PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ବାଲାଂଦେଶର ଟ୍ରି ମେନ୍: ୨୫ଟି ଅପରେସନ୍ ପରେ ବି ଦେହରେ ଉଠୁଛି ଗଛ

ଢ଼ାକ୍କା: ବୟସ ୨୮ବର୍ଷ । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପରି ଖାଇବାଠୁ ନେଇ ବୁଲିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସବୁକିଛି କରିପାରୁଛି । ମାତ୍ର ଯୁବକଟିକୁ ଦେଖିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି । ଗତ ୨୦ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଯୁବକଟିର ହାତ ଓ ଗୋଡ଼ରେ ଉଠୁଛି ଗଛ । କଥାଟିକୁ ସହଜରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନ ପାରିଲେ ବି ଏହା ସତ ।
ବାଲାଂଦେଶର ଏହି ଟ୍ରି ମେନ୍ଙ୍କର ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ତାଙ୍କ ଦେହରେ ଗଛ ଉଠିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଛି । ଟ୍ରି ମେନ୍ ଆବୁଲ ବାଂଝଦରଙ୍କୁ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ରୋଗ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ଼ରେ ଗଛ ଭଳି ଚେର ବଢ଼ୁଛି । ଅବୁଲଙ୍କ ଏହି ରୋଗ ୩ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଦୁନିଆକୁ ଚକିତ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଅପରେସନ୍ କରେଇ ସାରିଲେଣି । କିନ୍ତୂ ଏବେ ଯାଏଁ କୋ÷ଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁପାରୁନାହିଁ । ଅପରେସନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତ ଗୋଡ଼ରେ ଚେର ଭଳି ଶାଖା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଯାଉଛି । ଅବୁଲଙ୍କୁ ଇପିଡ଼ର୍ମୋଡ଼ିସପ୍ଲାସିଆ ଭେରୁସିଫର୍ମିସ ନାମକ ରୋଗ ହୋଇଛି । ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ନିଜ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗରେ ଗଛର ଚେର ଭଳି ଶାଖା ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଅବୁଲଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ହାତରେ ୫କେଜି ଓଜନ ଟେକି ଧରିଲା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମରେ ଡିଫେକ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଫଳରେ ମଣିଷ ଏଚପିଭି ଶିକାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଚର୍ମ କର୍କଟ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ପୁରା ଦୁନିଆରେ ଏହି ରୋଗରେ ହାତ ଗଣତି କିଛି ଲୋକପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ ମସିହା ପରେ ଅବୁଲ ୨୫ଟି ଅପରେସନ୍ କରାଇସାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ । ଡାକା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏହା ଏକ ଜଟିଳ ରୋଗ । ଧିରେ ଧିରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ଅବୁଲ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ ସେ ଘରକୁ ପଳାଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଫେରି ଆସି ଚିକିତ୍ସା କରାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବୁଲ ଆସିନଥିଲେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହନ୍ତି । ୨୦ ତାରିଖରେ ଅବୁଲ ନିଜ ମାଙ୍କ ସହ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଗଲାଣି ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହନ୍ତି । ଆଉ ୫/୬ଟି ଅପରେସନ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।


୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ଅବୁଲଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର ବହନ କରୁଛନ୍ତି । ଡିଏମସିଏଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାମନ୍ତା ଲାଲ ସେନ କହିଛନ୍ତି, ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ୩ଜଣ ଅଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଏଭଳି ରୋଗ ହୋଇଛି । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକ ଗାଁରେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଜଣେ ଯୁବକର ୨୦୦୮ରେ ମସିହାରେ ଅପରେସନ୍ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର