PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଚାର ବ୍ୟାନ୍ କଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର , ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ବିବାଦୀୟ ଭାଷଣ ପାଇଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • ସୁଶିଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ନୂଆ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲିରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଚାର , ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍‌ ପାଇଁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • କଟକ ଏସ୍‌ସିବିରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣା – ହାଇଦର ଫେରାର ପଛରେ ତାର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଅଛି, ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରକୁ ଜଗୁଥିବା ନିଲମ୍ୱିତ କନଷ୍ଟେବଲ ମହମ୍ମଦ ମୌସିମ୍,‌
  • ||
  • ଭାରତରେ ରୁଷ୍ ଟିକା ସ୍ପୁଟ୍‌ନିକ୍ –V କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ , ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ମାନବ ଦେହରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ୨ ଜଣ ନୂଆ କୁଳପତିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର: ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଘୁଆପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଖୋଜାଖୋଜି ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତହେଦ
  • ||
  • କଟକ: ନିଆଳିର ଏକ ବିଲରୁ ଏକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ, ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ପହଞ୍ଚିବ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ଟିକା
  • ||
  • ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଛକ ପୁକୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗସନ୍ରୁ ୯୨୦ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଧରିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ୱିଙ୍ଗ, ୮ ଗିରଫ, ଟ୍ରକ୍ ଓ ମ୍ୟାକ୍ସପିକ୍ପ ଜବତ
  • ||
  • ବୀରମହାରାଜପୁର: ଚନ୍ଦଲି ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରୁ ଜଣେ ଶିକାରୀ ଗିରଫ,ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ, ଖସିଗଲେ ୩ଜଣ ଶିକାରୀ…
  • ||
  • କଟକ: ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲା ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: କୂଳଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସୀମାନ୍ତରୁ ବିରାଟକାୟ ହରିଣ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଟକ: ହଷ୍ଟେଲ ଭିତରେ ପଶି ନର୍ସିଂ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡୁଛି ପୁଲିସ, ଏସସିବି ବିଏସି ନର୍ସିଂ କଲେଜରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଅସନବଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ୧୫ ଫୁଟ୍ ଲମ୍ବର ଅହିରାଜ ସାପ
  • ||

ଚାରି-ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ହେବ ଝିଅଟିର ପେଟରେ ହେଉଥିଲା ଅସ୍ବାଭାବିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅସ୍ତ୍ରୋପ୍ରଚାରରେ ବାହାରିଲା ଫୁଟବଲ ଆକୃତି ୫ କିଲୋ ଓଜନର ଟ୍ୟୁମର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀର ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲର ଡାକ୍ତରମାନେ ଜଣେ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅର ପେଟରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରି ଫୁଟବଲ ଆକୃତିର ଦୁଇଟି ଟ୍ୟୁମର ବାହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଟ୍ୟୁମରର ଓଜନ ୫ କି.ଗ୍ରା ରହିଛି । ହସ୍ପିଟାଲର ଲାପାରୋସ୍କୋପିକ୍ ସର୍ଜନ ଡାକ୍ତର ତରୁଣ ମିତ୍ତଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ରେ ଜଣେ ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳିକା ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ନେଇ ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆସିଥିଲେ । ୪-୫ ବର୍ଷ ହେବ ତାଙ୍କ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଧୀରେ ଧୀରେ ତାଙ୍କ ପେଟର ଆକାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା । ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଫୁଲା ବଡ ଆକାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଲା । ଝିଅଟି  ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଛଟପଟ ହେଉଥିଲେ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାପାରୋସ୍କୋପିକ୍ ଏବଂ ବାରିଆଟ୍ରିକ୍ ସର୍ଜନ ଡାକ୍ତର ତରୁଣ ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଝିଅର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପେଟ ଭିକରେ କିଛି ରହିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​। ସିଟି ସ୍କାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରୋଗୀର ପୁରା ପେଟରେ ବହୁତ ବଡ ଟ୍ୟୁମର ଅଛି, ଯାହାର ଆକାର 30x20x14 ସେଣ୍ଟିମିଟର, ଯାହା ଦୁଇଟି ବଡ ଫୁଟବଲ ସହିତ ସମାନ ଅଟେ ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ରେ ପିତାମାତା ଏବଂ ଝିଅ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିବା ପରେ ସେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଥିଲେ । ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମୟରେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏକ ବଡ଼ ଟ୍ୟୁମର ପେଟରେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶରୀରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ସହିତ ଶରୀରର ରକ୍ତ ଶିରା ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଆହ୍ବାନ ଥିଲା, ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଟ୍ୟୁମର ବାହାର କରିବା ସମୟରେ ରକ୍ତ ଧମନୀର ଅନ୍ତନଳୀକୁ ବଞ୍ଚାଇବା । ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ପୁରା ପେଟରୁ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟୁମର ବାହାର କରିବା । ୩ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏକ ସଫଳ ଅପରେସନରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଉଭୟ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଟ୍ୟୁମରକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଟ୍ୟୁମରର ଆକାର ଦେଖିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହାର ଓଜନ ମାପିଲେ, ଏହା ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିଲା | ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର କିଛି ଦିନ ପରେ ଝିଅଟିକୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର