PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ବାଲାଂଦେଶର ଟ୍ରି ମେନ୍: ୨୫ଟି ଅପରେସନ୍ ପରେ ବି ଦେହରେ ଉଠୁଛି ଗଛ

ଢ଼ାକ୍କା: ବୟସ ୨୮ବର୍ଷ । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପରି ଖାଇବାଠୁ ନେଇ ବୁଲିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ସବୁକିଛି କରିପାରୁଛି । ମାତ୍ର ଯୁବକଟିକୁ ଦେଖିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି । ଗତ ୨୦ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଯୁବକଟିର ହାତ ଓ ଗୋଡ଼ରେ ଉଠୁଛି ଗଛ । କଥାଟିକୁ ସହଜରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନ ପାରିଲେ ବି ଏହା ସତ ।
ବାଲାଂଦେଶର ଏହି ଟ୍ରି ମେନ୍ଙ୍କର ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ପୁଣି ତାଙ୍କ ଦେହରେ ଗଛ ଉଠିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତି କରାଯାଇଛି । ଟ୍ରି ମେନ୍ ଆବୁଲ ବାଂଝଦରଙ୍କୁ ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ରୋଗ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ଼ରେ ଗଛ ଭଳି ଚେର ବଢ଼ୁଛି । ଅବୁଲଙ୍କ ଏହି ରୋଗ ୩ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଦୁନିଆକୁ ଚକିତ କରିଦେଇଥିଲା । ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଅପରେସନ୍ କରେଇ ସାରିଲେଣି । କିନ୍ତୂ ଏବେ ଯାଏଁ କୋ÷ଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁପାରୁନାହିଁ । ଅପରେସନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ହାତ ଗୋଡ଼ରେ ଚେର ଭଳି ଶାଖା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଯାଉଛି । ଅବୁଲଙ୍କୁ ଇପିଡ଼ର୍ମୋଡ଼ିସପ୍ଲାସିଆ ଭେରୁସିଫର୍ମିସ ନାମକ ରୋଗ ହୋଇଛି । ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ନିଜ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଅନେକ ଅଙ୍ଗରେ ଗଛର ଚେର ଭଳି ଶାଖା ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଅବୁଲଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ହାତରେ ୫କେଜି ଓଜନ ଟେକି ଧରିଲା ଭଳି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମରେ ଡିଫେକ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଫଳରେ ମଣିଷ ଏଚପିଭି ଶିକାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ । ଯାହା ଫଳରେ ଚର୍ମ କର୍କଟ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ପୁରା ଦୁନିଆରେ ଏହି ରୋଗରେ ହାତ ଗଣତି କିଛି ଲୋକପୀଡ଼ିତ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୬ ମସିହା ପରେ ଅବୁଲ ୨୫ଟି ଅପରେସନ୍ କରାଇସାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସୁଫଳ ମିଳିନାହିଁ । ଡାକା ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏହା ଏକ ଜଟିଳ ରୋଗ । ଧିରେ ଧିରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ଅବୁଲ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତେ । କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ ସେ ଘରକୁ ପଳାଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ଫେରି ଆସି ଚିକିତ୍ସା କରାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବୁଲ ଆସିନଥିଲେ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହନ୍ତି । ୨୦ ତାରିଖରେ ଅବୁଲ ନିଜ ମାଙ୍କ ସହ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏବେ ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଗଲାଣି ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହନ୍ତି । ଆଉ ୫/୬ଟି ଅପରେସନ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ।


୨୦୧୬ ମସିହାରୁ ଅବୁଲଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ସରକାର ବହନ କରୁଛନ୍ତି । ଡିଏମସିଏଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାମନ୍ତା ଲାଲ ସେନ କହିଛନ୍ତି, ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ୩ଜଣ ଅଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଏଭଳି ରୋଗ ହୋଇଛି । ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଏକ ଗାଁରେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଜଣେ ଯୁବକର ୨୦୦୮ରେ ମସିହାରେ ଅପରେସନ୍ ହୋଇଥିଲା ।