ଜାତିସଂଘରେ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହେବେ କେଲି କ୍ରାଫ୍ଟ, ମନୋନୀତ କଲେ ଟ୍ରମ୍ପ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୨୩।୨: ନିକି ହେଲିଙ୍କ ପରେ ଜାତିସଂଘରେ ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋଇପାରନ୍ତି କେଲି ନାଇଟ କ୍ରାଫ୍ଟ।   ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ହୋ ଟ୍ରମ୍ପ  କ୍ରାଫ୍ଟଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରିଥିବା ନେଇ ଘୋଷଣା  କରିଛନ୍ତି। କ୍ରାଫ୍ଟ ୨୦୧୭ରୁ କାନାଡାରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ସିନେଟରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପରେ ସେ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ନିକି ହେଲିଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ୪୬ ବର୍ଷୀୟ ନିକି ହେଲି ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପଦ ଛାଡିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

source: https://www.sentinelassam.com

ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲିନାର ରାଜ୍ୟପାଳ ରହିସାରିଥିବା ହେଲି କ୍ୟାବିନେଟରେ କୌଣସି ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ହିଥର ନୋଟଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପଦ ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କର ନାମାଙ୍କନ ଫେରାଇ ନେଇଥିଲେ। କ୍ରାଫ୍ଟଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କ୍ରାଫ୍ଟ ଖୁବ କୁଶଳତାର ସହ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିଲେ। ମୋର ଆଶା ଜାତିସଂଘ ଭଳି ବଡ ମଞ୍ଚରେ ସେ ଦେଶ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ନେତୃତ୍ବ ନେଇପାରିବେ।  

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବିହାର ଡିଜିପି ଗୁପ୍ତେଶ୍ବର ପାଣ୍ଡେ ନେଲେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଅବସର, ଲଢି ପାରନ୍ତି ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ

ବିଶ୍ବର ୧୦୦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଖୁରାନାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ

ସୁଦୃଢ ହୋଇଛି ସମ୍ପର୍କ- ୨୦୧୫ରୁ ୫୮ଟି ଦେଶ ଯାଇଛନ୍ତି ମୋଦି

ଏହି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ନମାନିଲେ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଓ ଜରିମନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନିୟମ

ଯୌନ କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର – କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯୌନକର୍ମୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦିଅ

ଉପବାସରେ ରାଜ୍ୟସଭାର ଉପ-ସଭାପତି: ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ୩ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠି ଲେଖି କହିଲେ- ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗିଛି, ସାରା ରାତି ଶୋଇପାରିନି…’