ବଜାରରେ ମାସ୍କର ଅଭାବ : କରୋନା ଭାଇରସରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପତ୍ରରେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରି ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି ଲୋକେ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

ଛତିଶଗଡ଼ ୨୬।୩ : କରୋନା ଭାଇରସରୁ ବଂଚିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ତିନି ସ୍ତରୀୟ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବେ। କେହି ଜଣେ N95 ମାସ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥାଇ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିପଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ବସ୍ତରର କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆଦିବାସୀମାନେ ଶାଳ ପତ୍ରରେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ କାଙ୍କେର ଜିଲ୍ଲାର ଆନ୍ତାଗଢ଼ର କିଛି ଗାଁରେ ଏକ ସଭା ଡକାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆଦିବାସୀମାନେ ପତ୍ରରେ ତିଆରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଭରିଟୋଲା ଗାଁର ଜଣେ ଯୁବକ କହିଛନ୍ତି, ଗାଁର ଲୋକମାନେ କରୋନା ବିଷୟରେ ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସମାଧାନ ନଥିଲା । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ମାସ୍କ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯଦି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଶାଳର ପତ୍ରରେ ମାସ୍କ ତିଆରି କରି ତାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ଗାଁର ପଟେଲ ମେଘନାଥ ହିଡକୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମକୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି, ତେବେ ଆମେ ଅନୁଭବ କରିଛୁ ଯେ ଆମକୁ ନିଜେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ଆଖପାଖର ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳ ଗାଁଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆସିବା ଏବଂ ଯିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ।

ଏକ ଚ୍ୟାନେଲରେ କାମ କରୁଥିବା ଜୀୱାନନ୍ଦ ହାଲଦାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ରିପୋର୍ଟ କରିବା ସମୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପତ୍ରରେ ତିଆରି ମାସ୍କ ଗୋଟିଏ ଗାଁରୁ ଅନ୍ୟ ଗାଁକୁ ଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଦିବାସୀମାନେ ଏପରି ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖିବା ମୋ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା। ଗୋଟିଏ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପତ୍ରର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଆଦିବାସୀମାନେ ଏହାକୁ ଦିନେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ପରଦିନ ଏକ ନୂଆ ମାସ୍କ ତିଆରି କରନ୍ତି । ‘

ଯଦିଓ ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ମାସ୍କଗୁଡିକ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ରାୟପୁରର ଡକ୍ଟର ଅଭିଜିତ୍ ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଦିବାସୀ ସମାଜର ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଜ୍ଞାନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ପାରମ୍ପାରିକ ଜ୍ଞାନ ସର୍ବଦା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ କରୋନା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଦେଶର ଅନ୍ୟ ନାଗରିକଙ୍କ ପରି ସେମାନେ ନିଜ ଘରେ ରହିବା ଭଲ । ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ସରକାର ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଷାକରେ ତିଆରି ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ମାଗଣାରେ ବଣ୍ଟନ କରିବା ଉଚିତ, ଯାହାକୁ ବାରମ୍ବାର ଧୋଇ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ରାଜ୍ୟର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଟିଏସ ସିଂଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ସହିତ କଥା ହେବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବେ, ମୋତେ ବିଶ୍ବାସ ହେଉନାହିଁ। କୌଣସି ଏନଜିଓ କିମ୍ବା ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବେ। ମୁଁ ଭାବୁଛି ମାସ୍କର ଅଭାବ ଦେଖାଯିବା ଯୋଗୁଁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।’ ବସ୍ତରର ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ପତ୍ରର ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି ।ସେମାନେ ଶାଳ ତିଆରି ଏବଂ ପଲାଶ ପତ୍ର ପ୍ଲେଟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଉଭୟ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଏବଂ ମହୁଆ ପତ୍ର ପିଇବା ପାଇଁ । ଦେବତାମାନଙ୍କର ନୈବେଦ୍ୟ ପାଇଁ ସେମାନେ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏହି ଆଦିବାସୀମାନେ କେଶରେ ପତ୍ର ଘଷିବା ଏବଂ ବେକରେ ପତ୍ରର ଫୁଲମାଳ ପିନ୍ଧିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଧାରା ଅଛି । ଏପରିକି ଏହି ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।କେବଳ ଛତିଶଗଡରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ଲକ୍ଷ ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ତେନ୍ଦୁପାଟା କିମ୍ବା ବିଡି ପତ୍ର ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି, ଯାହା ଏହି ଆଦିବାସୀ ପରିବାର ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆୟର ଉତ୍ସ ଅଟେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିବା ଯୁବକ ଉଲଘ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଖସି ପଳାଇଲେ, ରାଗରେ ପଡୋଶୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ

କରୋନା ଲକଡାଉନ ଭିତରେ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି, ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭିଡ

ଲକ ଡାଉନ : ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ !

କରୋନା ବେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଲା ପୁଲିସ୍‌