PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ପ୍ରେମିକ ପାଇଁ ଦୁଇ ବାଘୁଣୀଙ୍କ ରକ୍ତାକ୍ତ ଲଢେଇ

ବାରଙ୍ଗ,୫ା୨(ଆପ୍ର): ପ୍ରାଣୀଉଦ୍ୟାନ ନନ୍ଦନକାନନରେ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରେମ । ପ୍ରେମିକ କଳାବାଘ ‘ଭିକି’କୁ ଧଳା ବାଘୁଣୀ ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ଭିକି କାହାର ହେବ? ମୌସୁମୀ ନା ଚିନୁର । ତା’ ଭଲ ପାଇବାରେ ଭାଗ ବସାଇବାରୁ ମୌସୁମୀ ଚିନୁକୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି । ଫଳରେ ଚିନୁର ଅବସ୍ଥା ସଂକଟାପନ୍ନ ହୋଇଛି । ତାକୁ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି । ଡାହାଣ ଗୋଡରେ ଗଭୀର କ୍ଷତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ସିଲେଇ କରିଛନ୍ତି ।
ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ଖୁଆଡ ନଂ. ୩୦ (କ)ରେ ଏକାଠି ରହୁଥିଲେ ବାଘ ଭିକି, ବାଘୁଣୀ ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁ । ଏକାଠି ଖାଇବା, ଶୋଇବା ଏପରିକି ଖୁଆଡରେ ଏକାଠି ବୁଲାବୁଲି କରୁଥିଲେ ତିନି ବାଘ ବାଘୁଣୀ । ସାଧାରଣତଃ ଚାରିବର୍ଷ ବେଳକୁ ବାଘ ବାଘୁଣୀ ଯୌବନପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଏମାନଙ୍କ ମତିଗତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଥାଏ । ଭିକି, ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁକୁ ଏବେ ୩ ପୂରିଛିି । ଏହି ତିନିଜଣଙ୍କ ହାବଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖି ଗତ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଭିକିକୁ ଖୁଆଡ ନମ୍ବର ୩୦(କ) ଏବଂ ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁକୁ ଖୁଆଡ ନମ୍ବର ୩୦ (ଖ)ରେ ରଖାଯାଇଛି । ପ୍ରତିଦିନ ଚିନୁ ଓ ମୌସୁମୀ ନିଜ ନିଜ ଖୁଆଡରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦେଖାଦେବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏମାନଙ୍କୁ ପଛପଟ କୋଠରୀକୁ ନିଆଯାଇଥାଏ । ପୁଣି ସକାଳେ ତିନିଜଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖୁଆଡକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ ।
ଆଜି ସକାଳେ ଖୁଆଡ ନଂ ୩୦(କ) ମଧ୍ୟକୁ କଳାବାଘ ଭିକି ଏବଂ ଖୁଆଡ ନଂ ୩୦(ଖ)କୁ ଚିନୁ ଓ ମୌସୁମୀକୁ ଛଡା ଯାଇଥିଲା । ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୮ଟା ବେଳେ ଭିକି ଦୁଇ ଖୁଆଡ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ତାର ଜାଲି ନିକଟକୁ ଆସି ମୌସୁମୀ ଓ ଚିନୁକୁ ଚାହିଁ ରହିଥିଲା । ଖୁଆଡ ନଂ. ୩୦(ଖ)ରେ ଥିବା ମୌସୁମୀ ପ୍ରଥମେ ଭିକିକୁ ଦେଖି ତାର ଜାଲି ନିକଟକୁ ଆସି ଠିଆ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ଚିନୁ ମଧ୍ୟ ମୌସୁମୀ ପାଖକୁ ଆସି ଭିକିକୁ ଚାହିଁ ଥିଲା । ମୌସୁମୀ ଏହାକୁ ସହି ନପାରି ହଠାତ୍‌ ଚିନୁ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ତା’ର ପଛ ପଟ ଡାହାଣ ଗୋଡକୁ କାମୁଡି ଧରି ଥିଲା । ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପାଟି କରିବାରୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ତାକୁ ଛାଡି ଦେଇ ଥିଲା । ଚିନୁ ଗୋଡ଼ରୁ ପ୍ରଚୁର ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଥିଲା । ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପଛ କୋଠରି ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ । ମୌସୁମୀ କୋଠରି ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାରୁ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସକ ଡ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରି ଚିନୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଏକ ଯନ୍ତାରେ ଚିନୁକୁ ଅଚେତ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଆଣି ସେଠାରେ ତା’ର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଛି ।
୨୦୧୫ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏମିତି ଏକ ତ୍ରିକୋଣୀୟ ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଜଙ୍ଗଲି ବାଘୁଣୀ ‘ସାରା’ ସହ ଜଙ୍ଗଲି ବାଘ ‘ନନ୍ଦନ’ର ମିଳନ ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପ୍ରୟାସ କରୁଥିବା ବେଳେ ବାଘୁଣୀ ମେଘା ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରି ସାରାକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ।