PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନିଜ ଆଦର୍ଶ ମାନୁଛି ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ମସଜିଦ ଆକ୍ରମଣକାରୀ

ଓ୍ବେଲିଙ୍ଗଟନ୍,୧୫।୩:ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ କ୍ରାଏଷ୍ଟଚର୍ଚ୍ଚ ସ୍ଥିତ ଅଲନୁର ମସଜିଦରେ ଗଣହତ୍ୟାର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ୪୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ ମସଜିଦ୍ ଭିତରେ ବେଶ୍ ଗହଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା ସେତେବେଳେ ଜଣେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ  ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚାଳନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲା। ଗଣମାଧ୍ୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଜଣକ ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା ୨୮ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଟରେଣ୍ଟ। ଯିଏକି ଏବେ ଅଷ୍ଟେଲିଆରେ ରୁହେ। ବ୍ରେଣ୍ଟନ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଆକ୍ରମଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଳେଖ କରିଛି। ଏହା ସହ ସେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡୋ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନିଜର ଆଦର୍ଶ ବୋଲି ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଇଛି। ସେ ଲେଖିଛି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ  ହଜାର ହଜାର ୟୁରୋପୀୟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା, ଦେଶରେ ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ଏବଂ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଦେଶରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଛି।

source: https://canoe.com

ବ୍ରିଟେନର ପତ୍ରିକା ଅନୁସାରେ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ୮୭ ପୃଷ୍ଠାର ନିଜର ଇସ୍ତାହାର ’ଦ ଗ୍ରେଟ ରିପ୍ଳେସମେଣ୍ଟ’ରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡୋ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ନୂତନ ଭାବରେ ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଓ ମିଳିତ ଉଦେଶ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି କହିଛି। ଏହି ନରସଂହାର  କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରେଣ୍ଟନ ନିଜ ଇସ୍ତାହାରରେ ଆହୁରି ଉଲ୍ଳେଖ କରିଛି ଯେ, ‘ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହଁଛୁ ଯେ, ଆମ ଭୂମି କେବେ ବି ସେମାନଙ୍କ ଭୂମି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଆମ ଘର ଆମ ନିଜର। ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣେ ଶ୍ବେତବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକ ବଞ୍ଚିଛି ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ କେବେ ବି ଜିତିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ କହିହେବ, କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶକୁ କବଜା କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏହା ଏକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁ​ଷ୍ଠାନ ବୋଲି ମୁଁ ମାନୁଛି।’  

source: https://canoe.com

ବ୍ରେଣ୍ଟନର ମତରେ କାଲି ଯଦି ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଶ୍ବେତଭୂମିରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଏ ତଥାପି ମଧ୍ୟ ୟୁରୋପୀୟ ଲୋକଙ୍କ ନାଶ ହେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ। ୟୁରୋପୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତିଦିନ କମ୍ ହେବା ସହ ବୁଢା ଓ ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତେଣୁ ଜନ୍ମହାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ହେବ ନହେଲେ  ୟୁରୋପୀୟ ସମୂଳେ ନାଶ ହୋଇଯିବେ। ୟୁରୋପୀୟଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଣ-ୟୁରୋପୀୟଙ୍କ ଜନ୍ମହାର ଅଧିକ। ସେମାନେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ଶ୍ବେତ ବର୍ଣ୍ଣ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଜମି ଛଡାଇ ନେବେ। ଏହା ସେ ନାଟୋ ଦେଶର ସେନାରେ ତୁର୍କୀକୁ ସାମିଲ କରାଯିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛି। କାରଣ ତୁର୍କୀ ହେଉଛି ୟୁରୋପର ଶତ୍ରୁ ଦେଶ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର