ର ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଟାଣୁଥିଲା ଏବେ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି । ଶହ ଶହ ଟ୍ରକ୍‌ ଏହାକୁ କବ୍‌ଜା କରି ନେଇଛନ୍ତି ।
କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ତଳ ଏବେ ପୂତି ଗନ୍ଧମୟ ହୋଇଯାଇଛି । ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ନାକ ଫାଟି ଯାଉଛି । ଯାହାକି ପଥଚାରୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରୁଛି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସରକାର ଓ ବିଏମ୍‌ସି ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ସୁନେଲି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ତାହା ଏବେ ରସାତଳଗାମୀ । ସେପଟେ ଏହି ଘଟଣାର ଦୋଷ ମୁଣ୍ଡାଇବାକୁ କେହି ରାଜି ନୁହନ୍ତି । ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଫୁଲିସ୍‌ ଓ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପରସ୍ପରକୁ ଦୋଷ ଠେଲୁଛନ୍ତି ।
କଟକ ପଟୁ ଆସିଲେ ରାଜଧାନୀର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ରସୁଲଗଡ଼ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ । ହେଲେ ଘରେ ପଶୁ ପଶୁ ଚାଳ ବାଜିବା ଭଳି ରାଜଧାନୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ରସୁଲଗଡ଼ରୁ ବାରି ହୋଇ ପଡ଼ୁଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମନରେ ଏହା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ସମସ୍ୟା ବି ଉପୁଜୁଛି । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗାଡ଼ିମୋଟର ଜାମ୍‌ ହେଉଛି । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଜଟିଳ ହୋଇପଡ଼ୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଥର ଛୋଟବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣା ବି ଘଟିଲାଣି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କଲେଣି । ହେଲେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇପାରୁନି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଭିତରେ ଅସନ୍ତୋଷ କୁହୁଳିବାରେ ଲାଗିଛି ।
ସମସ୍ୟା କେବଳ ଏତିକିରେ ସରି ଯାଇନି । ଟ୍ରକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କ ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ଦେଖି କିଛି ଉଠାଦୋକାନୀ ବି ଧୀରେ ଧୀରେ ପସରା ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି । ଯଦି ଏବେଠୁ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆନଯାଏ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଏକ ଜଟିଳ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହେବା ଥୟ ।
ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ପୁଲିସ୍‌ ଓ ପ୍ରଶାସନ ଆଖି ଆଗରେ ଏହି ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ହେଉଛି । ହେଲେ କେହି ପ୍ରତିବାଦ କରୁନାହାନ୍ତି, କି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଉନାହାନ୍ତି । ସମସ୍ତେ କେବଳ ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛନ୍ତି ।
ଏନେଇ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଏସିପି ଅନୁପ କାନୁନ୍‌ଗୋ କହିଛନ୍ତି, ଫ୍ଲାଏଓଭର ତଳେ ବେଆଇନ ପାର୍କିଂ ହେଉଥିବା ଟ୍ରକ୍‌କୁ ହଟାଇବା ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ । ଆମପାଖରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ କମ୍‌ ଅଛନ୍ତି । ଏହାଛଡ଼ା ଟ୍ରକ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଜବତ କରି ସେଠାରୁ କାଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆମ ପାଖରେ କ୍ରେନ୍‌ ନାହିଁ ବୋଲି ଏସିସି ଶ୍ରୀ କାନୁନ୍‌ଗୋ କହିଛନ୍ତି ।
ଏ ବାବଦରେ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଆଇ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟର ଦେବ ପ୍ରସାଦ ସାହୁ କହିଲେ, ଟ୍ରକ୍‌ ପାର୍କିଂକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଡିସିପିଙ୍କୁ ବହୁବାର ଜଣାଇଲୁଣି । ଏଠୁ ଟ୍ରକ୍‌ ହଟିଲେ ଆମେ ଏହାକୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ଓ ବାଣୀବିହାର ଫ୍ଲାଏ ଓଭର ଭଳି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରିବୁ । କିନ୍ତୁ କିଛି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଜୋରଜବରଦସ୍ତ ଗାଡ଼ି ପାର୍କିଂ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଆମ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।
ରସୁଲଗଡ଼ ଦୁର୍ଗାପଡ଼ିଆ ନିକଟରେ ଥିବା ରାଜଧାନୀ ଟ୍ରକ୍‌ ଆସୋସିଏସନ୍‌ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ଦୋରିଆଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଲେ, ଆସୋସିଏସନ୍‌ରେ ଯେଉଁ ଟ୍ରକ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏଠି ପାର୍କର୍ିଂ କରୁନାହାନ୍ତି । ପୁୁଲିସ୍‌ ଏମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦେଉଛି । ଫ୍ଲାଏଓଭର ତଳେ ଗାଡ଼ି ପାର୍କିଂ ହେବା ଦ୍ୱାରା ବିଭନ୍ନ ସମୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ଓ ରାଜଧାନୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବି ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର