ଟିଟିପିଏସ୍‌ ଫାଟିଲା ପାଇପ୍‌, ଘର ଓ ଜମିରେ ପଶିଲା ପାଉଁଶ ପାଣି

ତାଳଚେର ୭/୩: ଏନ୍‌ଟିପିସି ପରିଚାଳନାଧୀନ ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ୍‌ର ଆଶ୍‌ ପାଇପ୍‌ ଫାଟିଯିବାରୁ ଥର୍ମାଲ ନିକଟ ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଗ୍ରାମରେ ନାହିଁନଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପାଉଁଶ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ଲୋକଙ୍କ ଘର, ଚାଷଜମି ଓ ରାସ୍ତାରେ ମାଡ଼ିଯାଇଛି । ଘଟଣାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାଭିକ ହୋଇଥିଲା ।

ଗ୍ରାମର ଦୟାନିଧି ସାହୁ, ଅରୁଣ ସାହୁ, ବାବୁଲି ନାୟକ, ଏମ୍‌ଡି ଇସଲାମ, ଜୟ ସାହୁ, କାରୁ ବାରିକ, ଜଳଧର ବାରିକ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ପାଉଁଶ ପାଣି ପଶିଯାଇଥିଲା । ପାଉଁଶ ପାଣି ଯୋଗୁଁ ଘରେ ଥିବା ଆସବାବପତ୍ର ସାଙ୍ଗକୁ ଗଚ୍ଛିତ ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କୃତ୍ରିମ ହ୍ରଦର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୬ଟାରେ ପାଇପ୍‌ ଫାଟିଯିବା ଫଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଥିଲା । ଏନ୍‌ଟିପିସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୨ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପାଇପ୍‌ରେ ପାଉଁଶ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଫଳରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ରୋକାଯାଇପାରିଥିଲା । ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଗ୍ରାମବାସୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କରି ହୋହାଲ୍ଲା କରିବା ସହ ଥର୍ମାଲ୍‌ ନିକଟସ୍ଥ ଚାଇଁପାଳ ଫାଣ୍ଡିରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୨ଟାରେ ଫାଣ୍ଡିରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ବୈଠକରେ ଏନ୍‌ଟିପିସିର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗଦେଇ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ପରିବାରକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରତି ପରିବାର ପିଛା ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହ ଘରଦ୍ୱାର, ଜମି ଓ ରାସ୍ତାରୁ ପାଉଁଶ ସଫା କରିବା, ପରିବାରର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ଓ ପ୍ରଭାବିତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୩ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ଏନ୍‌ଟିପିସି ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଆନ୍ଦୋଳନାତ୍ମକ ପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଅଧିକାରୀମାନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ପାଇପ୍‌ ଫାଟିଲା ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆଜି ବଡ଼ଓଷା: ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ଲାଗି ହେବ ଧଳା ଗଜ ମଣ୍ଡା, ଅଟକାଳି ଭୋଗ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବାହା ଋତୁ: ‘କାହା ମନରେ ଜୁଆର, କାହା ମନରେ ଭଟ୍ଟା’

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭନ ଦେଖାଇ ନିଛାଟିଆ ରାସ୍ତାରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ: ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୁଲିସ୍

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୨ ମୁଣ୍ଡ: ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୩୦କୁ ବୃଦ୍ଧି

୨୪ଘଣ୍ଟା ଆଉ ୫୫୦ ନୂଆ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ୍, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ହଜାର ୭୮୯କୁ ବୃଦ୍ଧି

ଅବକାରୀ ଗୁଇନ୍ଦା ପଞ୍ଝାରେ ନିଶା ବେପାରୀ, ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗର୍‌ ଜବତ