PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ–ଭାରତ ପରେ ଆମେରିକାରେ ବି ଲାଗିଲା ଲଗାମ

zeenews.india.com

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ –  ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଆପ୍‌କୁ ବିପଦ ଭାବେ କହି ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ  ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି କି  ୪୫ ଦିନ ଭିତରେ ଆମେରିକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରାଧିକାରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସ ସହ କିଛି ବି ନେଣଦେଣ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକା ଭାରତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛି, ଭାରତ ସରକାର ନିକଟରେ ପୁରା ଦେଶରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍‌ ମୋବାଇଲ ଆପ୍‌ର ବ୍ୟବହାରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଦେଇଛି । ଭାରତର ମିନିଷ୍ଟ୍ରି ଅଫ୍‌ ଇନଫର୍ମେସନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କହିଛି କି  ସେମାନେ ଡାଟା ଚୋରୀ କରୁଥିଲେ  ଓ ୟୁଜରଙ୍କ ଡାଟାକୁ ଅନଧିକୃତ ଭାବେ ସେହି ସର୍ଭରରେ ପ୍ରସାରିତ କରୁଥିଲେ , ଯାହାର ଭାରତ ବାହାରେ ସର୍ଭର ରହିଛି ।

ଗଲୱାନ ଘଟଣାର କିଛି ଦିନ ପରେ ୨୯ ଜୁନ୍‌ରେ ଭାରତ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସହ ୫୯ଟି ଚୀନ୍‌ ଆପ୍ସ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗେଇ ଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ବ୍ୟାନ୍‌ ହୋଇଥିବା ଆପ୍‌ର ତାଲିକାକୁ  ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ୧୫ଜୁନ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ଓ ଚୀନ୍‌ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସକ  ସାମନାରେ ୨୦ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ସହିଦ୍‌ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକ ମଧ୍ୟ  ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ସେବେ ଠାରୁ ଭାରତ ଚୀନ୍‌ ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରି ଚାଇନା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛି ।

ୟୁଏସ୍‌ ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ୍‌ ହୋମଲ୍ୟାଣ୍ଡ  ସିକ୍ୟୁରିଟି , ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟେସନ  ସିକ୍ୟୁରିଟି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଓ ୟୁନାଇଟେଡ୍‌ ଷ୍ଟେଟ୍‌ସ ଆର୍ମଡ ଫୋର୍ସେସ୍‌  ପ୍ରଥମରୁ ଫେଡରଲ ଗଭର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟ ଫୋନ ଉପରେ  ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନେଇ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇ ଦେଇଛି ।

ଆମେରିକୀୟ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି , ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଅଟୋମେଟିକାଲି  ୟୁଜରଙ୍କର ସୂଚନା ଜମା କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ନେଟୱର୍କର ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଥାଏ , ଯେମିତିକି –ଲୋକେସନ ଡାଟା , ବ୍ରାଉଜିଂ ଓ ସର୍ଚ୍ଚ ହିଷ୍ଟ୍ରୀ । ଏହି ଡାଟାକୁ ଜମା କରି ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଆମେରିକୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକାଇପାରେ ଏବଂ ଏହାର ଦୁରୂପଯୋଗ କରିପାରେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର