PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନିଜ ଆଦର୍ଶ ମାନୁଛି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମସଜିଦ ଆକ୍ରମଣକାରୀ

ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗଟନ୍,୧୫।୩:ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ କ୍ରାଏଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ ସ୍ଥିତ ଅଲନୁର ମସଜିଦରେ ଗଣହତ୍ୟାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ୪୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ ମସଜିଦ୍ ଭିତରେ ବେଶ୍ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା ସେତେବେଳେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ  ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚାଳନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲା। ଗଣମାଧ୍ୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଜଣକ ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଟରେଣ୍ଟ। ଯିଏକି ଏବେ ଅଷ୍ଟେଲିଆରେ ରୁହେ। ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଳେଖ କରିଛି। ଏହା ସହ ସେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡୋ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନିଜର ଆଦର୍ଶ ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଇଛି। ସେ ଲେଖିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ  ହଜାର ହଜାର ୟୁରୋପୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା, ଦେଶରେ ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଛି।

source: https://canoe.com

ବ୍ରିଟେନର ପତ୍ରିକା ଅନୁସାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ୮୭ ପୃଷ୍ଠାର ନିଜର ଇସ୍ତାହାର ’ଦ ଗ୍ରେଟ ରିପ୍ଳେସମେଣ୍ଟ’ରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡୋ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନୂତନ ଭାବରେ ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଓ ମିଳିତ ଉଦେଶ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି କହିଛି। ଏହି ନରସଂହାର  କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ନିଜ ଇସ୍ତାହାରରେ ଆହୁରି ଉଲ୍ଳେଖ କରିଛି ଯେ, ‘ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହଁଛୁ ଯେ, ଆମ ଭୂମି କେବେ ବି ସେମାନଙ୍କ ଭୂମି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଆମ ଘର ଆମ ନିଜର। ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକ ବଞ୍ଚିଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ କେବେ ବି ଜିତିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କହିହେବ, କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶକୁ କବଜା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁ​ଷ୍ଠାନ ବୋଲି ମୁଁ ମାନୁଛି।’  

source: https://canoe.com

ବ୍ରେଣ୍ଟନର ମତରେ କାଲି ଯଦି ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଶ୍ବେତଭୂମିରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଏ ତଥାପି ମଧ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ଲୋକଙ୍କ ନାଶ ହେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ। ୟୁରୋପୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତିଦିନ କମ୍ ହେବା ସହ ବୁଢା ଓ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେଣୁ ଜନ୍ମହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ହେବ ନହେଲେ  ୟୁରୋପୀୟ ସମୂଳେ ନାଶ ହୋଇଯିବେ। ୟୁରୋପୀୟଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟଙ୍କ ଜନ୍ମହାର ଅଧିକ। ସେମାନେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ଶ୍ବେତ ବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଜମି ଛଡାଇ ନେବେ। ଏହା ସେ ନାଟୋ ଦେଶର ସେନାରେ ତୁର୍କୀକୁ ସାମିଲ କରାଯିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। କାରଣ ତୁର୍କୀ ହେଉଛି ୟୁରୋପର ଶତ୍ରୁ ଦେଶ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର