PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ବାଲେଶ୍ୱର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ହାଇଦରର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ମାଜିଷ୍ଟେ୍ରଟ୍‌ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ​ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବେ​‌ ୩ ଜଣିଆ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ହୋଇପାରେ ଖୁବ୍ ବିପଦଜନକ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପକାଉଛି ଖରାପ ପ୍ରଭାବ

https://parenting.firstcry.com/

ପିଲାଙ୍କୁ ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ସାଙ୍ଗରେ ଧରି ଶୋଇବାର ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି। ଏପରିକି ବହୁ ପିଲା ଏହାକ ନଧରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବି ନଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସଫ୍ଟ ଟଏଜକୁ ନେଇ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କଥା ସାମନାକୁ ଆସିଛି। ଏତେ ମୁଲାୟମ ଓ ସୁନ୍ଦର ଲାଗୁଥିବା ଏହି ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ସତରେ ଯେ, କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ତାହା ଜାଣିବା ପରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଏହି ସଫ୍ଟ ଟଏଜକୁ ସମୟ ସମୟରେ ଧୋଇକି ସଫା ରଖିବ ଦରକାର। ନଚେତ ପିଲାଙ୍କୁ ରାୟନାଇଟିସର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।

ଲଗାତାର ଛିଙ୍କ ଆସିବା, ନାକରୁ ପାଣି ଭଳି ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଲଗାତାର ବୋହିବା, ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ହେବା ଓ ନାକ, ଆଖି ଓ ମୁଣ୍ଡ କୁଣ୍ଡୋ ହେବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଲେ ଏହା ରାୟନାଇଟିସର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ରାୟନାଇଟିସର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଧୂଳି-ମାଟି ହୋଇପାରେ। ପାଣିପାଗ ବଦଳୁଥିବା କାରଣରୁ ରାୟନାଇଟିସ୍ ହୋିପାରେ। ଯେଉଁଭଳି ଭାବର ଆପର କପଡା ସବୁଦିନ ଧୋଉଛୁ ଠିକ୍ ସେଭଳି ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କର ସଫ୍ଟ ଟଏଜକୁ ସଫା କରିବା ଦରକାର।  ନଚେତ ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ରାୟନାଇଟିସର ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରେ।  ଗଦି ଥିବା ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ପିଲାଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦେଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଇମ୍ପେକସନରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଧୂଳି-ମାଟି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଉଠିକି ଆସି ସଫ୍ଟ ଟଏଜରେ ଜମା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଆମେ ତାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଧୋଇ ଦେଇଥାଉ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଥିରେ କ୍ଷତିକାରକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଜମା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନେ ଏହାକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଶୋଇଥାନ୍ତି  ନିଶ୍ବାସ ନେବାରେ ସମୟରେ ନାକ ଭିତରେ ପଶି ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାର ନାକ ବ୍ଲକିଂ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

କିଭଳି ସଫା ରଖିବେ:

-ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ମେସିନରେ ଧୋଇ ପାରିବେ, ତେବେ ଏହାକୁ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ନିହାତି ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଖରାରେ ଏହାକୁ ଶୁଖାଇବା ଦରକାର।

-ଯଦି ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ମେସିନରେ ଧୋଇଲେ ଖରାପ ହୋଇଯାଉଛି ତେବେ ଗରମ ପାଣିରେ ଡିଟରଜେଣ୍ଟ ପାଉଡର ପକାଇ ଘଷିକି ସଫା କରିପାରିବେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଭ୍ୟାକ୍ୟୁକ କ୍ଲିନର କିମ୍ବା ଡ୍ରାଏକ୍ଲିନ୍ କରିପାରନ୍ତି।

-ଯଦି ପିଲାଙ୍କୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ସଫ୍ଟ ଟଏଜ୍ ନେଇ ଶୋଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ରହିଛି ତେବେ ନିଦ ହୋଇଯିବା ମାତ୍ରେ ଏହାକୁ ହଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର